Amerika Vize İşlemlerinde Büyük Güncellemeler!

Amerika Vize Güncelleme

Amerika Vize Hizmetlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Julie Stufft, verdiği röportajda geçtiğimiz mali yılda vize işlemlerine ilişkin yapılan güncellemelerle ilgili yeni bilgiler verdi. Geçtiğimiz mali yıl, 2022 yılının Ekim ayı ile 2023’ün Ekim ayı arasındaki süreyi kapsıyor.

Stufft, açıklamalarında şunları söyledi: “2023 yılında, çoğu kuruluş gibi biz de pandemi öncesindeki düzenimize geri dönmeyi hedefledik. 2019 yılında yaklaşık 8.5 milyon vize vermiştik; bu bir önceki seneye göre çok daha yüksek bir rakamdı. Ancak pandemi sürecinde operasyonlarımız çok kısıtlandı. Biz de 2019 istatistiklerine bakıp o seviyeye dönmenin iddialı bir hedef olacağını düşündük.

Mali yılın sonunda, bundan çok daha fazlasını yaptığımızı fark ettik. 10.5 milyondan fazla vize verildi; bu sayı beklediğimizin 2 milyon üstünde ve yurtdışı misyonlarımızda herhangi bir yıl içinde ulaştığımız en yüksek seviye. Dünya genelinde, çalışma vizeleri ve öğrenci vizeleri gibi kategorilerde de rekorlar kırıyoruz.“ Stufft, bu durumun Amerika’yı daha fazla insanın ziyaret etmesine olanak sağladığına dikkat çekti.

Bekleme Sürelerinin Azaltılması İçin Çalışılacak.

Stufft, hükümetin 2024 mali yılı için belirlediği hedeflere ilişkin, “Bekleme sürelerini kısaltmak için çok çalışıyoruz. Bazı yerlerde hala çok uzun bekleme süreleri var; Amerika’ya ilk kez gelecek olan ve vize almak için görüşmeye ihtiyaç duyan kişiler için bu süre bir yılı aşabiliyor. Diğer tüm kategorilerde, dünya çapındaki bekleme süreleri daha düşük. (…) Bizim için ilginç olan şey şu: Bu yıl çok uzun bekleme sürelerine sahip yerlerde vize üretimi rekoru kırdık. Bu yıl, bekleme süreleri çok uzun olan bu beş ya da altı yerdeki talep dengesini kontrol altına almaya çalışacağız. (…) Ortalama küresel bekleme süreleri azaldı. Bu süre geçtiğimiz sene dünya çapında ortalama 200 gündü, birkaç ay önce 150 güne düştü ve şimdi 140 güne yaklaştık. Ve düşmeye de devam ediyor.“ ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı, açıklamalarında H-1B vizesinin Amerika içinde yenilenmesini sağlayan pilot uygulamaya ilişkin yeni detaylar da paylaştı: “Bu konuda çok heyecanlıyız. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında toplam 20.000 vizelik bir pilot uygulama yürüteceğiz ve 2024’ün geri kalanında bu uygulamayı daha fazla işçi kategorisine açacağız.

Pasaporta Basılmayan Vize (Paperless Visa) Uygulaması da Yolda!

Açıklamada, Amerika Vize leri için Pasaporta basılmayan vize (Paperless Visa) uygulamasına ilişkin yeni bilgilere de yer verildi: “Bu uygulamada vize süreci aynı şekilde ilerliyor, ancak pasaporta fiziksel bir vize basılmıyor. Bunu pilot olarak ilk kez denediğimiz için önümüzdeki sene yürürlüğe giremeyecek. Yaygın olarak uygulanabilmesi için muhtemelen 18 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekiyor, belki daha da fazla. Göçmen vizelerini bu şekilde almış olan kişilerin ülkemize geldiğini görmek çok heyecan vericiydi. Gelecekte insanlar herhangi bir kağıda ihtiyaç duymadan, belki bir telefon uygulamasıyla vizelerini gösterebilecek. Bu konuda çok heyecanlıyız.

Süreç aynı şekilde işliyor; pasaporta basılmayan vize almak isteyenlerin mülakata girmeleri ve konsolosluğu ziyaret etmeleri gerekebiliyor. Ancak herhangi bir kağıt kullanımı söz konusu değil. Bu uygulama, süreci herkes için çok kolaylaştıracak.

Kaynak: State.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email