2023 Çeşitlilik Vizesi Kontenjanı Doldu!

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı yeni bir duyuru ile, 2023 yılı Çeşitlilik Vizesi’nde kontenjanın dolduğu açıklandı. “Green Card Çekilişi” olarak da bilinen Çeşitlilik Vizesi Programı’nda bu sene için ayrılan kontenjan doldu.

7 Eylül itibarıyla Çeşitlilik Vizesi Programı’ndan faydalanan kişi sayısı Bakanlık’ın öngördüğü sayı olan 54.833’ü geçti. Böylece 2023 yılının Çeşitlilik Vizesi programı tamamlanmış oldu. 2023 yılı için artık Green Card çekilişini (DV Lottery) kazananların Green Card başvuruları artık kabul edilmeyecek.

Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında 2023 programının bu şekilde erken sona ermesinin yaratacağı hayal kırıklığının farkında olduklarını, 2025 yılı için başvuruların Ekim başında açılacağını belirtti.

Çeşitlilik Vizesi (Diversity Visa) Nedir?

Çeşitlilik Vizesi, halk arasında “çekilişle Green Card” olarak biliniyor. Bu program sayesinde yılda 55.000 civarında kişi göçmen vizesi alabiliyor. Programın amacı, Amerika’ya göç oranı düşük ülkelerden gelen kimselerin göçmen vizesine başvurmalarını sağlamak. 1990 yılında başlatılan bu program, Amerika’ya farklı milletlerden gelen kişilere yardımcı oluyor.

Çeşitlilik Vizesi programı, yılın belli bir döneminde başvuru kabul ediyor. Dışişleri Bakanlığı her yıl programa katılmak isteyenler için detaylı yönergeler yayınlıyor ve başvuru yapılabilecek tarihleri paylaşıyor.

Başvurular, her yılın belirtilen tarihlerinde çevrimiçi yapılıyor. Tarih geçtikten sonra başvuru yapılamıyor ve bir başvuru döneminde herkese tek bir başvuru hakkı veriliyor. Birden fazla kez başvuranlar sistem tarafından tespit ediliyor ve yaptıkları başvurular iptal ediliyor.

Yeni dönem Ekim ayında başlıyor

2023 programının erkenden sonlandırılmış olması, seçilmelerine rağmen vize alamayacak olan başvuru sahiplerinde hayal kırıklığı yaratacak gibi görünüyor. 2025 Çeşitlilik Vizesi programının başvuruları, Ekim ayının başlarında açılacak. Bu mali yılda da toplamda 55.000 civarında vize verilecek. Programa seçilmiş olmanız, kesin olarak vize alacağınız anlamına gelmiyor. Green Card çekilişini kazanmanız, Green Card kazandığınız anlamına gelmez; Green Card başvurusu yapmaya hak kazandığınızı gösterir. Seçilen 55.000 kişi arasında kriterleri yerine getiremeyen ya da başvurusunu çekmeyi tercih eden kimseler olacağından, verilecek vize sayısından daha fazla kişi seçiliyor. Bu sayede o yıl verilebilecek maksimum vize sayısına daha kolay ulaşılması ve daha fazla kişinin vize alabilmesi hedefleniyor.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email