Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz. 

 

3. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderiliyor. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

4. Çeviri Desteği: U vizesi başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekiyor. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz.

 

5. Kişisel Beyan: Başvurunuzun başarısı açısından kişisel beyan sunmanız gerekiyor. Prosedüre uygun biçimde kişisel beyan yazabilmeniz için size yardımcı oluyor ve USCIS memurları açısından tatmin edici bir beyan olmasını sağlıyoruz.

 

6. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Göçmenlik yasaları ve prosedürleri her an gelişiyor. Son değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel göçmenlik politikaları ve yönetmelikleriyle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

 

7. Çalışma İzni Başvurusu: U vizesi başvurunuzla birlikte çalışma izni ve SSN başvurusu da yapıyoruz. Böylece izin başvurularınız onaylandığında U vizesi başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden Amerika’da çalışabilir ve Amerika dışına seyahat edebilirsiniz.

 

8. USCIS’in Ek Belge İsteği: U vizesi başvurunuz USCIS’e ulaştıktan sonra USCIS, ek kanıt talep edebilir. Bu talebin bildirim mektubu bizim tarafımıza da ulaşıyor, böylece adınıza gelecek talepleri kaçırma riski kalmıyor. Bu adımda U vizesi başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanması için ek kanıt talebini öncelikli olarak karşılıyoruz.

 

9. İlgili Kurumlarla İletişim: U vizesi başvurunuz için toplanması gereken belgelerden biri kolluk güçlerine suçun kovuşturulmasına yardımcı olduğunuzu gösteren Supplement B. Bu belgeyi ilgili kolluk güçlerine ileterek imzalamalarını sizin adınıza talep ediyoruz.

U Vizesi Başvurusu Öncesi

1. U Vizesi Almaya Uygun Olup Olmadığınızı Değerlendiriyoruz

ALO ile iletişime geçtiğinizde öncelikle zarar gördüğünüz suçun polis raporunu talep ediyoruz ve dosya numaranızı (case number) alıyoruz. Sonrasında dosyanızı inceleyerek U vizesi almaya uygun bir suç tipi olup olmadığını belirliyoruz.

U vizesi almaya uygun suç tiplerinin listesi aşağıda (U Vizesi Alabilmek İçin Hangi Suçun Mağduru Olmak Gerekir?) yer yalıyor.  

2. ALO ile Sözleşme

Eğer incelemelerimiz sonucu başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak ve bizimle anlaşırsanız mail adresinize bir sözleşme gönderiyoruz. Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, ALO artık resmi olarak sizi temsil ediyor!

 

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz. 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgilerle suç ve olay hakkındaki bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sonrasında bu bilgileri başvuru için gerekli belgeleri hazırlamak ve formları doldurmak için kullanıyoruz. Böylece sahip olduğumuz eşsiz teknolojik altyapı ve kullanıcı dostu arayüzümüz aracılığıyla, normalde günler süren form doldurma aşamasına yaklaşık bir saatinizi ayırmanız yetiyor.

4. Supplement B Belgesi

U vizesi başvurunuz için gereken formlardan biri I-918 Supplement B formu. Bu formun amacı U vizesi başvurusu için kolluk kuvvetlerine yardımcı olduğunuzu veya olacağınızı kanıtlamak. Dolayısıyla bu formun, öncellikle suçun işlendiği bölgedeki kolluk kuvvetleri veya savcılık, hakim gibi kamu görevlileri tarafından imzalanması gerekiyor.

I-918 Supplement B formunu adınıza dolduruyoruz ve sizi temsilen ilgili kurumlarla iletişime geçerek I-918 Supplement B formunu imzalamaları için bir başvuru paketi oluşturuyoruz. Başvuru paketi için gereken belgeleri sizinle iletişimde kalarak topluyoruz ve neden U vizesi almanız gerektiğine dair bir beyan hazırlıyoruz.

Her bölgedeki kolluk kuvvetlerinin çalışma prosedürü farklı olduğu için ilgili birimle iletişime geçerek formun imzalanma prosedürünü öğrenmemiz fazlasıyla önem teşkil ediyor. İlgili birim, formu imzalayıp tarafımıza geri gönderdikten sonra artık U vizesi başvuru paketinizi oluşturmaya devam edebiliriz. Eğer bu formu alamazsak başvurunuza devam edemeyiz.

 

NOT: Bu aşamada ALO olarak U vizesi başvurusu için gereken belgeleri edinebilmemiz için ilgili kuruluşlarla (polis birimi, savcılık vs) sizi temsilen iletişime geçmemiz gerekiyor. Bu sebeple ABD’de size en yakın notere giderek Av. Utku Galip Akçok adına yetki belgesi (authorization letter) çıkarttırmanız gerekiyor. Bu aşamada yetki belgesinde yer alması gereken bilgilerden notere ne demeniz gerektiğine kadar yardımcı oluyoruz.

 

5. U Vizesi Başvurusu için Gereken Belgeler Toplanıyor:

U vizesi başvurunuz için gerekli ve başarı şansınızı arttıracak tüm belgelerin listesini size gönderiyoruz. Ayrıca bu belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

Bu listenin tamamen sizin durumunuza özel olarak hazırlanıyor. Bu sayede tam olarak hangi evrağa ihtiyacınız varsa bize eksiksiz olarak teslim edecek, gereksiz belge toplamakla vakit kaybetmeyeceksiniz.

 

6. U Vizesi Başvuru Formlarınızı Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine başvuru formlarınızı titizlikle dolduruyoruz. Ardından bu formları incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

7. Kişisel Beyan Oluşturmanıza Yardımcı Oluyoruz:

Kişisel beyan sunmak başvurunuzun başarısı açısından son derece önemli. Beyan yazarken sizi yönlendiriyor ve beyanda belirttiğiniz ifadeleri kanıtlayacak belgeleri toplamanızda yardımcı oluyoruz.

8. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Topladığınız belgeleri ister tarayıp ister fotoğrafını çekerek tarafımıza sizin için en kolay olacak yoldan (WhatsApp, e-mail, Google Drive vs.) iletiyorsunuz.

Ardından bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve ardından imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte formlarınızı başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

İmzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize göndermenizi istiyoruz.

NOT: Başvuruda ABD vize fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınız gerekiyor. Tek yapmanız gereken koşullara uygun fotoğraf çektirip elektronik olarak bize iletmek! Uygunluğunu kontrol ediyor ve sonrasında internet üzerinden yapacağımız başvuruya ekliyoruz.

9. U Vizesi Başvurunuzu Yapıyoruz:

U vizesi için topladığımız belgeleri ve adınıza doldurduğumuz formları paket haline getiriyor ve USCIS’e gönderiyoruz.

U Vizesi Başvuru Süreci

1. U Vizesi Başvurusu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize mektup (Notice of Action) gönderiliyor.

Bu mektup, başvuru paketinizin ellerine geçtiğinin bir teyidi. Yani mektup yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok.

 

2. Biyometrik Randevusu:

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Eğer önceden biyometrik kaydınız alındıysa biyometrik randevusuna çağrılmayabilirsiniz. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor. Örneğin, varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

3. Çalışma İzniniz ve Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN) Geliyor:

U vizesi başvurunuzla birlikte adınıza çalışma izni ve SSN başvurusu yapıyoruz. Böylece çalışma izniniz geldiğinde, ABD’de çalışmaya başlamak için U vize başvurunuzun onaylanmasını beklemenize gerek kalmıyor.

Genel olarak SSN, çalışma izni kartıyla birlikte mektupta geliyor. Fakat çalışma izni geldikten sonra 1 ay içinde SSN gelmezse, Sosyal Güvenlik İdaresinden (SSA) randevu alarak SSN talep edebiliyorsunuz. Böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz sizi yönlendiriyoruz.

8. U Vizesi Başvurunuz Sonuçlanıyor:

U vizesi başvurunuzsonuçlandığında USCIS’ten mektubu geliyor veya başvuru sonucunu online olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

U vizesi yıllık olarak 10.000 kişiye verilir bu sebeple bekleme sırası oluşabiliyor. Başvuru sahibi kendisine bir U vizesi uygun hale gelene kadar bekleme listesine alınır. U vize başvurusu onaylanırsa, başvuru sahibi dört yıl boyunca ABD’de kalıp çalışabilir ve U vizesini üç yıl elinde tuttuktan sonra Green Card’a başvurabilir. U vizesi reddedilirse, başvuru sahibinin karara itiraz etme şansı var.

8. Green Card Başvurusu:

U vizesiyle ABD’de 3 sene ikamet ettikten sonra Adjustment of Status yoluyla ABD içinden Green Card başvurusu yapılabilir.

U Suç Mağduru Vizesi Rehberi

U suç mağduru vizesi başvuru şartları nelerdir?

U suç mağduru vizesi başvuru sahibinin aile bireyleri de başvuru yapabilir mi?

  • 21 yaşından küçük suç mağdurlarının eşleri, 21 yaşından küçük bekar çocukları, ebeveynleri ve 18 yaşından küçük bekar kardeşleri başvuru sahibiyle birlikte U vizesine başvurabilir.
  • 21 yaşını dolduran suç mağdurlarının eşleri ve 21 yaşından küçük bekar çocukları başvuru sahibiyle birlikte U vizesine başvurabilir.

U vizesi başvuru paketinde neler yer alıyor?

U suç mağduru vizesi başvurusu ne kadar sürer?

U vizesi başvurusu yaklaşık 2 ila 5 yıl arasında sonuçlanıyor. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değil, çünkü süreler dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebiliyor. 

I-918 formunun USCIS tarafından sonuçlandırılma süresini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

U suç mağduru vizesi başvuru ücreti nedir?

U vizesi başvuru ücreti yoktur yalnızca doldurmanız gerekebilecek ek formlara göre ücret ödemeniz gerekebilir. 

U suç mağduru vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Evet, U Vizesi onaylanan ve Amerika’da üç sene boyunca ikamet eden kişiler Green Card’a başvurabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak​

Bizi hemen şimdi arayabilir veya WhatsApp’tan mesaj atabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım sorularımıza vereceğiniz cevaplar sonucu U vizesi için uygunluğunuzu ölçmek. Böylece U vizesi almaya uygun değilseniz bunu belirtiyoruz veya özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz. Buna göre alınabilecek bir tedbir sonucu başvuruya devam edebilecekseniz bunu planlıyoruz.

ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belge. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterli.

Green Card başvurusu için ödemeniz gereken ücretten bağımsız olarak $3000 avukatlık ücreti ödeyerek, ALO ile çalışabilir ve başvurunuzun başarı şansını arttırabilirsiniz. Açık ve net fiyat politikamızı sözleşme ile güvence altına alıyoruz ve özel bir durumunuz varsa sizinle anlaşmadan ekstra ücretlendirme yapmıyoruz.

Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla U vizesi başvurusu için gereken tüm formları sizin adınıza dolduruyor. Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

U vizesi başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna ait. Başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değil.

U Vizesi Başvuru Süreci:

U vizesi başvurusu yaparken istenen belgelerin orijinal versiyonlarını göndermeniz istenmez bu sebeple fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize seçeceğiniz bir yolla (e-mail, WhatsApp, Google Drive) aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınıza doldurduğumuz formları internet üzerinden size iletiyoruz, siz de bu formları bastırıp imzalıyorsunuz. Sonrasında imzaladığınız bu belgeleri, fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize e-mail veya WhatsApp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Siz fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınızı bize dijital olarak ulaştırıyorsunuz, biz de onun çıktısını alıp başvuru paketinize ekliyoruz.

U vizesi için başvuru yaparken I-765 formunu da doldurarak USCIS’e gönderiyoruz. Böylece çalışma izniniz geldiğinde U vize başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden çalışabilirsiniz.

U Vizesi:

U Vizesi’ne başvurmak için kabul edilebilir (admissible) olmanız gerekmektedir. ABD’de yasal olmayan yollardan (kaçak) girmek sizi kabul edilemez (inadmissible) yapacaktır. Fakat U vizesine başvururken aynı zamanda muafiyet (waiver) başvurusu yaparak U vizesi alabilme şansınız olabilir.

Her sene yalnızca 10.000 kişiye U vizesi veriliyor. Vizeye başvuran kişi sayısı 10.000’den fazla olduğu için bir bekleme listesi oluşuyor fakat zamanla değişkenlik gösterdiğinden kesin bir şey demek zordur.

U vizesi almak sahibine birkaç yarar sağlar:

  • Sınır dışı edilmekten korunma
  • ABD’de çalışma izni
  • Belirli federal veya eyalet bazındaki yardımlardan yararlanabilme
  • 3 sene sonunda Green Card başvurusu yapabilme

Sabıka kaydınız varken U vizesi alıp alamayacağınız, işlediğiniz suç türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Cinayet, cinsel istismar, uyuşturucu suçları gibi suçlar sizi “inadmissable” yaparak vize almanıza engel olabilir. Bunun yanında, I-192 formunu doldurarak muafiyet talebinde bulunup suç kaydınıza rağmen U vizesi alabilme şansınız vardır. Fakat her suç türü için muafiyet talep edilemez. Sabıka kaydınızın başvurunuzu nasıl etkileyeceğini ve etkiliyorsa muafiyet başvurusu yapıp yapamayacağınızı öğrenmek için mutlaka hukuki yardım almanız önerilir.

U Vizesi’ne başvurmak tek başına yurtdışına seyahat edebilmek için yeterli değildir. U Vizesi özel nitelikte bir vize olduğundan değerlendirme sürecinde yurtdışına çıkmak başvuru için tehlike arz edebilir. Seyahatinizi planlamadan önce konuyla ilgili uzman ekibimize danışmanızı tavsiye ederiz.

U Vizesi onaylanan ve Amerika’da üç sene boyunca daimi olarak yaşayan kişiler Green Card’a başvurabilirler.

Dolaylı olarak evet. U Vizesi ile Green Card alan kişiler, Green Card aldıkları tarihten itibaren beş sene sonra tüm koşulları sağlamaları halinde Amerikan vatandaşlığına başvurabilirler.

U vizesi, istismar saldırı gibi birçok suçun mağduru olan kişiler tarafından alınabilir. Bunun yanında başkaca suç mağduru olan kişiler için de haklar tanınmıştır: T vizesi ve VAWA (Kadına Karşı Şiddet Yasası) ile Green Card. Yalnızca insan kaçakçılığı suçunun mağduru olan kişiler T vizesi alabilirler. Green Card sahibi/Amerikan vatandaşı eşi tarafından aile içi şiddete maruz bırakılan kişiler ise VAWA ile Green Card başvurusunda bulunabilir.

Bize şimdi ulaşın!