Koşullu Green Card, evlilik yoluyla Green Card başvurusu onaylandığı sırada eşiyle 2 seneden az süredir evli olan göçmenlere verilir. Normalde diğer bütün Green Card’lar, 10 sene geçerli buna karşın koşullu Green Card 2 seneliğine geçerli. 2 senelik sürenin sonunda ise koşulların kaldırılması (Removal of Conditions) için başvuru yaparak 10 senelik Green Card alınabilir.

Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz. 

 

3. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderiliyor. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

4. Çeviri Desteği: Başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekebilir. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz.

 

5. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Göçmenlik yasaları ve prosedürleri her an gelişiyor. Son değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel göçmenlik politikaları ve yönetmelikleriyle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

Koşulların Kaldırılması Başvurusu Öncesi

1. Durumunuzu Değerlendiriyoruz

ALO ile iletişime geçtiğinizde öncelikle Green Card’ınızı aldığınız tarihi baz alarak koşulların kaldırılması başvurusunun ne zaman yapılabileceğini hesaplıyoruz.

2. ALO ile Sözleşme

Eğer incelemelerimiz sonucu başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak ve bizimle anlaşırsanız mail adresinize bir sözleşme gönderiyoruz. Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, ALO artık resmi olarak sizi temsil ediyor!

 

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz. 

 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgilerle suç ve olay hakkındaki bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sonrasında bu bilgileri başvuru için gerekli belgeleri hazırlamak ve formları doldurmak için kullanıyoruz. 

4. Koşulların Kaldırılması Başvurusu için Gereken Belgeler Toplanıyor:

Koşulların kaldırılması başvurunuz için gerekli ve başarı şansınızı arttıracak tüm belgelerin listesini size gönderiyoruz. Ayrıca bu belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

5. Koşulların Kaldırılması Başvurusu için I-751 Formunu Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine başvuru formunu (I-751 formu) titizlikle dolduruyoruz. Ardından bu formu incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

6. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Topladığınız belgeleri ister tarayıp ister fotoğrafını çekerek tarafımıza sizin için en kolay olacak yoldan (WhatsApp, e-mail, Google Drive vs.) iletiyorsunuz.

Ardından bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve ardından imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte formlarınızı başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

İmzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize göndermenizi istiyoruz.

7. Koşulların Kaldırılması Başvurunuzu Yapıyoruz:

Koşulların kaldırılması başvurusu için topladığımız belgeleri ve adınıza doldurduğumuz formu paket haline getiriyor ve USCIS’e gönderiyoruz.

Koşulların Kaldırılması Başvuru Süreci

1. Koşulların Kaldırılması Başvurusu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize mektup (Notice of Action) gönderiliyor.

Bu mektup, başvuru paketinizin ellerine geçtiğinin bir teyidi. Yani mektup yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok.

 

2. Biyometrik Randevusu:

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor. Örneğin, varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

 

3. Mülakat:

Eğer USCIS tarafından gerekli görülürse koşulların kaldırılması başvurunuz hakkında karar verilmesi için mülakata çağrılırsınız. Fakat USCIS memurları sunduğunuz kanıtlardan ikna olursa mülakata çağrılmama şansınız var.

Mülakatın tarih ve yerine dair bilgilendirme ise, hem size hem de bize mektup olarak gönderiliyor.

Bu mektubu aldıktan sonra, randevuya götüreceğiniz belgelerin bir listesini oluşturarak size gönderiyoruz. Belgelerin kopya değil, orijinal versiyon olması çok önemli.

Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesinde bulunan USCIS ofislerindeki mülakata sizinle geliyor. Fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabidir.)

Telefonla katılmak ve fiziksel olarak katılmak arasında bir fark yoktur ancak bazı müvekkillerimiz fiziksel katılımı tercih edebiliyor.

4. Koşulların Kaldırılması Başvurunuz Sonuçlanıyor:

Koşulların kaldırılması başvurunuz sonuçlandığında USCIS’ten mektubu geliyor veya başvuru sonucunu online olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

Başvurunuz onaylanırsa Green Card’ınızın üzerindeki koşul kalkar ve 10 sene geçerli olur.

Koşulların Kaldırılması Başvurusu Rehberi

Koşulların kaldırılması başvurusu nedir?

Evlilik yoluyla Green Card alımının önünün açılması, Green Card alma amacıyla yapılan sahte evlilikleri de beraberinde getirdi. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi (USCIS), bu sahte evliliklerin önüne geçebilmek için Green Card başvurusu onaylandığı esnada 2 yıldan az süredir evli olan çiftlerin evliliğine şüpheyle yaklaşarak bu kişilere, 2 yıl süreli koşullu Green Card veriyor. 

Normalde diğer bütün Green Card’lar 10 sene geçerli buna karşın koşullu Green Card 2 seneliğine geçerli. 2 senelik sürenin sonunda ise koşulların kaldırılması için başvuru yaparak 10 senelik Green Card alınabilir.

 

Koşulların kaldırılması başvurusu ne zaman yapılmalı?

En erken, koşullu Green Card’ınızın geçerli olduğu 2 yılın bitmesine 90 gün kala koşulların kaldırılması için başvuru yapılabilir. Aksi halde Green Card’ınızı kaybedebilir ve ABD’den sınır dışı edilebilirsiniz. Zamanlama çok önemli dolayısıyla son 90 günün ne zaman başladığını öğrenmek için USCIS’in sitesinde yer alan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Koşulların kaldırılması başvurusunu eşimle birlikte yapmak zorunda mıyım?

2 yılın sonunda da hala aynı ABD vatandaşı/Green Card sahibi partnerinizle evliyseniz I-751 formunu ABD vatandaşı/Green Card sahibi eşinizle birlikte doldurmalısınız ve imzalamalısınız. Ancak bazı durumlarda bu şarttan muaf olabilirsiniz.

Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız I-751 formunu ABD vatandaşı/Green Card sahibi eşiniz olmadan tek başınıza da doldurabilirsiniz:

   • İyi niyetle* yapılan evliliğiniz ABD vatandaşı/Green Card sahibi eşinizin vefatıyla sona erdi (*Green Card alma amacıyla yapılan yalan bir evlilik olmamalı)
   • İyi niyetle yapılan evliliğiniz boşanma veya iptal yoluyla sona erdi,
   • İyi niyetle yapılan evliliğinizde ABD vatandaşı/Green Card sahibi eşiniz tarafından şiddet gördünüz, aşırı zulme maruz kaldınız veya çocuğunuz eşinizden şiddet gördü.
   • Green Card statünüzü kaybetmeniz ve ABD’den çıkmanız, aşırı zorluğa sebep olacak (örneğin, ülkenizde savaş var ve ülkenize dönmeniz hayati tehlike yaratıyor)

Koşulların kaldırılması başvuru paketinde neler yer alıyor?

Koşulların kaldırılması başvurusu ne kadar sürer?

Koşulların kaldırılması başvurusu yaklaşık 1 ila 2 yıl arasında sonuçlanıyor. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değil, çünkü süreler dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebiliyor. 

I-751 formunun USCIS tarafından sonuçlandırılma süresini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Koşulların kaldırılması başvuru ücreti nedir?

Koşulların kaldırılması başvuru ücreti toplamda $680. (Biyometrik ücreti $85, I-751 form ücreti $595)

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak​

Bizi hemen şimdi arayabilir veya WhatsApp’tan mesaj atabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım sorularımıza vereceğiniz cevaplar sonucu koşulların kaldırılması başvurusu için uygunluğunuzu ölçmek. Böylece özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz. Buna göre alınabilecek bir tedbir sonucu başvuruya devam edebilecekseniz bunu planlıyoruz.

ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belge. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterli.

Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla koşulların kaldırılması başvurusu için gereken formları sizin adınıza dolduruyor. Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

Başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna ait. Başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değil.

Koşulların Kaldırılması Başvuru Süreci

Kesin bir müddet vermek zordur. Koşulların kaldırılması başvurusu yapan kişiler genelde başvurularını takip eden 6-24 ay içerisinde Green Card’larını teslim alırlar. Bu süre bulunduğunuz eyalete ve çeşitli faktörlere göre uzayıp kısalabilir.

Sizin için geçerli olan $680 başvuru ücretini kredi ya da debit kartıyla ödeyebilirsiniz. Dilerseniz sizin adınıza ödemeleri biz yapıyoruz, sonra siz ödenen miktarı bize çeşitli yöntemlerle (Zelle, PayPal, Wire gibi) havale edebiliyorsunuz.

Maddi ortaklıklara/yükümlülüklere sahip olmanız, birlikte yaşamanız veya beraber çocuk sahibi olduğunuza/olacağınıza dair sağlayacağınız kanıtlar işinize yarayabilir. Ortak banka hesabınıza dair dökümler, ortak kira kontratı, düğün/nikah fotoğrafları, beraber çıkılmış seyahatlere dair rezervasyon dökümleri, biletler ve mesajlaşmalarınız gibi belgeler ibraz edilebilir.

ALO, ilişkinizin durumuna uygun olarak hangi belgeleri ibraz etmenizin önemli olduğunu size söyler ve bu belgelerin USCIS memurları için tatmin edici olup olmadığını tek tek inceler.

Mülakatınıza genellikle bulunduğunuz bölgedeki USCIS ofisinde, sponsor eşinizle birlikte girersiniz. 

Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değildir.

Koşullu Green Card​

Her iki kartın da sağladığı haklar ve ayrıcalıklar aynıdır. Koşullu Green Card, 2 yıl için verilirken normal Green Card 10 yıl sürelidir. Koşullu Green Card Green Card başvurusu onaylandığı anda, 2 yıldan az süredir evli olan kişilere verilir. Aldıktan 1 yıl 9 ay sonra ise koşulun kaldırılması için I-751 formu doldurularak başvuru yapılması gerekir.

Boşanmak, I-751 başvurusu yaparak 10 yıllık Green Card almanıza engel değildir. Fakat I-751 başvurusu normalde her iki eş tarafından da doldurulduğundan, formu birlikte doldurmaktan muaf tutulmayı talep etmeniz gerekir. Ayrıca I-751 başvurusunu yapmak için son 90 günü beklemenize gerek yoktur, boşandıktan sonra herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz.

Boşansanız dahi yine de evliliğinizin gerçek olduğuna dair kanıtları I-751 formu başvurusunda eklemeniz gerekecektir. Ayrıca evliliğin bitmemesi için çabaladığınıza dair kanıtların (örneğin çift terapisi, evlilik danışmanlığına ilişkin kanıtlar) eklenmesi başvurunuzun lehine olacaktır.

Koşullu Green Card’a sahipken eşiniz vefat etse de I-751 formu ile başvuru yapabilirsiniz. Böyle bir durumda başvurunuza eşiminizin ölüm belgesini eklemeniz gerekir. Ayrıca başvuruyu yapmak için son 90 günü beklemenize gerek yoktur, eşinizin vefatından sonra herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz.

Koşulların kaldırılması başvurunuz USCIS tarafından alındığında, size I-797 formu gönderilir. Bu form, başvurunuzun alındığına dair bir bildirimdir ve koşullu Green Card’ın geçerlilik süresini uzatır. Koşulların kaldırılması başvurusu yaptıktan sonra ABD’den ayrılabilir ve I-797 formuyla ABD’ye tekrar giriş yapabilirsiniz.

Bize şimdi ulaşın!