Amerika’ya iltica edip sığınmacı statüsü (Asylum) kazandıktan hemen sonra Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Green Card başvurusu yapmak karmaşık bir süreç ama önünüzdeki bu uzun ve engebeli yol boyunca yanınızdayız. Aşağıdaki yol haritasını inceleyerek beraber ilerleteceğimiz bu başvuru sürecinde önünüze çıkacak tüm adımlardan önceden haberdar olabilirsiniz.

Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz.

 

3. Mülakatlar için Hazırlık (mülakat gerekli görülürse): Green Card başvuru sürecinde kritik bir adım olan Green Card mülakatına hazırlanmanıza yardımcı oluyoruz. Mülakatta çıkabilecek örnek soruların tamamını ve yanınızda götürmeniz gereken belgelerin listesini size sunuyoruz. Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesindeki USCIS ofislerinde sizinle mülakata geliyor fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabi.)

 

 

4. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderiliyor. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

5. Çeviri Desteği: Green Card başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekiyor. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz.

 

6. Kişisel Beyan: Başvurunuzun başarısı açısından kişisel beyan sunmanız gerekiyor. Prosedüre uygun biçimde kişisel beyan yazabilmeniz için size yardımcı oluyor ve USCIS memurları açısından tatmin edici bir beyan olmasını sağlıyoruz.

 

7. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Göçmenlik yasaları ve prosedürleri her an gelişiyor. Son değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel göçmenlik politikaları ve yönetmelikleriyle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

 

8. Seyahat ve Çalışma İzni Başvurusu: Green Card başvurunuzla birlikte çalışma izni, seyahat izni ve SSN başvurusu da yapıyoruz. Böylece izin başvurularınız onaylandığında Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden Amerika’da çalışabilir ve Amerika dışına seyahat edebilirsiniz.

NOT: Sığınmacı statüsündeyken çalışma izni başvurusu yaptıysanız, izninizin geçerlilik tarihini kontrol ediyoruz. Buna göre tekrar çalışma izni başvurusu yapıp yapmayacağımıza karar veriyoruz.

 

9. USCIS’in Ek Belge İsteği: Green Card başvurunuz USCIS’e ulaştıktan sonra USCIS, ek kanıt talep edebilir. Bu talebin bildirim mektubu bizim tarafımıza da ulaşıyor, böylece adınıza gelecek talepleri kaçırma riski kalmıyor. Bu adımda Green Card başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanması için ek kanıt talebini öncelikli olarak karşılıyoruz.

İltica Sonrası Green Card Başvurusu Öncesi

1. İltica Sonrası Green Card Başvurusu için Uygunluğunuzu Ölçüyoruz

Bizimle iletişime geçtiğinizde öncelikle size iltica statüsünü kazanıp kazanmadığınızı ve nasıl kazandığınızı soruyoruz. Green Card başvurusu için iltica statünüzün onaylanmış olması şart. Bu sebeple iltica statünüzün onaylandığına dair USCIS kararını veya mahkeme kararını sizden talep ederek inceliyoruz.

 

NOT: Eğer iltica kararı mahkeme tarafından verilmişse, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) avukatları bu karara 30 gün içinde itiraz edebilir. Bu sebeple başvuru yapmak için 30 günlük sürenin geçmesini ve kararın kesinleşmesini bekliyoruz. Eğer itiraz edilirse, başvuru yapabilmek için mahkeme kararını beklememiz gerekiyor.

2. Sözleşme İmzalıyoruz

Eğer bu randevu sonrası başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak veya doldurduğunuz testten anladığımız kadarıyla özel bir durumunuz yoksa size e-mail ile sözleşme gönderiyoruz.

Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, Change of Status başvurunuz sonuçlanıncaya kadar, resmi olarak sizi temsil ediyor olacağız.

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz. 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe (tercihe göre İngilizce) soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı ve kullanıcı dostu arayüzümüz sayesinde, normalde günler süren form doldurma aşamasına yaklaşık iki saatinizi ayırmanız yetiyor.

Hatalı cevaplar vermiş olsanız dahi bu cevaplarınızı 5 farklı aşamada 5 defa kontrol ediyor ve tüm bilgilerin doğruluğu teyit edilmeden başvurunuzu hiçbir yere göndermiyoruz. Eksik bilgi olması halinde sizinle WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçerek eksik soru listesini iletiyor ve tüm eksiklerin üstünden tek tek ilerleyerek hataya yer bırakmıyoruz.

4. Green Card Başvurusu İçin Toplamanız Gereken Belgeleri Listeliyoruz:

Başvurunuz için gerekli tüm belgelerin listesini kararlaştırdığımız iletişim yolu aracılığıyla (WhatsApp, e-mail vs.) size gönderiyoruz. Ardından topladığınız belgeleri aktarmanız için sizinle bir Google Drive linki paylaşıyoruz.  

Bu sayede tam olarak hangi belgelere ihtiyacınız varsa bize eksiksiz olarak teslim edecek, gereksiz belge toplamakla vakit kaybetmeyeceksiniz. Bunun yanında belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

NOT: Başvuruda ABD vize fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınız gerekiyor. Tek yapmanız gereken koşullara uygun fotoğraf çektirip elektronik olarak bize iletmek. Bize ilettiğinizde uygunluğunu kontrol ediyoruz ve ofisimizdeki baskı makineleriyle fotoğrafınızın çıktısını alıp başvuruya ekliyoruz.

5. Tıbbi Muayene Raporu:

Green Card başvurusu için tıbbi muayene (medical examination) için belirlenen bir doktora giderek sağlık raporu almanız gerekiyor. Bu aşamada, randevu alabileceğiniz doktorlara sizi yönlendiriyoruz.

Muayene sonrasında doktorun vereceği kapalı zarftaki sağlık raporunu bize iletmenizi istiyoruz. Bu zarfı kesinlikle açmamanız gerekiyor, yani belgeyi taramanız veya fotoğrafını yollamanız mümkün olmadığından bize posta yoluyla iletebilirsiniz.

6. İltica Sonrası Green Card Başvuru Formlarınızı Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine başvuru formlarınızı titizlikle dolduruyoruz. Ardından bu formları incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

7. Kişisel Beyan Oluşturmanıza Yardımcı Oluyoruz:

Kişisel beyan sunmak başvurunuzun başarısı açısından son derece önemli. Beyan yazarken sizi yönlendiriyor ve beyanda belirttiğiniz ifadeleri kanıtlayacak belgeleri toplamanızda yardımcı oluyoruz.

8. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte başvuru paketinizi başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

Son olarak imzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize gönderebilirsiniz.

9. Green Card Başvurunuzu Yapıyoruz:

Son kontrollerimizi gerçekleştirdikten sonra başvuru paketinizi resmi yönergelere uygun biçimde hazır edip USCIS’e FEDEX aracılığıyla gönderiyoruz ve gönderi takip numarasını sizinle paylaşıyoruz. Ayrıca aynı paketi, gönderdiğimiz haliyle, size de iletiyoruz.

Başvuru yaparken, Green Card başvuru ücretinin de ödenmesi gerekir. Bu ücret, sözleşmede belirtildiği gibi, avukatlık ücretimizden ayrı ve sizin tarafınızdan ödeniyor. Bu ücreti ödemeniz için size iki yol önerebiliriz:

  • Başvuru ücreti için USCIS’e bir çek yazıyoruz ve ödemesini biz yapıyoruz daha sonra ise bu ücreti siz bize ödüyorsunuz.
  • G-1450 formunu kart bilgilerinizle doldurup imza atıyorsunuz ve fotoğrafını çekip bize atıyorsunuz. Böylece başvuru ücretini kredi kartınızla ödeyebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

İltica Sonrası Green Card Başvuru Süreci

1. Green Card Başvurusu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize mektup (Notice of Action) gönderiliyor.

Bu mektup, başvuru paketinizin ellerine geçtiğinin bir teyidi. Yani mektup yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok.

 

2. Biyometrik Randevusu:

Randevu Tarihi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 2-6 ay sonra.

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Eğer önceden biyometrik kaydınız alındıysa biyometrik randevusuna çağrılmayabilirsiniz. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor. Örneğin, varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

3. Çalışma İzniniz ve Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN) Geliyor:

Sığınmacı statüsündeyken çalışma izni başvurusu yaptıysanız, izninizin geçerlilik tarihini kontrol ediyoruz. Buna göre çalışma izni başvurusu yapmamaya karar verdiysek bu adımı atlayabilirsiniz.

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 4-5 ay sonra.

Kart Geçerlilik Süresi: 1-2 sene (Genellikle Green Card başvurusu onaylanana kadar yeterli bir süre oluyor.)

Green Card başvurunuzla birlikte adınıza çalışma izni ve SSN başvurusu yapıyoruz. Böylece çalışma izniniz geldiğinde, ABD’de çalışmaya başlamak için Green Card’ınızın gelmesini beklemenize gerek kalmıyor.

Başvurunun başında size SSN’inizin olup olmadığınız soruyoruz, eğer yok derseniz I-765 formunda adınıza SSN talep ediyoruz.

Genel olarak SSN, çalışma izni kartıyla birlikte mektupta geliyor. Fakat çalışma izni geldikten sonra 1 ay içinde SSN gelmezse, Sosyal Güvenlik İdaresinden (SSA) randevu alarak SSN talep edebiliyorsunuz. Böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz sizi yönlendiriyoruz.

4. Seyahat İzniniz (Travel Document) Geliyor:

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 9-12 ay sonra.

Green Card başvurunuzla birlikte seyahat izni (Travel Document) başvurusu da yapıyoruz. Böylece seyahat izniniz geldiğinde ABD dışına çıkabilir ve bu izinle ABD’ye girebilirsiniz. Aksi halde Green Card başvurunuzu terk ettiğiniz varsayılarak başvurunuz reddedilir.

ÖNEMLİ: Seyahat izni almanıza rağmen sınır kapısı memurlarının (CBP Officer) Amerika’ya girişinize izin vereceğinin garantisi yok. Başvurunuzu riske atmamak adına, başvurunuz sonuçlanmadan Amerika dışına seyahat etmemenizi öneriyoruz. Green Card’ınızı aldıktan sonra da Green Card ve seyahat izni belgesi (Travel Document) ile Amerika dışına seyahat etmenizi öneriyoruz.

5. Mülakat Mektubu Geliyor: (mülakata katılım gerekiyorsa)

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 6 ila 15 ay içerisinde.

Eğer USCIS tarafından gerekli görülürse, Green Card başvurunuz hakkında karar verilmesi için mülakata çağrılırsınız. Mülakatın tarih ve yerine dair bilgilendirme ise, hem size hem de bize mektup olarak gönderiliyor.

Fakat USCIS memurları sunduğunuz kanıtlardan ikna olursa mülakata çağrılmama şansınız var. Bu sebeple başvuru paketinizi güçlü tutarak sürecin mülakatsız sonuçlanması için çabalıyoruz.

6. Green Card Mülakatına Hazırlık:

Mektubu aldıktan sonra, randevuya götüreceğiniz belgelerin bir listesini oluşturarak size gönderiyoruz. Belgelerin kopya değil, orijinal versiyon olması çok önemli. Örneğin, başvuru yaparken iltica kararının bir kopyası sunuluyor fakat mülakata bu belgenin orijinalini götürmeniz gerekiyor.

Mülakatınızda sorulabilecek sorulara önceden çalışabilmeniz içinse, örnek soruların listesini gönderiyoruz. Ardından mülakat tarihinden 1 hafta öncesinde görüntülü görüşme yaparak sizi ve başvuruya kattıysak ailenizi mülakata hazırlıyoruz. Tabii ki öncesinde size göndermiş olduğumuz sorulara çalışmış olmanızı bekliyoruz. Bu soruların üzerinden tek tek geçerek açıklık ve dürüstlük çerçevesinde vermeniz gereken cevapları kararlaştırıyoruz.

Ayrıca başvurunuzu değerlendiren USCIS memurunun aradığı belgeyi bulmasının kolaylaşması için belgeleri nasıl sunmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz.

 

7. Green Card Mülakat Günü:

Green Card Mülakat Zamanı: Başvuru yaptıktan sonra 1-3 yıl içinde.

Green Card Mülakat Süresi: 15-30 dakika. Başvurunuzun ne kadar komplike olduğuna bağlı olarak değişir.

Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesinde bulunan USCIS ofislerindeki mülakata sizinle geliyor. Fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabi.)

Telefonla katılmak ve fiziksel olarak katılmak arasında bir fark yok ama bazı müvekkillerimiz fiziksel katılımı tercih edebiliyor.

Mülakatın gerçekleşeceği yere en az 1 saat önceden gitmenizi tavsiye ediyoruz çünkü binaya girişte veya bina içerisinde sıra olabilir. Binaya girerken, sıra size geldiğinde, kapıdaki güvenlik görevlisi USCIS’in göndermiş olduğu mülakat randevusu mektubunu görmek ister. İçeri alındığınızda üstünüz aranır ve daha sonra asansörle üst kata çıkmanız için sizi yönlendirirler. Sonrasında ulaştığınız kattaki danışma görevlisine mülakat için geldiğinizi söylemeniz yeterli. Biraz bekledikten sonra isminiz söylenir ve odaya çağrılırsınız. Odaya girdiğinizde USCIS memuruyla gerçekleşecek mülakatınız başlar.

Mülakat esnasında öncelikle başvuru sahibi olarak kimliğiniz kontrol edilir ve iltica sebebinizle alakalı sorular sorulmaya başlanır.

Sonrasında USCIS memuru, başvuru yapmak için göndermiş olduğumuz I-485 formunun üzerinden sizinle birlikte geçerek cevapların doğrulunu kontrol eder. Bu formu mülakattan aylar öncesinde göndermiş olduğumuz için sorulara verdiğiniz cevaplar zamanla değişmiş olabilir. Mülakatta bu değişikliği söyleyerek formda değişiklik yapabilirsiniz.

8. Green Card Başvurunuz Sonuçlanıyor:

Green Card başvurunuzun onaylanabilmesi için, başvurunuz sonuçlandığı anda Amerika’da en az 1 senedir iltica statüsünü kazanmış olarak yaşıyor olmanız şart.

Şu ana kadar yaptığımız iltica sonrası Green Card başvurularının sonuçlanması 1 ila 3 seneyi buldu. Dolayısıyla iltica statünüzü aldığınız an hemen Green Card başvurusu yapabilirsiniz.

İltica Sonrası Green Card Rehberi

İltica sonrası Green Card başvuru şartları nelerdir?

İltica sonrası Green Card başvurusu yapabilmek için iltica (asylum) statüsü kazanmış olmanız şart. Amerika’ya yasal giriş yapan kişiler genellikle USCIS’e başvuru yaparak bu statüyü kazanıyor. Amerika’ya yasal olmayan yollarıyla giriş yapan kişiler ise genellikle mahkeme yoluyla bu statüyü kazanıyor.

Önceden Green Card başvurusu yapabilmek için 1 senedir mülteci statüsünde Amerika’da bulunmuş olmanız gerekiyordu. Fakat artık başvurunuzun sonuçlanacağı anda en az 1 senedir mülteci statüsüyle Amerika’da yaşıyor olmanız yetiyor.

İltica yoluyla Green Card’ın geçerlilik süresi nedir?

Green Card’ın geçerlilik süresi genelde 10 sene olur ve 10 senenin sonunda yeniletebilirsiniz.

Green Card başvuru sahibinin aile bireyleri de başvuru yapabilir mi?

Başvuru sahibinin 21 yaşının altındaki bekar çocukları ve eşi başvuru sahibine bağlı olarak mülteci statüsü kazanabilir. Aile bireylerinin iltica başvurusu sırasında, ana başvuranla birlikte Amerika’da olması ve iltica başvurusuna dahil edilmiş olması şart.

Mülteci statüsü kazanmış her aile bireyi için ayrı başvuru paketi hazırlanarak Green Card başvurusu yapılabilir.

İltica yoluyla alınan Green Card başvuru paketinde neler yer alıyor?

İltica sonrası Green Card başvurusu ne kadar sürer?

İltica sonrası Green Card başvurusu yaklaşık 1 ila 3 yıl arasında sonuçlanıyor. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değil, çünkü süreler dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebiliyor.

I-131 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İltica sonrası Green Card başvuru ücreti nedir?

2023 itibarıyla minimum $1225. Her aile bireyi için ek olarak $1225 ödenmesi gerekiyor. Başvurunuzu bizimle yürütmek isterseniz, avukatlık ücreti, başvuru ücretine ek olarak $3000.

Ücretten Muafiyet

I-485 form ücreti ile biyometrik ücretini karşılayamıyorsanız, ücretten muaf olabilme şansınız var. Bu durumda, ödeme güçlüğünüzü kanıtlar nitelikteki belgelerle birlikte I-912 formunu doldurup, I-485 formuyla birlikte göndermek yeterli oluyor. Böyle bir talepte bulunmak isterseniz toplamanız gereken belgeler konusunda size yardımcı oluyoruz.

 

I-131 form ücreti için ücret muafiyeti talep edilemez.

Green Card ile Amerikan vatandaşlığı kazanılabilir mi?

Green Card sahibi olarak Amerika’da 5 sene ikamet ettikten sonra Amerikan vatandaşlığı kazanabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 2.5 sene Amerika’da fiziki olarak bulunmuş olmanız da şart. Amerikan vatandaşlığı için gereken tüm şartlar ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak​

Bizi hemen şimdi arayabilir, WhatsApp’tan mesaj atabilir veya aşağıdaki linkteki soruları cevaplamaya şimdiden başlayabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım linkteki sorulara vereceğiniz cevaplar sonucu Green Card için uygunluğunuzu ölçmek. Böylece Green Card almaya uygun değilseniz bunu belirtiyoruz veya özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz. Buna göre alınabilecek bir tedbir sonucu başvuruya devam edebilecekseniz bunu planlıyoruz.

ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belge. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterli.

Green Card başvurusu için ödemeniz gereken ücretten bağımsız olarak $3000 avukatlık ücreti ödeyerek, ALO ile çalışabilir ve başvurunuzun başarı şansını arttırabilirsiniz. Açık ve net fiyat politikamızı sözleşme ile güvence altına alıyoruz ve özel bir durumunuz varsa sizinle anlaşmadan ekstra ücretlendirme yapmıyoruz.

Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

Bunu hiç yaşamadık. Fakat böyle bir durumda USCIS’e ödeyeceğiniz $1225 başvuru tutarını size geri ödeyeceğimizi taahhüt ediyoruz.

Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla Green Card başvurusu için gereken tüm formları sizin adınıza dolduruyor. Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

Green Card başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna ait. Green Card başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değil.

İltica Sonrası Green Card Başvuru Süreci:

Green Card başvurusu yaparken istenen belgelerin orijinal versiyonlarını göndermeniz istenmez bu sebeple fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize seçeceğiniz bir yolla (e-mail, WhatsApp, Google Drive) aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınıza doldurduğumuz formları internet üzerinden size iletiyoruz, siz de bu formları bastırıp imzalıyorsunuz. Sonrasında imzaladığınız bu belgeleri, fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize e-mail veya WhatsApp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Siz fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınızı bize dijital olarak ulaştırıyorsunuz, biz de onun çıktısını alıp başvuru paketinize ekliyoruz.

Sizin için geçerli olan $1225 başvuru ücretini kredi ya da debit kartıyla ödeyebilirsiniz. Dilerseniz sizin adınıza ödemeleri biz yapıyoruz, sonra siz ödenen miktarı bize çeşitli yöntemlerle (Zelle, PayPal, Wire gibi) havale edebiliyorsunuz.

Mülakata bulunduğunuz bölgedeki USCIS ofisinde girersiniz.

I-485 formu ile birlikte başvuru yaparken I-765 formunu da doldurarak USCIS’e gönderiyoruz. Böylece çalışma izniniz geldiğinde Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden çalışabilirsiniz.

Evet, yapabilirsiniz. Önceden mülteci statünüzü kazandıktan sonra 1 sene geçmesi şarttı fakat yeni düzenlemeye göre hemen yapabilirsiniz.

Green Card başvurunuzun onaylanabilmesi içinse, sonuçlandığı anda Amerika’da en az 1 senedir mülteci statüsüyle yaşıyor olmanız gerekiyor. Başvurunun sonuçlanması 1 seneden fazla süreceği için bu şartı sağlamak konusunda endişelenmenize gerek yok, hemen başvuru yapabilirsiniz.

Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değil.

İltica Sonrası Green Card:

İltica; ırk, din, milliyet, siyasi görüş veya belirli bir sosyal gruba üyelik gibi faktörlere dayalı zulüm veya haklı nedenlere dayanan zulüm korkusu nedeniyle kendi ülkelerinden kaçan kişilere verilen bir koruma şeklidir.

I-589 formunu doldurup USCIS’e göndererek iltica başvurusu yapabilirsiniz. Sizinle birlikte Amerika’da bulunan aile bireylerinizi bu başvuruya dahil edebilirsiniz.

Temel fark, bireyin başvuruyu nereden yaptığıdır. Asylum Seeker korunma için Amerika içinden başvururken, Refugee Amerika dışından başvurur.

Uyuşturucu ticareti dışındaki suç kayıtları için, I-602 formuyla waiver (muafiyet) talep edilebilir ve sabıka kaydına rağmen Green Card başvurusu yapılabilir. Sabıka kaydınızın olması durumunda mutlaka hukuki destek almanız önerilir. Trafik cezaları gibi hafif suçların bir etkisi yoktur.

Başvurunuzu yaptıktan sonra, bir USCIS memuru ile mülakata girer veya bir göçmenlik hakimi önüne çıkarsınız. Görevliler, davanıza ve sunduğunuz kanıtlara dayanarak iltica için uygun olup olmadığınızı belirler.

Bize şimdi ulaşın!