Amerika’ya B-1/B-2 turist vizesiyle giriş yapıp daha sonra üniversite veya dil okulunda öğrenci olmaya karar vermiş olabilirsiniz. Fakat turist statüsü, Amerika’da okuyabilmek için yeterli değil bu sebeple statünüzü öğrenci statüsüne çevirmeniz gerekiyor. Change of Status (statü değişimi) yoluyla statünüzü B-1/B-2 turist statüsünden F-1 öğrenci statüsüne Amerika içinden çevirebilirsiniz.

Aşağıdaki yol haritasını inceleyerek bu süreçte önünüze çıkacak tüm adımlardan önceden haberdar olabilirsiniz.

NOT: I-539 formuyla Change of Status başvurusu yapmadan önce, internet üzerinden $350 SEVIS kayıt ücretini ödemeniz ve kabul edildiğiniz okuldan I-20 formunu almanız gerekiyor. Bu aşamayı bizimle iletişime geçmeden önce tamamlamış olabilirsiniz.

Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz.

 

3. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderiliyor. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

4. Çeviri Desteği: Change of Status başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekiyor. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz.

 

5. Kişisel Beyan: Başvurunuzun başarısı açısından, Amerika’da neden eğitim almak istediğinize ve maddi olarak kendinizi geçindirebileceğinize dair beyan sunmanız gerekiyor. Prosedüre uygun biçimde beyan yazabilmeniz için size yardımcı olarak USCIS memurları açısından tatmin edici bir beyan olmasını sağlıyoruz.

 

6. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Yasalar ve prosedürleri her an gelişiyor. Ekibimizle değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel politikalar ve yönetmeliklerle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

 

7. USCIS’in Ek Belge İsteği: F-1 statüsü için Change of Status başvurunuz USCIS’e ulaştıktan sonra ek kanıt talep edilebiliyor. Bu talebin bildirim mektubu bizim tarafımıza da ulaşıyor, böylece adınıza gelecek talepleri kaçırma riski kalmıyor. Bu adımda başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanması için ek kanıt talebini öncelikli olarak karşılıyoruz.

F-1 Change of Status Başvurusu Öncesi

1. Change of Status Başvurusu için Uygunluğunuzu Ölçüyoruz

Bizimle iletişime geçtiğinizde öncelikle size sorularımızı iletiyoruz, örneğin:

“Statünüzü ihlal ettiniz mi?”,

“Kaçak çalıştınız mı?”,

“Neden F-1 statüsü almak istiyorsunuz?”,

“Okul ve yaşam masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız?”,

“Statünüzün süresi ne zaman doluyor?”

F-1 statü başvurusu yapabilmek için bazı şartları sağlamanız gerektiğinden öncelikle sorular sorarak Change of Status başvurusu yapıp yapamayacağınızı belirliyoruz. 

Bunun yanında sorulara verdiğiniz yanıtlara göre sorun oluşturabilecek olası durumlara bakıyor ve derinlemesine incelememiz gereken bir konu varsa öncelikle bizden randevu almanızı talep ediyoruz. Bu randevumuzda durumunuz ve izlenebilecek yol haritası hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

2. Sözleşme İmzalıyoruz

Eğer bu randevu sonrası başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak veya doldurduğunuz testten anladığımız kadarıyla özel bir durumunuz yoksa, size e-mail ile sözleşme gönderiyoruz.

Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, Change of Status başvurunuz sonuçlanıncaya kadar, resmi olarak sizi temsil ediyor olacağız.

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz. 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe (tercihe göre İngilizce) soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı ve kullanıcı dostu arayüzümüz sayesinde, normalde günler süren form doldurma aşamasına yaklaşık iki saatinizi ayırmanız yetiyor.

Hatalı cevaplar vermiş olsanız dahi bu cevaplarınızı 5 farklı aşamada 5 defa kontrol ediyor ve tüm bilgilerin doğruluğu teyit edilmeden başvurunuzu hiçbir yere göndermiyoruz. Eksik bilgi olması halinde sizinle WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçerek eksik soru listesini iletiyor ve tüm eksiklerin üstünden tek tek ilerleyerek hataya yer bırakmıyoruz.

4. Change of Status Başvurusu İçin Toplamanız Gereken Belgeleri Listeliyoruz:

Başvurunuz için gerekli tüm belgelerin listesini kararlaştırdığımız iletişim yolu aracılığıyla (WhatsApp, e-mail vs.) size gönderiyoruz. Ardından topladığınız belgeleri aktarmanız için sizinle bir Google Drive linki paylaşıyoruz.  

Bu sayede tam olarak hangi belgelere ihtiyacınız varsa bize eksiksiz olarak teslim edecek, gereksiz belge toplamakla vakit kaybetmeyeceksiniz. Bunun yanında belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

NOT: Başvuruda 6 adet ABD vize fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınız gerekiyor. Tek yapmanız gereken koşullara uygun fotoğraf çektirip elektronik olarak bize iletmek. Ofisimizdeki baskı makineleriyle fotoğrafınızın çıktısını alıyor ve uygunluğunu kontrol ediyoruz.

5. Başvuru Formlarınızı Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine I-539 başvuru formunu titizlikle dolduruyoruz. Ardından bu formlu incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

Durumunuza özel olarak ek formların da doldurulması gerekebilir. Örneğin, aileniz de sizinle başvuru yapacaksa sizinle başvuru yapacak her aile bireyi için I-539A formu doldurulması gerekir.

NOT: Başvurunuzun hemen sonuçlanması gerekiyorsa I-907 formunu doldurarak $2500 karşılığında Premium Processing talep edebiliyoruz. Böylece başvurunuz 30 gün içinde sonuçlanabiliyor.

6. Kişisel Beyan Oluşturmanıza Yardımcı Oluyoruz:

Kişisel beyan sunmak başvurunuzun başarısı açısından son derece önemli. Beyan yazarken sizi yönlendiriyor ve beyanda belirttiğiniz ifadeleri kanıtlayacak belgeleri toplamanızda yardımcı oluyoruz.

7. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte başvuru paketinizi başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

Son olarak imzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize gönderebilirsiniz.

8. Change of Status Başvurunuzu Yapıyoruz:

Son kontrollerimizi de gerçekleştirdikten sonra paketinizi resmi yönergelere uygun biçimde hazır edip USCIS’e FEDEX veya USPS aracılığıyla gönderiyoruz ve gönderi takip numarasını sizinle paylaşıyoruz.

Başvuru yaparken, Change of Status başvuru ücretinin de ödenmesi gerekiyor. Bu ücret, sözleşmede belirtildiği gibi, avukatlık ücretimizden ayrıdır ve sizin tarafınızdan ödeniyor. Bu ücreti ödemeniz için size iki yol önerebiliriz:

 • Başvuru ücreti için USCIS’e bir çek yazıyoruz ve ödemesini biz yapıyoruz daha sonra ise bu ücreti siz bize ödüyorsunuz.
 • G-1450 formunu kart bilgilerinizle doldurup imza atıyorsunuz ve fotoğrafını çekip bize atıyorsunuz. Böylece başvuru ücretini kredi kartınızla ödeyebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

NOT: Change of Status başvuru ücreti toplamda $455. Sizinle başvuru yapacak her aile bireyiniz içinse ekstra $85 biyometrik ücreti ödemeniz gerekir.

Change of Status Başvuru Süreci

1. I-539 Başvuru Formu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize mektup (Notice of Action) gönderiliyor.

Bu mektup, başvuru paketinizin ellerine geçtiğini ve gereken ücretin tam ödendiğinin bir teyidi. Yani mektup yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok.

 

2. Biyometrik Randevusu:

Randevu Tarihi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 2 hafta sonra.

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor: varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

3. Ek Kanıt Talepleri:

Başvurunuzun değerlendirilme aşamasında USCIS’den ek kanıt talepleri gelebilir. Örneğin, statünüzü ihlal edip etmediğinize dair güncel bilgi veya Türkiye’deki bağlarınızın güçlü olduğuna ve öğrenciliğiniz bittikten sonra ülkenize döneceğinize dair ek kanıtlar isteyebilirler. Bu ek kanıt taleplerini, başvurunuzun olabildiğince hızlı sonuçlanması için öncelikli olarak karşılıyoruz.

NOT: Adınıza güçlü bir başvuru paketi oluşturarak bu riski minimuma indiriyoruz. Bu sebeple şu ana kadar eksik belgeden dolayı red almadık. Fakat her ne kadar güçlü bir paket oluştursak da, başvuru sonucunuz USCIS memurlarının takdir yetkisinde.

 

4. Change of Status Başvurunuz Sonuçlanıyor:

İnternet üzerinden başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz. Başvurunun sonuçlanması güncel olarak yaklaşık 3-8 ay sürebilir. 

 

Change of Status başvurularının ortalama sonuçlanma süresini ise, güncel olarak USCIS’in sitesinden takip edebilirsiniz.

F-1 Öğrenci Statüsü Rehberi

F-1 öğrenci statüsü nedir?

F-1 statüsü, öğrenciliğini ABD’deki eğitim kurumlarında devam ettirmek isteyen uluslararası öğrencilere verilen bir göçmen olmayan statü. İlkokuldan başlayarak doktoraya kadar olan tüm eğitim kademelerindeki öğrenciler Amerika’da eğitim görmek için F-1 statüsünde olmalı. Ayrıca konservatuar (conservatory) ve dil okullarında (language schools) eğitim görmek isteyen öğrenciler de F-1 vizesine başvurmalı.

F-1 öğrenci vizesine kimler başvurabiliyor?

ABD’deki bir okuldan (lise, üniversite ve yüksek lisans) kabul alan veya dil okulunda eğitim görmek isteyen öğrenciler, F-1 vizesine başvurabiliyor.

F-1 statü değişimi şartları nelerdir?

F-1 öğrenci statüsüne başvurabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

Bunlara ek olarak F-1 statü başvurusunu Amerika içinden (Change of Status) yapabilmek için birkaç şartı daha sağlamanız gerekiyor:

F-1 statü değişimi için hangi belgeler gerekiyor?

F-1 statü değişimi için hangi formlar dolduruluyor?

Başvuru esnasında doldurulacak formlar:

Ek başvuru formları:

Öğrencinin aile üyeleri de Amerika'ya gidebiliyor mu?

F-1 statü sahiplerinin eşi ve çocukları da F-2 vizesi alarak başvuru sahibiyle birlikte ABD’ye gidebilirler.

F-1 statü değişimi başvurusu ne kadar sürede sonuçlanıyor?

Amerika içinden Change of Status yoluyla yapılan F-1 başvurularının sonuçlanması yaklaşık 3 ila 8 ay arasında değişiklik gösteriyor.

I-539 formunun USCIS tarafından sonuçlandırılma süresini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

F-1 statü değişimi başvuru ücreti nedir?

Amerika içinden Change of Status yoluyla yapılan F-1 başvuru ücreti 2023 itibarıyla $370. (I-539 formu $370, $85 biyometrik ücreti 1 Ekim 2023 itibarıyla kaldırıldı). Başvuru için gereken SEVIS kaydı ücreti $350’dır ve başvuru yapmadan önce ödeniyor.

Başvurunuzu bizimle yürütmek isterseniz, avukatlık ücreti, başvuru ücretine ek olarak $1500.

F-1 statüsüyle Amerika’da çalışmak mümkün mü?

F-1 statüsü ile yalnızca akademik eğitim alan öğrenciler çalışabilir. Fakat bu çalışma izninin bazı sınırları var:

Okulunuzun ilk yılında sadece kampüs içindeki işlerde ya da kampüse yakın ve okula bağlı olan yerlerde çalışabilirsiniz. Örneğin, kütüphane, kafeterya, yurt vs.

 Kampüs dışındaki işlerde çalışabilmenin temel şartı okuldaki ilk yılınızı tamamlamış olmaktır. Kampüs dışında çalışabilmek için üç tür programdan birini seçebilirsiniz: CPT, OPT, 24 aylık STEM OPT uzatması.

  • CPT (ders programında yer alan zorunlu staj)

    • Yapılan staj, öğrencinin çalışma alanıyla doğrudan ilgilidir ve ders programının bir parçasıdır. Part-time veya full-time çalışma seçimi sunulur.
    • Yalnızca eğitim bitmeden önce yapılabilir, mezun olduktan sonra CPT ile çalışılamaz.
    • Bu programda, öğrenci stajını kendisi bulur ve CPT programına izin almak için SEVIS konusunda görevlendirilmiş memura başvurur.
    • CPT izni belirli bir işveren ve belirli bir süre için verilir. Öğrenci, aynı anda birden fazla CPT izni alabilir.
    • 1 yıllık tam zamanlı bir CPT programı alan öğrenci OPT’ye başvuramaz. Fakat part-time CPT programında yer alan öğrencilerin OPT programına da katılabilmesi mümkündür.
 
  • OPT (isteğe bağlı staj)

    • OPT programı ile öğrenci, öğrenim gördüğü alanla ilgili olarak toplamda 12 aya kadar çalışabilir.
    • Staj, eğitim bitmeden önce (Pre-completion OPT”) yapılabildiği gibi eğitim bittikten sonra da (Post-completion OPT) yapılabilir.
    • OPT programı ile çalışabilmek için I-765 formu doldurulup ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) gönderilerek çalışma izni başvurusu yapılmalıdır.
    • Okulu devam ederken OPT programı ile işe başlayan öğrenciler haftada en fazla 20 saat çalışabilir.
 
  • 24 Aylık STEM* OPT Uzatması (*Science, technology, engineering and math)

    • Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında SEVP onaylı bir okuldan lisans, master ya da doktora diploması alan öğrenciler, eğitimleri bittikten sonra, OPT programlarının 24 ay daha uzatılmasını talep edebilirler. Halihazırda bir OPT programına başlanmış olması yeterli.
    • STEM programlarının güncel bir listesine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ice.gov/doclib/sevis/pdf/stemList2022.pdf

Ekonomik zorluk yaşıyorsanız I-765 formunu doldurarak çalışma izni başvurusu yapabilir ve kampüs dışı işlerde çalışabilirsiniz. Bu işlerin alanınızla bağlantılı olmasına gerek yok.

Başvurunuzun kabul edilebilmesi adına aşağıdaki durumları kanıtlamanız gerekiyor:

  • Bir akademik yıl boyunca F-1 öğrenci statüsündeydiniz.
  • Öğrenci olarak iyi bir itibara sahipsiniz.
  • Tam zamanlı eğitim alıyorsunuz.
  • İşe başlamak tam zamanlı eğitiminizi etkilemeyecek.
  • İşe başlamak kontrolünüz dışında gerçekleşen ekonomik zorluk yüzünden zorunlu hale geldi. (Ülkenizdeki para biriminin yüksek derecede değer kaybı, ülkenizde doğal afet veya savaş olması, tıbbi masraflar vs.)
  • Kampüs içi işler ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmiyor veya uygun kampüs içi iş yok.

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak​

Bizi hemen şimdi arayabilir, WhatsApp’tan mesaj atabilir veya aşağıdaki linkteki soruları cevaplamaya şimdiden başlayabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım sorularımıza vereceğiniz cevaplar sonucu Change of Status ile F-1 statüsü alabilmek için uygunluğunuzu ölçmek. Böylece uygun değilseniz bunu belirtiyoruz veya özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz.

ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belge. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterli.

Change of Status başvurusu için ödemeniz gereken ücretten bağımsız olarak $1500 avukatlık ücreti ödeyerek, ALO ile çalışabilir ve başvurunuzun başarı şansını arttırabilirsiniz. Açık ve net fiyat politikamızı sözleşme ile güvence altına alıyoruz ve özel bir durumunuz varsa sizinle anlaşmadan ekstra ücretlendirme yapmıyoruz.

Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

Bunu hiç yaşamadık. Fakat böyle bir durumda USCIS’e ödeyeceğiniz $370 başvuru tutarını size geri ödeyeceğimizi taahhüt ediyoruz.

Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla Change of Status başvurusu için gereken tüm formları sizin adınıza dolduruyor.

Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

Change of Status başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna ait. Başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değil.

F-1 Change of Status Başvuru Süreci

F-1 statü değişikliği başvurusu yaparken istenen belgelerin orijinal versiyonlarını göndermeniz istenmez bu sebeple fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize seçeceğiniz bir yolla (e-mail, WhatsApp, Google Drive) aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınıza doldurduğumuz formları internet üzerinden size iletiyoruz, siz de bu formları bastırıp imzalıyorsunuz. Sonrasında imzaladığınız bu belgeleri, fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize e-mail veya WhatsApp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Siz fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınızı bize dijital olarak ulaştırıyorsunuz, biz de onun çıktısını alıp başvuru paketinize ekliyoruz.

SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi), Amerika’ya eğitim almak veya kültürel değişim programına katılmak için gelen yabancı öğrencileri kayıt altına alan bir sistem. Başvuru yapmadan önce bu sisteme kayıt olup SEVIS kayıt ücretini ödemeniz şart.

SEVIS kayıt ücretini ödediğinize dair makbuzu kanıt olarak başvuru paketinizde sunmamız gerekiyor. Bu sebeple başvuru öncesinde ödenmeli.

Sizin için geçerli olan $455’lık başvuru ücretini kredi ya da debit kartıyla ödeyebilirsiniz. Dilerseniz sizin adınıza ödemeleri biz yapıyoruz, sonra siz ödenen miktarı bize çeşitli yöntemlerle (Zelle, PayPal, Wire gibi) havale edebiliyorsunuz.

 Başvurunuzun erken onaylanması herhangi bir sorun teşkil etmez. Tek dikkat etmeniz gereken statünüzü korumak yani F-1 statünüzü ihlal etmediğinizden emin olmalısınız. Herhangi bir işte çalışmak veya I-20 formunda yazan okul başlangıç tarihinden 30 günden daha uzun bir süre önce kampüste işe girmek bir ihlal örneği olabilir.

Hayır, I-20 formu başvuru paketiyle birlikte gönderileceğinden başvuru öncesinde alınmalı.

Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değil.

F-1 Statüsü

Okulunuzun başlama tarihi okuldan edindiğiniz I-20 formunda yazar. Fakat mevcut statünüz derslere kaydolmanıza izin vermediği için başvurunuzun onaylanmasını beklemeniz gerekir. Eğer okulunuzun başlamasına 15 gün kalıncaya kadar onay gelmezse ilgili okul görevlisiyle (Designated School Officer/DSO) iletişime geçmenizi öneriyoruz. Bu durumda okula başlama tarihiniz ertelenebilir.

Evet, alabilirsiniz. Eğitiminiz süresince ikamet ettiğiniz eyaletten sürücü belgesi edinebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için okul görevlisi (DSO) ile görüşebilirsiniz.

Evet, F-1 vizeniz varken ABD dışına seyahat edebilirsiniz. Ancak öncelikle okulunuzdaki DSO ile görüşerek bu konuda detaylı bilgi almanızı öneririz.

F1 vizesi alabilmek için İngilizce dil yeterliliğine sahip olmanız veya ABD’de İngilizce dil kursuna katılacak olmanız gerekir.

Hayır, gerekmiyor. Programınızı tamamladıktan sonra ABD’de 60 gün daha kalabilirsiniz, bu süreye “grace period” denir.

ABD’de bulunduğunuz sırada F-1 vizenizin süresi dolarsa ve statünüz devam ediyorsa, ABD dışına seyahat edip geri dönmeyi planlamadığınız sürece vizenizi yenilemeniz gerekmez. Statününüz de aksi bir durum olmadıkça eğitim programınız boyunca devam eder. Ülkenize döndüğünüzde konsolosluklar aracılığıyla vizenizi yenileyebilirsiniz.

Evet, DSO (Designated School Officer) ile görüşüp yeni kurumdan transfer için I-20 alarak SEVP onaylı başka bir kuruma geçebilirsiniz.

Direkt olarak F-1 öğrenci vizesiyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Örneğin, ABD’de iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; ABD vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilirsiniz; Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz.

Bize şimdi ulaşın!