Amerika’ya başka bir vizeyle giriş yapıp daha sonra Amerika'da yatırım yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Fakat statünüz yatırım yapmaya uygun olmayabilir, bu sebeple statünüzü yatırımcı statüsüne çevirmeniz gerekiyor. Change of Status (statü değişimi) yoluyla statünüzü E-2 yatırımcı statüsüne Amerika içinden çevirebilirsiniz.

Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz.

 

3. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderiliyor. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

4. Çeviri Desteği: Change of Status başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekiyor. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz.

 

5. Kişisel Beyan: Başvurunuzun başarısı açısından, Amerika’da neden eğitim almak istediğinize ve maddi olarak kendinizi geçindirebileceğinize dair beyan sunmanız gerekiyor. Prosedüre uygun biçimde beyan yazabilmeniz için size yardımcı olarak USCIS memurları açısından tatmin edici bir beyan olmasını sağlıyoruz.

 

6. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Yasalar ve prosedürleri her an gelişiyor. Ekibimizle değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel politikalar ve yönetmeliklerle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

 

7. USCIS’in Ek Belge İsteği: E-2 statüsü için Change of Status başvurunuz USCIS’e ulaştıktan sonra ek kanıt talep edilebiliyor. Bu talebin bildirim mektubu bizim tarafımıza da ulaşıyor, böylece adınıza gelecek talepleri kaçırma riski kalmıyor. Bu adımda başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanması için ek kanıt talebini öncelikli olarak karşılıyoruz.

E-2 Change of Status Başvurusu Öncesi

1. Change of Status Başvurusu için Uygunluğunuzu Ölçüyoruz

Bizimle iletişime geçtiğinizde öncelikle size sorularımızı iletiyoruz, örneğin:

“Statünüzü ihlal ettiniz mi?”,

“Kaçak çalıştınız mı?”,

“Neden E-2 statüsü almak istiyorsunuz?”,

“Yatırımın planınız nedir?”,

“Statünüzün süresi ne zaman doluyor?”

E-2 statü başvurusu yapabilmek için bazı şartları sağlamanız gerektiğinden öncelikle sorular sorarak Change of Status başvurusu yapıp yapamayacağınızı belirliyoruz.

Bunun yanında sorulara verdiğiniz yanıtlara göre sorun oluşturabilecek olası durumlara bakıyor ve derinlemesine incelememiz gereken bir konu varsa öncelikle bizden randevu almanızı talep ediyoruz. Bu randevumuzda durumunuz ve izlenebilecek yol haritası hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

 

2. Sözleşme İmzalıyoruz

Eğer bu randevu sonrası başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak veya doldurduğunuz testten anladığımız kadarıyla özel bir durumunuz yoksa size e-mail ile sözleşme gönderiyoruz.

Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, Change of Status başvurunuz sonuçlanıncaya kadar, resmi olarak sizi temsil ediyor olacağız.

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz.

 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe (tercihe göre İngilizce) soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı ve kullanıcı dostu arayüzümüz sayesinde, normalde günler süren form doldurma aşamasına yaklaşık iki saatinizi ayırmanız yetiyor.

Hatalı cevaplar vermiş olsanız dahi bu cevaplarınızı 5 farklı aşamada 5 defa kontrol ediyor ve tüm bilgilerin doğruluğu teyit edilmeden başvurunuzu hiçbir yere göndermiyoruz. Eksik bilgi olması halinde sizinle WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçerek eksik soru listesini iletiyor ve tüm eksiklerin üstünden tek tek ilerleyerek hataya yer bırakmıyoruz.

4. Change of Status Başvurusu İçin Toplamanız Gereken Belgeleri Listeliyoruz:

Başvurunuz için gerekli tüm belgelerin listesini kararlaştırdığımız iletişim yolu aracılığıyla (WhatsApp, e-mail vs.) size gönderiyoruz. Ardından topladığınız belgeleri aktarmanız için sizinle bir Google Drive linki paylaşıyoruz.

Bu sayede tam olarak hangi belgelere ihtiyacınız varsa bize eksiksiz olarak teslim edecek, gereksiz belge toplamakla vakit kaybetmeyeceksiniz. Bunun yanında belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

NOT: Başvuruda ABD vize fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınız gerekiyor. Tek yapmanız gereken koşullara uygun fotoğraf çektirip elektronik olarak bize iletmek. Ofisimizdeki baskı makineleriyle fotoğrafınızın çıktısını alıyor ve uygunluğunu kontrol ediyoruz.

5. Change of Status Başvuru Formlarınızı Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine I-129 başvuru formunu titizlikle dolduruyoruz. Ardından bu formlu incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

6. Kişisel Beyan Oluşturmanıza Yardımcı Oluyoruz:

Kişisel beyan sunmak başvurunuzun başarısı açısından son derece önemli. Beyan yazarken sizi yönlendiriyor ve beyanda belirttiğiniz ifadeleri kanıtlayacak belgeleri toplamanızda yardımcı oluyoruz.

7. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte başvuru paketinizi başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

Son olarak imzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize gönderebilirsiniz.

8. Change of Status Başvurunuzu Yapıyoruz:

Son kontrollerimizi de gerçekleştirdikten sonra paketinizi resmi yönergelere uygun biçimde hazır edip USCIS’e FEDEX veya USPS aracılığıyla gönderiyoruz ve gönderi takip numarasını sizinle paylaşıyoruz.

Başvuru yaparken, Change of Status başvuru ücretinin de ödenmesi gerekiyor. Bu ücret, sözleşmede belirtildiği gibi, avukatlık ücretimizden ayrıdır ve sizin tarafınızdan ödeniyor. Bu ücreti ödemeniz için size iki yol önerebiliriz:

  • Başvuru ücreti için USCIS’e bir çek yazıyoruz ve ödemesini biz yapıyoruz daha sonra ise bu ücreti siz bize ödüyorsunuz.
  • G-1450 formunu kart bilgilerinizle doldurup imza atıyorsunuz ve fotoğrafını çekip bize atıyorsunuz. Böylece başvuru ücretini kredi kartınızla ödeyebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

NOT: Change of Status başvuru ücreti $460.

Change of Status Başvuru Süreci

1. I-129 Başvuru Formu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize mektup (Notice of Action) gönderiliyor.

Bu mektup, başvuru paketinizin ellerine geçtiğini ve gereken ücretin tam ödendiğinin bir teyidi. Yani mektup yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yok.

2. Biyometrik Randevusu:

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor: varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

3. Change of Status Başvurunuz Sonuçlanıyor:

İnternet üzerinden başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz. Başvurunun sonuçlanması güncel olarak yaklaşık 5-12 ay sürebilir.

Change of Status başvurularının ortalama sonuçlanma süresini ise, güncel olarak USCIS’in sitesinden takip edebilirsiniz.

E-2 Statüsü Rehberi

E-2 yatırımcı statüsü nedir?

E-2 statüsü ya da Yatırımcı statüsü, ABD ile ticari anlaşma imzalamış ülkelerin vatandaşlarına verilen göçmen olmayan bir statüdür. Türkiye ile ABD arasında 1990 yılında imzalanan anlaşma, Türk vatandaşlarının E-2 statüsünde ABD’de yatırım yapabilmelerine olanak sağlıyor. Yabancı yatırımcılar, yatırımcı vizesi sayesinde ABD’de iş kurabiliyor.

E-2 yatırımcı statüsüne kimler başvurabilir?

ABD’de yatırım yapmak isteyen iş insanları ve yatırım yapan iş insanının üst düzey yöneticileri gibi nitelikli çalışanları, E2 yatırımcı statüsüne başvurabilir. Yatırım yapacak olan kişinin ABD ile anlaşması olan bir ülke vatandaşı olması gerekir ve Türkiye, ABD ile anlaşması olan ülkelerden biridir. Ayrıca, yatırımcının ABD’de yatırım yapmak istediği iş için yeterli sermayesi ve kaynakları olması gerekir.

E-2 yatırımcı statüsü şartları nelerdir?

ABD’de yatırım yapmak isteyen iş insanları ve yatırım yapan iş insanının nitelikli çalışanları için gereken şartlar farklıdır.

İş insanları için:

Nitelikli Çalışanlar için:

Bunlara ek olarak E-2 statü değişimi (Change of Status) başvurusunu Amerika içinden yapabilmek için birkaç şartı daha sağlamanız gerekiyor:

E-2 statü değişimi başvurusu için hangi belgeler gerekiyor?

E-2 statüsü için gereken yatırım miktarı nedir?

Yatırımcı statüsü alabilmek için minimum yatırım miktarı şart koşulmuyor. Gereken yatırım miktarı sunulan iş planına bağlı ve bu iş planına göre yeterli yatırım miktarı olması gerekiyor. Ayrıca yatırımın ABD ekonomisine katkı sağlaması beklenir yani yalnızca yatırımcının ve ailesinin ABD’deki geçimini sağlaması yetmiyor. Bu noktada başarılı bir E-2 statü değişimi başvurusu için muhasebe, hukuk gibi alanlarda profesyonel yardım alarak risk almamanızı öneririz.

E-2 vizesi ne kadar süre geçerlidir?

E-2 vizesi, ilk etapta 5 yıla kadar verilebilir. E-2 vize süresi bittikten sonra ise konsolosluklar aracılığıyla yenilenebilir. Fakat vize, ABD’ye girişiniz için gereklidir bu sebeple önemli olan statünüzün izin verdiği oturum süresi.

Yatırımcı vizesi sahipleri, ABD’de en fazla 2 yıla kadar oturum hakkına sahip olur, 2 yıl sonunda süre uzatım başvurusu yaparak bu süreyi uzatmak mümkün. Süre uzatımına ilişkin herhangi bir sınır yoktur, yani her 2 yılın sonunda süre uzatım başvurusu yapabilirsiniz. Yatırımcı vizesi sahipleri, statülerine uygun olarak ticari aktivitelerini sürdürdükleri sürece ABD’de kalabilirler.

E-2 statü değişimi başvurusu ne kadar sürer?

Başvuru süresi, başvurduğunuz yerdeki USCIS ofisinin işlem yoğunluğuna ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir. USCIS’in sitesinden güncel olarak başvuru sonuçlandırılma sürelerini takip edebilirsiniz. 2023 itibarıyla USCIS Kaliforniya Ofisi’nin E statü değişimi başvurularını sonuçlandırma süresi ortalama 5.5 aydır.

E-2 yatırımcı vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

Evet, yatırımcının eşi ve 21 yaşının altındaki çocukları da E2 vizesi alarak ABD’ye gidebilirler.

E-2 yatırımcı statüsü ile Green Card alınabilir mi?

Direkt olarak E2 yatırımcı statüsüyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Yatırım yoluyla Green Card alabilmek için ABD’de belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapılarak EB 5 vizesi alınabilir. EB 5 vizesiyle 2 sene ABD’de ikamet ettikten sonra, yatırım yapılan işletmenin şartları sağlamasıyla birlikte Green Card başvurusu yapılabilir. EB 5 vizesi hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak​

Bizi hemen şimdi arayabilir, WhatsApp’tan mesaj atabilir veya aşağıdaki linkteki soruları cevaplamaya şimdiden başlayabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım linkteki sorulara vereceğiniz cevaplar sonucu E-2 statüsü için uygunluğunuzu ölçmektir. Böylece henüz başvuru yapmaya uygun değilseniz bunu belirtiyoruz veya özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz. 

ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belgedir. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterlidir.

Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

Bunu hiç yaşamadık. Fakat böyle bir durumda USCIS’e ödeyeceğiniz tutarı size geri ödeyeceğimizi taahhüt ediyoruz.

Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değildir.

Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla E-2 Change of Status başvurusu için gereken tüm formları sizin adınıza dolduruyor.

Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla ALO’ya ulaşarak destek alabilirsiniz.

Başvuru yaparken istenen belgelerin orijinal versiyonlarını göndermeniz istenmez bu sebeple fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize seçeceğiniz bir yolla (e-mail, WhatsApp, Google Drive) aracılığıyla gönderebilirsiniz. Orijinal versiyonları sizde kalmalı çünkü daha sonra mülakat aşamasında, USCIS memurunun incelemesi için yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Adınıza doldurduğumuz formları internet üzerinden size iletiyoruz, siz de bu formları bastırıp imzalıyorsunuz. Sonrasında imzaladığınız bu belgeleri, fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize e-mail veya Whatsapp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

 

Siz fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınızı bize dijital olarak ulaştırıyorsunuz, biz de onun çıktısını alıp başvuru paketinize ekliyoruz

Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

Change of Status başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna aittir. Başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değildir.

E-2 Statüsü

E-2 Yatırımcı statüsü almak isteyenler Amerika’da yeni bir şirket kurabileceği gibi mevcut bir şirkete yatırım da yapabilirler. Amerika’ya yatırım yapmak isteyenlerin ABD hükümetinin düzenlediği SelectUSA programına göz atmalarını tavsiye ederiz.

ABD Yasalarında E-2 Vizesi için belirli bir yatırım tutarı belirlenmemiştir. Ticari faaliyetin niteliğine göre yapılacak yatırım değişkenlik gösterebilecektir. E-2 Vizesi için yapılacak yatırım önemli bir yatırım olmalıdır. Yatırımın o iş alanında bir faaliyet yapabilmek ve operasyonel masrafları karşılamak için yeterli olması gerekmektedir.

E-2 Yatırımcı staütüsüne başvurabilmek için başvurudan önce yatırım yapılmış olmalı veya yatırım süreci devam ediyor olmalıdır. Yani sermayenin geri dönülmeyecek şekilde ticaret için riske atılmış olması gerekmektedir. Başvuruda sermaye ya ödenmiş olmalıdır ya da ödenmesinin tek koşulu vize başvurusunun kabulü olan bir escrow hesabında tutulmalıdır.

Amerika’da E-2 Vizesi’ne başvurmak için yürütebileceğiniz birçok ticari faaliyet B-1 Vizesi’yle sürdürülebilecektir. B-1 Vizesi ile Amerika’da iş toplantılarına katılabilir, müşterilerle görüşebilir, iş kurabilmek için diğer işlemleri de yapabilirsiniz.

Ancak, ticari faaliyetin günlük operasyonlarına dahil olamazsınız. Bunun için çalışma izni olan herhangi bir göçmeni veya Amerikan vatandaşını işe alabilirsiniz.

Hayır. E-2 Vizesi ile Amerikan ekonomisine istihdam yaratılarak katkı sağlanması hedeflense de vizeyi aldıktan hemen sonra Amerikalı veya Green Card sahibi birini çalıştırmak zorunda değilsiniz. İş planınıza ve ticari akışınıza göre birkaç yıl sonra da işe alım yapabilirsiniz.

Evet! Türkiye’de bu listede yer alıyor. Ayrıca, hangi ülkelerin anlaşma ülkeleri arasında olup olmadığını öğrenmek için Anlaşma Ülkeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

E-2 Vize sahipleri en fazla 2 yıla kadar oturum hakkına sahiptir, 2 yıl sonunda süre uzatım başvurusu yaparak oturum süresini uzatmak mümkündür. Süre uzatımına ilişkin herhangi bir sınır yoktur, yani her 2 yılın sonunda süre uzatım başvurusu yapabilirsiniz. Başka bir deyişle; E-2 Yatırımcı Vizesi sahipleri, statülerine uygun olarak ticari aktivitelerini sürdürdükleri sürece Amerika’da kalabilirler.

Hayır. E-2 Vize sahiplerinin eş ve çocuklarının vatandaşlıkları vize sahibinden farklı olabilir, hatta bu vatandaşlık anlaşmalı ülkelerden farklı bir ülkeye de ait olabilir.

Evet. Eş, ayrı bir başvuru yaparak çalışma izni alabilir. I-765 formu doldurularak eşin çalışmasına ilişkin başvuru yapılabilir.

E-2 Vize sahibinin Amerika’daki ana faaliyeti, E-2 Vizesi’ne konu yatırımı ve ticareti sürdürmeye ilişkindir. Bu kapsamda E-2 Yatırımcı Vizesi kişiye başka bir işverenin yanında çalışma yetkisi vermemektedir. Bazı şartlar sağlandığı takdirde ticarete konu şirketin hakim şirketi veya iştiraklerinde çalışılabilmesi mümkündür.

E-2 vize sahiplerinin 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları ayrıca herhangi bir öğrenci vizesine başvurmaksızın E-2 vizesiyle eğitim alabilirler.

E-1 Tüccar Vizesi; Amerika ile anlaşma ülkesi arasında düzenli bir ticaret yapılmasını amaçlarken, E-2 Yatırımcı Vizesi Amerika’da ticaret yapabilmek için yatırım yapılmasını hedeflemektedir.

E-2 Yatırımcı Vizesi alabilmek için kar amacıyla herhangi bir mal veya hizmet üreten gerçek ve aktif bir ticari faaliyet olması gerekmektedir. Ev ve arsa gibi istihdam yaratmayan pasif yatırımlar bu kapsamda tek başına yatırım olarak değerlendirilemeyecektir.

E2 yatırımcı vizesi için başvuru sahibinin İngilizce bilmesi veya eğitim yeterliliği aranmaz.

Bize şimdi ulaşın!