Her sene ABD'de suç mağduru olmuş on bin kişiye U vizesi veriliyor. U vizesi şartlarını, avantajlarını ve başvuru adımlarını öğrenin!
U suç mağduru vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

U suç mağduru vizesi nedir?

U vizesi, ABD’de işlenen bir suçun mağduru olan kişilere verilen göçmen olmayan (geçici) vize türüdür. Zarar gördükleri suçun soruşturma ve/veya kovuşturma aşamasında kolluk kuvvetleri, savcı, hakim gibi kamu görevlilerine yardımcı olan/olacak mağdurlar bu vizeye başvurabilir. Yani suç mağduru vizesi, suç mağduru olan kişilerin sınır dışı edilme korkusu olmadan öne çıkmalarını ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapmalarını teşvik etmek için oluşturulmuştur. Fakat bu vizeden, yalnızca belirli suçlardan mağdur olanların yararlanabileceğini unutmayın.

 

U vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

U suç mağduru vizesinin şartları nelerdir?

Hangi suç tipleri U vizesinin kapsamına giriyor?

Belirli bir suçtan mağdur olan kişilerin U vizesi alabileceğinden bahsetmiştik. Aşağıdaki suç tiplerinin mağduru olan kişiler U vizesine başvuru yapabilir:

*Yukarıda sayılı suç tiplerinin kriterleriyle benzeşen tüm suç tipleri U vizesi almak için uygunluk sağlayabilir.

NOT: Yukarıda sayılı suçlara teşebbüs edilmiş olması bile yeterli olabilir.

U suç mağduru vizesi nasıl alınır?

Amerika içinden Change of Status yoluyla U vizesi başvurusu yapılabilir:

1. ADIM: U Vizesi Sertifikası Almak

U vizesi başvurusu yapmadan önce, başvuru sahibinin kolluk kuvvetlerinden veya belirlenmiş başka bir kurumdan (savcılık, mahkeme vs.) U vizesi sertifikası (I-918 Supplement B) alması gerekir. U vize sertifikası, suçun soruşturulmasında veya kovuşturulmasında başvuru sahibinin yardımcı olduğunu/olacağını belgeleyen bir formdur. U vizesi sertifikası, U vizesi başvurusu yapabilmek için şarttır.

 

2. ADIM: U Vizesi ve Çalışma İzni Başvurusu

U vizesi sertifikası ilgili kuruluş tarafından onaylanıp başvuru sahibine gönderildikten sonra, vize başvurusu yapılabilir. Vize başvurusu yapmak için, I-918 formunu destekleyici belgelerle birlikte ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) sunmak yeterlidir. Bununla birlikte I-765 formu sunularak U vizesi başvurusu sonuçlanıncaya kadar ABD’de yasal olarak çalışılabilir.

Başvuru yaptıktan sonra başvuru sahibi, biyometrik randevusuna katılarak fotoğraf çektirir ve parmak izini verir. Ardından USCIS tarafından gerekli görülürse mülakat gerçekleştirilebilir.

 

3. ADIM: Başvuru Sonucu

U vizesi yıllık olarak 10.000 kişiye verilir bu sebeple bekleme sırası oluşabilmektedir. Başvuru sahibi kendisine bir U vizesi uygun hale gelene kadar bekleme listesine alınır. Vize başvurusu onaylanırsa, başvuru sahibi dört yıl boyunca ABD’de kalıp çalışabilir ve U vizesini üç yıl elinde tuttuktan sonra Green Card’a başvurabilir. U vizesi reddedilirse, başvuru sahibinin karara itiraz etme şansı vardır.

 

4. ADIM: Green Card Başvurusu

U vizesiyle ABD’de 3 sene ikamet ettikten sonra Adjustment of Status yoluyla ABD içinden Green Card başvurusu yapılabilir. 

Amerika’da suça mı maruz kaldınız? U vizesi başvuru süreci son derece karmaşık olabilir, başvurunuzu ALO ile yürüterek başarı şansınızı yükseltebilirsiniz!

U suç mağduru vizesi için gereken belgeler nelerdir?

U vizesi başvurusu için toplanması gereken belgeler, kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

U vizesiyle Amerika'da çalışmak mümkün mü?

U vize sahibi, ayrıca bir çalışma iznine başvurması gerekmeden U vizesinin verdiği çalışma izni ile Amerika’da herhangi bir işte yasal olarak çalışabilir. U vizesi başvuru sonucunu beklerken Amerika’da çalışmak istiyorsanız öncelikle çalışma izni talep etmeniz gerekir. Bunun için I-765 formu U vizesi başvurusuyla birlikte gönderilebilir. 

U vizesi hakkında önemli ipuçları!

U suç mağduru vizesi

U suç mağduru vizesi başvuru ücreti nedir?

U vizesi başvuru ücreti yoktur yalnızca doldurmanız gerekebilecek ek formlara göre ücret ödemeniz gerekebilir. 

U vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

U suç mağduru vizesinin avantajları nelerdir?

U suç mağduru vizesi ile aile üyeleri de Amerika'ya gidebilir mi?

U vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları U vizesi alara vize sahibine eşlik edebilirler. 

U vizesi kaç kişiye veriliyor?

U vizesi için her sene 10.000 kişilik kota ayrılmaktadır. Senelik U vizesine başvuran kişi sayısı 10.000’den fazla olursa bekleme listesi oluşabilir. 2022 mali yılında* (fiscal year) U vizesine 256 kişi başvurmuştur. 178 kişi U vizesi alırken, 78 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 1 kişiye U vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise U vizesine 217 kişi başvurmuştur. 138 kişi U vizesi alırken, 79 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu kimseye U vizesi verilmemiştir.

Ekim 2021-Eylül 2023*, Ekim 2020- Eylül 2021**

U vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Evet, U Vizesi onaylanan ve Amerika’da üç sene boyunca daimi olarak yaşayan kişiler Green Card’a başvurabilirler.

Bunun dışında Amerika’da iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilir veya Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz…

 

Green Card kategorileri hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

U vizesine başvurmak için “inadmissible” olmamanız gerekmektedir fakat ABD’ye yasal olmayan yollardan girmek sizi “inadmissible” yapacaktır. Çözüm olarak U vizesi başvurusu yaparken aynı zamanda feragat (waiver) başvurusu yaparak başvurunuzu tamamlayabilme şansınız olabilir. Bu durum durumdan duruma değişiklik göstereceğinden mutlaka hukuki destek almanız önerilir.

Evet, U vizesi için her sene 10.000 kişilik kota ayrılıyor. Senelik U vizesine başvuran kişi sayısı 10.000’den fazla olunca bekleme listesi oluşabiliyor.

 U vize başvurunuz onaylanmadan ABD dışında seyahat etmek başvurunuzu riske atabilir. Örneğin, U vizesi almanın şartlarından biri de kolluk kuvvetlerine soruşturmada yardım etmek olduğundan yurt dışına çıkarak bu şartı yerine getiremediğinize karar verilebilir. Bunun gibi birçok faktörden ötürü ABD dışına çıkmadan önce göçmenlik hukuku alanında uzman bir avukattan destek almanız önerilir.

U vizesi başvuru sonucunu beklerken ABD’de yasal olarak çalışabilirsiniz fakat öncelikle çalışma izni talep etmeniz gerekir. Bunun içinse U vizesi başvurunuzla birlikte I-765 formunu gönderebilirsiniz. Çalışma izni talebiniz onaylandıktan sonra başvurunuzun sonuçlanmasını beklerken ABD’de yasal olarak çalışabilirsiniz. U vizesi başvurusu birkaç yıl sürebildiğinden mutlaka çalışma izni başvurusu yapmanız önerilir.

U Vizesi onaylanan ve Amerika’da üç sene boyunca daimi olarak yaşayan kişiler Green Card’a başvurabilirler.

Dolaylı olarak evet. U Vizesi ile Green Card alan kişiler, Green Card aldıkları tarihten itibaren beş sene sonra tüm koşulları sağlamaları halinde Amerikan vatandaşlığına başvurabilirler.

U vizesi, istismar, saldırı gibi birçok suçun mağduru olan kişiler tarafından alınabilir. Bunun yanında başkaca suç mağduru olan kişiler için de vize hakkı tanınmıştır: T vizesi ve VAWA (Kadına Karşı Şiddet Yasası) ile Green Card. Yalnızca insan kaçakçılığı suçunun mağduru olan kişiler T vizesi alabilirler. Green Card sahibi/Amerikan vatandaşı eşi tarafından aile içi şiddete maruz bırakılan kişiler ise VAWA ile Green Card başvurusunda bulunabilir.

Sabıka kaydınız varken U vizesi alıp alamayacağınız, işlediğiniz suç türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Cinayet, cinsel istismar, uyuşturucu suçları gibi suçlar sizi “inadmissable” yaparak vize almanıza engel olabilir. Bunun yanında, I-192 formunu doldurarak muafiyet talebinde bulunup suç kaydınıza rağmen U vizesi alabilme şansınız vardır. Fakat her suç türü için muafiyet talep edilemez. Sabıka kaydınızın başvurunuzu nasıl etkileyeceğini ve etkiliyorsa muafiyet başvurusu yapıp yapamayacağınızı öğrenmek için mutlaka hukuki yardım almanız önerilir.

 

Bize şimdi ulaşın!