R-1 vizesi Amerika'da imam veya diğer din görevlisi olarak çalışacak kişilere verilir. R-1 din görevlisi vizesi başvuru şartları, başvuru süreci, avantajlar ve R1 vizesiyle Amerika'da çalışmak hakkında her şeyi öğrenin!

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

R-1 vizesi nedir?

R-1 vizesi, bir dini kuruluş çatısı altında dini işlerde görev almak ya da imam olarak çalışmak üzere geçici olarak Amerika’ya gelen yabancılara verilen göçmen olmayan bir vizedir.

R-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

R-1 vizesinin şartları nelerdir?

R-1 vizesi nasıl alınır?

R-1 vizesine Amerika içinden başvurabileceğiniz gibi ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla başvurabilirsiniz. 

ABD Konsolosluğu Aracılığıyla R-1 Vize Başvurusu

1. ADIM: I-129 Formu

İlk olarak Amerikan vatandaşı işveren tarafından “I-129, Petition for a Nonimmigrant Worker” formu doldurulmalı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS)’e gönderilmelidir. Form, fiziki olarak doldurulup gereken belgelerle birlikte paket halinde USCIS ofisine postalanabilir.

2. ADIM: R-1 Vizesine Başvuru

I-129 formu onaylanırsa, onaylanmış form yaşadığınız yerdeki ABD konsolosluğuna gönderilir. Bu aşamada başvurunuza devam edebileceğinize dair bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmeyi aldıktan sonra internet üzerinden “DS-160” Formunu doldurarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile R-1 vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi işiniz ve deneyimlerinizle alakalı olabilir.

4. ADIM: Başvuru Sonucu

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa R-1 vizeniz pasaporta basılıp adresinize yollanır. Hemen mülakat sonrası kabul alabilir veya daha sonra vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alabilirsiniz. 

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla R-1 Vizesi Başvurusu

Eğer Amerika’da, göçmen olmayan bir statüyle (B-1/B-2, J-1 vs.) bulunuyorsanız Amerika içinden R-1 vizesine başvurabilirsiniz.

1. ADIM: I-129 Formu

İlk olarak Amerikan vatandaşı işveren tarafından “I-129, Petition for a Nonimmigrant Worker” formu doldurulmalı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS)’e gönderilmelidir. Form, fiziki olarak doldurulup gereken belgelerle birlikte paket halinde USCIS ofisine postalanabilir. 

2. ADIM: R-1 Vizesine Başvuru

I-129 formu onaylandıktan sonra I-539 formunu doldurarak Change of Status (statü değişimi) başvurusu yapabilirsiniz. I-539 formu, USCIS’in sitesinden doldurulabilir veya fiziki olarak doldurulup USCIS’e postalanabilir.

3.ADIM: Biyometrik Randevusu

Vize başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 

4. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.

5. ADIM: Başvuru Sonucu

USCIS, vize başvurunuz hakkında kararını mektupla veya internet üzerinden tarafınıza iletir.

R-1 vize başvurusu karmaşık bir süreç olabilir, başvurunuzu ALO ile yürüterek başarı şansınızı yükseltebilirsiniz!

R-1 vizesi için gereken belgeler nelerdir?

R-1 vize başvurusunda mülakat esnasında aşağıdaki belgelerin sunulması gerekir:

R-1 vizesi ne kadar süre geçerlidir?

R-1 vize sahibi Amerika’da 30 ay kalma hakkına sahiptir. R-1 vize sahibinin işvereni USCIS’e Form I-129 ile ”extension of status” başvurusunda bulunarak süreyi 60 aya kadar uzatabilir. Yani R-1 vize sahibi Amerika’da maksimum 5 yıl kalabilir.

R-1 vizesi başvurusu ne kadar sürer?

Amerikan Konsolosluğu aracılığıyla yapılan vize başvurularında, başvuru süresi, ülkedeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunu yanında I-129 formunun USCIS tarafından incelenme süresi de bir etkendir. Yaklaşık 2-3 ay içinde R-1 vizesi başvurularının sonuçlandırıldığınız söyleyebiliriz. Her ne kadar yaklaşık süre versek de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

Amerika içinden yapılan başvurularda ise USCIS’in I-129 ve I-539 formlarını sonuçlandırma süreleri önem arz eder ve sürekli olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple formların güncel ve ortalama sonuçlandırılma süresini USCIS’in sitesinden takip etmenizi öneririz.

R-1 vizesiyle Amerika'da çalışmak mümkün mü?

R-1 vize sahipleri, yalnızca vizenin alınma amacı olan dini görevlerde ve ilgili kuruluşta çalışabilir. Bunun dışında R-1 vizesi, herhangi bir işte çalışma izni vermez.

R-1 vizesi hakkında önemli ipuçları!

R-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

R-1 vizesi başvuru ücreti nedir?

Ülkenizdeki ABD konsolosluğu aracılığıyla R-1 vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $205’dır. (DS-160 form ücreti)

Amerika içinden yapılacak R-1 vize başvurusu ücreti $370’dır. ($370 I-539 form ücreti, biyometrik ücreti 1 Ekim 2023 itibarıyla kaldırılmıştır.)

R-1 vizesinin avantajları nelerdir?

R-1 vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

R-1 vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları R-2 vizesi alabilirler. R-1 vize sahibiyle birlikte gelen çocukları R-1 vize sahibinin statüsü devam ederken Amerika’da okula (public elementary, public secondary school vs.) gidebilirler.

R-1 vizesi kaç kişiye veriliyor?

R1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) R1 vizesine 4,794 kişi başvurmuştur. 4,098 kişi R1 vizesi alırken, 696 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 11 kişiye R1 vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise 1 vizesine 2,275 kişi başvurmuştur. 1,942 kişi R1 vizesi alırken, 333 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 8 kişiye R1 vizesi verilmiştir.

Ekim 2021-Eylül 2023*, Ekim 2020- Eylül 2021**

R-1 vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Evet, belirli şartlar sağlandığı takdirde din görevlisi olarak EB-4 Green Card’a başvurulabilir.

Bunun dışında Amerika’da iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilir veya Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz…

 

Green Card kategorileri hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Özel ibadet, dua, meditasyon, dini çalışma ve dini ayinlere veya konferanslara katılım gibi dinle ilgili belirli faaliyetler, B-1 ziyaretçi vizesi kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Hayır, P-1A vizesi için herhangi bir İngilizce yeterliliği aranmaz.

Hayır, çalışamazlar. R-2 vizesi, çalışma izni vermez ancak çocuklar Amerika’da eğitim görebilirler. 

Bize şimdi ulaşın!