P-1B vizesi, uluslarası çapta tanınan gösteri gruplarının Amerika'da gösteri düzenlemeleri için verilen göçmen olmayan vizedir. P-1B gösteri grubu vizesi başvuru şartları, başvuru süreci, avantajları ve önemli ipuçları hakkında her şeyi öğrenin!
p-1b gösteri grubu vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

P-1B gösteri grubu vizesi nedir?

P-1B vizesi; gösteri gruplarına verilen göçmen olmayan çalışma vizesidir. Vizenin amacı; uluslararası çapta tanınan gösteri gruplarının Amerika’da gösteri yapmasıdır.

P-1B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

P-1B gösteri grubu vizesinin şartları nelerdir?

ÖNEMLİ: Bir grubun üyesi olarak gösteri yapmayan bireysel sanatçılar bu vizeyi almaya uygun değildir.

P-1B gösteri grubu vizesi nasıl alınır?

1. ADIM: I-129 Formu

İlk olarak Amerikan vatandaşı işveren veya acente tarafından “I-129, Petition for a Nonimmigrant Worker” formu doldurulmalı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS)’e gönderilmelidir. Form, fiziki olarak doldurulup gereken belgelerle birlikte paket halinde USCIS ofisine postalanabilir.

2. ADIM: P-1B Vizesine Başvuru

I-129 formu onaylanırsa, onaylanmış form yaşadığınız yerdeki ABD konsolosluğuna gönderilir. Bu aşamada başvurunuza devam edebileceğinize dair bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmeyi aldıktan sonra internet üzerinden “DS-160” Formunu doldurarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile P-1B vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi işiniz ve deneyimlerinizle alakalı olabilir.

4. ADIM: Başvuru Sonucu

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa P-1B vizeniz pasaporta basılıp adresinize yollanır. Hemen mülakat sonrası kabul alabilir veya daha sonra vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alabilirsiniz. 

P-1B gösteri grubu vizesi için gereken belgeler nelerdir?

P-1B vize başvurusunda mülakat esnasında aşağıdaki belgelerin sunulması gerekir:

P-1B gösteri grubu vizesi ne kadar süre geçerlidir?

P-1B vizesi, Amerika’da katılınacak etkinliğin tamamlanması için gereken süre boyunca en fazla 1 sene geçerlidir. Daha sonra etkinliğin tamamlanması amacıyla, vize süresinde 1 senelik uzatmalar yapılabilir. 

P-1B vizesi başvurusu ne kadar sürer?

Amerikan Konsolosluğu aracılığıyla yapılan vize başvurularında, başvuru süresi, ülkedeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunu yanında I-129 formunun USCIS tarafından incelenme süresi de bir etkendir. Yaklaşık 2-3 ay içinde P-1B vizesi başvurularının sonuçlandırıldığınız söyleyebiliriz. Her ne kadar yaklaşık süre versek de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

I-129 formunun ortalama sonuçlandırılma süresini USCIS’in sitesinden güncel olarak takip edebilirsiniz.

P-1B gösteri grubu vizesiyle Amerika'da çalışmak mümkün mü?

P-1B vize sahipleri yalnızca vizenin alınma amacı olan gösteri veya faaliyetlerde çalışabilir. Vize başvurusu sırasında USCIS’e sunulan program dışında bir etkinlikte görev alınamaz veya herhangi bir işte çalışılamaz.

p-1b gösteri grubu vizesi

P-1B gösteri grubu vizesi hakkında önemli ipuçları!

P-1B vizesi başvuru ücreti nedir?

Ülkenizdeki ABD konsolosluğu aracılığıyla P-1B vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $205’dır. (DS-160 form ücreti)

P-1B gösteri grubu vizesinin avantajları nelerdir?

P-1B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

P-1B gösteri grubu vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

P-1B vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları P-4 vizesi alabilirler. P-1B vize sahibiyle birlikte gelen çocukları P-1B vize sahibinin statüsü devam ederken Amerika’da okula (public elementary, public secondary school vs.) gidebilirler.

P-1B gösteri grubu vizesi için İngilizce bilme şartı var mı?

Hayır, P-1B vizesi için herhangi bir İngilizce yeterliliği aranmaz.

P-1 vizesi kaç kişiye veriliyor?

P1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) P1 vizesine 21,294 kişi başvurmuştur. 20,287 kişi P1 vizesi alırken, 1,007 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 20 kişiye P1 vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise 1 vizesine 9,240 kişi başvurmuştur. 8,825 kişi P1 vizesi alırken, 425 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 6 kişiye P1 vizesi verilmiştir.

Ekim 2021-Eylül 2023*, Ekim 2020- Eylül 2021**

NOT: P-1 vizesi, P-1A ve P-1B kategorilerini kapsamaktadır.

P-1B vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Direkt olarak P-1B vizesiyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Örneğin, alanınızda olağanüstü başarı elde etmeniz veya olağanüstü yeteneğiniz varsa bunu kanıtlamanız sonucunda Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Olağanüstü yetenekli kişiler için Green Card hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında ABD’de iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; ABD vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilirsiniz; Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz. 

 

Green Card kategorileri hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Hayır, yalnızca vizenizin izin verdiği etkinlik veya faaliyetlerde çalışabilirsiniz. Vize başvurunuz sırasında USCIS’e sunduğunuz program dışında bir etkinlikte görev alamazsınız.

P-1A ve P-1B vizeleri, P-1 vizesinin alt kategorisidir. P-1A vizesi, sporcular içinken; P-1B vizesi uluslararası çapta tanınan gösteri grupları içindir.

Hayır, çalışamazlar. P-4 vizesi, çalışma izni vermez ancak Amerika’da eğitim görebilirler. 

Bize şimdi ulaşın!