Bilim, eğitim, iş ve spor gibi alanlarda olağanüstü yetenek veya başarılar sergileyen kişilere verilen O-1A vizesinin şartları, başvuru süreci, avantajları ve Green Card'a giden yol hakkında her şeyi öğrenin!
o-1a olağanüstü yetenek vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

O-1A olağanüstü yetenek vizesi nedir?

O-1A Vizesi; bilim, eğitim, iş ve spor gibi alanlarda olağanüstü yetenek veya başarılara sahip olan kişilere verilen göçmen olmayan çalışma vizesidir. O-1A vize sahibi Amerika’ya yeteneği olan alanda çalışmak üzere geliyor olmalıdır.

O-1A olağanüstü yetenek vizesine kimler başvurabilir?

O-1A Vizesi; bilim, eğitim, iş ve spor gibi alanlarda olağanüstü yetenek veya başarılara sahip olan ve buna dair somut kanıtları olan kişiler başvurabilir. 

O-1A vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

O-1A olağanüstü yetenek vizesinin şartları nelerdir?

O-1A olağanüstü yetenek vizesi nasıl alınır?

1. ADIM: I-129 Formunun Doldurulması

İlk olarak Amerikan vatandaşı işveren veya acente tarafından “I-129, Petition for a Nonimmigrant Worker” formu doldurulmalı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS)’e gönderilmelidir. 

Form, fiziki olarak doldurulup gereken belgelerle birlikte paket halinde USCIS ofisine postalanabilir.

2. ADIM: O-1A Vizesine Başvuru

I-129 formu onaylanırsa, onaylanmış form yaşadığınız yerdeki ABD konsolosluğuna gönderilir. Bu aşamada başvurunuza devam edebileceğinize dair bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmeyi aldıktan sonra internet üzerinden “DS-160” Formunu doldurarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile O-1A vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi işiniz ve deneyimlerinizle alakalı olabilir.

4. ADIM: Başvuru Sonucu

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa O-1A vizeniz pasaporta basılıp adresinize yollanır. Hemen mülakat sonrası kabul alabilir veya daha sonra vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alabilirsiniz.

Olağanüstü yetenek vizesiyle mi ilgileniyorsunuz? Karmaşık başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz! 

o-1a olağanüstü yetenek vizesi

O-1A olağanüstü yetenek vize başvurusu ne kadar sürer?

Vize başvurusunu ABD Konsolosluğu aracılığıyla yapıyorsanız, süre, ülkenizdeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. İstanbul’daki ABD konsolosluğu yaklaşık 2-3 ay içinde O-1A vizesi başvurularını sonuçlandırmaktadır.

ÖNEMLİ: Her ne kadar yaklaşık süre verilse de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

O-1A olağanüstü yetenek vize geçerlilik süresi nedir?

3 yıla kadar geçerli O-1A vizesi alınabilir. Bunun yanında katılmak için Amerika’ya gelinen etkinliğin veya aktivitenin tamamlanması için 1 seneye kadar uzatmalar yapılabilir.

O-1A olağanüstü yetenek vizesiyle ABD’de çalışmak

Vize sahibi, yalnızca şirket içinde Amerikalı işvereni altında formda belirtilen etkinlik veya aktiviteleri yapabilir, yani ekstra gelir sağlayacak işleri yapamaz: UBER, Amazon paket dağıtımı, kasiyerlik vs.

O-1A olağanüstü yetenek vizesi ile aile üyeleri de Amerika’ya gidebilir mi?

O-1A vize sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları da O-3 vizesi alarak Amerika’da yaşayabilirler. Vize sahibinin eşi Amerika’da yasal olarak çalışamaz. Fakat hem eş hem de çocuklar Amerika’da eğitim alabilir.

 

O-1A olağanüstü yetenek vizesi için gereken belgeler nelerdir?

O-1A vizesi için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

NOT: Bu belgelerin bir kısmını I-129 formuyla birlikte sunmanız gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Başvuru yaparken tarafınıza gelecek yönergelere göre aşama aşama belgeleri sunabilirsiniz. Bu sebeple tüm belgeleri başvuru yapmadan önce eksiksizce toplamanızı öneririz.

Belgelerde eksiklik olması, vize başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Dolayısıyla vize başvurunuzun onaylanma şansını yükseltmek için ALO’ya ulaşın belgelerinizi sizin adınıza eksiksiz toplayalım!

O-1A olağanüstü yetenek vizesi başvuru ücreti nedir?

O-1A vizesi başvurusunda toplamda ödemeniz gereken miktar, 2023 itibarıyla, $205‘dır.

  • DS-160 ile vize başvuru ücreti: 205$
  • I-129 form ücreti: $460 (İşveren veya acente tarafından ödenir.)

O-1A olağanüstü yetenek vizesinin avantajları nelerdir?

O-1A vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

O-1A olağanüstü yetenek vizesi hakkında önemli ipuçları

O-1A olağanüstü yetenek vizesi için eğitim veya dil koşulu var mı?

O-1A vizesi için herhangi bir lise, lisans, yüksek lisans gibi bir eğitim şartı veya dil şartı yoktur. Olağan üstü yeteneğin olduğu alandaki kriterlerin karşılanması ve buna dair somut kanıtlar sunulması yeterlidir.

O-1A olağanüstü yetenek vizesi ile Green Card alınabilir mi?

O-1A vizesi bir çifte niyet (”dual intent”) vizesidir. Yani her ne kadar göçmen olmayan bir vize olsa da Amerika içinden O-1B vizenizi Green Card’a çevirmenize olanak verir. Olağanüstü yeteneğinize dayanarak EB-1 veya EB-2 NIW Green Card alabilirsiniz. Bunun dışında Green Card çekilişi kazanarak, Amerikan vatandaşı/Green Card sahibi biriyle evlenerek veya Amerika’da iş bularak Green Card alabilirsiniz. Olağanüstü yeteneğe dayalı Green Card hakkındaki yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

O-1 olağanüstü yetenek vizesi kaç kişiye veriliyor?

O1 olağanüstü yetenek vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) O1 vizesine 19,855 kişi başvurmuştur. 19,102 kişi O1 vizesi alırken, 753 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 150 kişiye O1 vizesi verilmiştir.

* Ekim 2021-Eylül 2023

2021 mali yılında** (fiscal year) ise O1 vizesine 7,933 kişi başvurmuştur. 7,294 kişi O1 vizesi alırken, 639 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 82 kişiye O1 vizesi verilmiştir.

** Ekim 2020- Eylül 2021

 

NOT: O-1 vizesi, O-1A ve O-1B kategorilerini kapsamaktadır.

Evet, üç yıllık sürenin sonunda işverenininiz, I-129 formu, I-94 formunuzun bir nüshası (Amerika’ya giriş kaydınız), uzatma talebinizin nedenini açıklayan yazılı beyanname sunarak USCIS’ten süre uzatımı talep edebilir. Bu başvuru ile kalış sürenizi 1 yıla kadar uzatabilirsiniz. O-1A vize sahibinin eşi ve çocukları süre uzatımı için I-539 formu ile başvuru yapmalıdır.

Hayır, yalnızca vizenizin izin verdiği etkinlik veya faaliyetlerde çalışabilirsiniz. Vize başvurunuz sırasında USCIS’e sunduğunuz program dışında bir etkinlikte çalışamazsınız.

O-1A vizesi, bilim, eğitim, iş ve spor alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip kişiler içinken; O-1B vizesi, sanat, sinema ve televizyon sektöründe olağanüstü yeteneğe sahip olan kişiler içindir. O-1B vizesi hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Evet, yapabilirsiniz. Amerika’ya B-1/B-2 turist vizesi gibi bir geçici vizeyle girdiyseniz I-539 formuyla Change of Status (statü değişikliği) başvurusu yaparak O-1A vizesi alabilirsiniz.

O-1A vizesi bir çifte niyet (”dual intent”) vizesidir. Yani her ne kadar göçmen olmayan bir vize olsa da Amerika içinden O-1A vizenizi Green Card’a çevirmenize olanak verir. Çekilişi kazanma, Amerikan vatandaşı/Green Card sahibiyle evlilik veya Amerika’da iş bulma gibi yollarla Green Card alabilirsiniz.

Evet değiştirebilirsiniz. Eğer vize başvurunuz esnasında I-129 formunu acenteniz doldurduysa, yeni işveren, değişikliğe dair dilekçe ve kanıt sunmalıdır. Fakat I-129 formunu Amerika’daki işvereniniz doldurduysa yeni işvereniniz tekrardan I-129 formu doldurmalıdır.

Bize şimdi ulaşın!