Uluslararası şirketlerde çalışan ve şirketin Amerika şubesine transfer olan kişiler L-1 vizesi alabilirler. L-1 vizesinin şartları, başvuru süreci, avantajları ve Green Card'a giden yol hakkında her şeyi öğrenin!
L-1 vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

L-1 vizesi nedir?

L-1 Vizesi,

  • Amerikalı işverenlerin yurtdışı ofislerinden, Amerika ofislerine yönetici, müdür veya nitelikli çalışan tayin edilmesini sağlayan; veya
  • Amerika’da herhangi bir iştiraki olmayan yabancı şirketlerin, Amerika’ya açılmalarını sağlamak üzere yönetici müdür veya nitelikli çalışan göndermesini sağlayan

göçmen olmayan bir vize türüdür.

 

Özetle L1 vizesi, uluslarası şirketlerin Amerika’daki şubelerinde çalışmak üzere transfer edilecek kişilere verilir. L-1 vizesi iki kategoriye ayrılır:

L-1A Vizesi: Şirketin Amerika’daki şubesinde yönetici veya müdür olarak çalışacak kişilere verilir.

 

L-1B Vizesi: Şirketin Amerika’daki şubesinde şirkette nitelikli çalışan olarak çalışacak kişilere verilir.

L-1 vizesine kimler başvurabilir?

L1 vizesine uluslararası bir şirketin ABD şubesinde, şirket içi yönetici, müdür veya nitelikli çalışan olarak çalışacak kişiler başvurabilir. 

L-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

L-1 vizesinin şartları nelerdir?

L-1 vizesi başvurusu için hem işverenin hem de başvuru sahibinin sağlaması gereken koşullar vardır. İşverenin sağlaması gereken koşullar:

Amerika’da yeni bir ticari işletme açmak üzere çalışan tayin edilecekse;

Çalışanın sağlaması gereken koşullar:

L-1 vizesi nasıl alınır?

1. ADIM: I-129 Formunun Doldurulması

İlk olarak Amerikan vatandaşı işveren tarafından “I-129, Petition for a Nonimmigrant Worker” formu doldurulmalı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS)’e gönderilmelidir.

Form, Amerikalı işveren tarafından fiziki olarak doldurulup gereken belgelerle birlikte paket halinde USCIS ofisine postalanabilir.

2. ADIM: L-1 Vizesine Başvuru

I-129 formu onaylanırsa, onaylanmış form yaşadığınız yerdeki ABD konsolosluğuna gönderilir. Bu aşamada başvurunuza devam edebileceğinize dair Amerikan vatandaşı işvereninize bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmeyi aldıktan sonra internet üzerinden “DS-160” Formunu doldurarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile L-1 vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi işiniz ve deneyimlerinizle alakalı olabilir.

4. ADIM: Başvuru Sonucu

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa L-1 vizeniz pasaporta basılıp adresinize yollanır. Hemen mülakat sonrası kabul alabilir veya daha sonra vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alabilirsiniz. 

L-1 vize başvurusu ne kadar sürer?

Vize başvurusunu ABD Konsolosluğu aracılığıyla yapıyorsanız, süre, ülkenizdeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. İstanbul’daki ABD konsolosluğu yaklaşık 2-3 ay içinde L-1 vizesi başvurularını sonuçlandırmaktadır.

Vize başvurusunu ABD içinden yapıyorsanız, süre, başvurduğunuz yerdeki USCIS ofisinin işlem yoğunluğuna ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir. USCIS’in sitesinden güncel olarak başvuru sonuçlandırılma sürelerini takip edebilirsiniz. 2023 itibarıyla USCIS Kaliforniya Ofisi’nin L-1 vizesi başvurularını sonuçlandırma süresi ortalama 2.5 aydır.

 

ÖNEMLİ: Her ne kadar yaklaşık süre verilse de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

L-1 vize geçerlilik süresi nedir?

Amerika’da yeni bir şube açmak üzere transfer olan çalışanlar 1 yıl, yurtdışı ofisinden Amerika ofisine tayin olacak çalışanlar ise 3 yıla kadar L-1 vizesi alabilir. Bunun yanında I-539 formu doldurularak süre uzatımı mümkündür. İşe devam edildiği sürece, L-1A vizesi, 7 yıla kadar uzatılabilirken L-1B vizesi 5 yıla kadar uzatılabilir. 

L-1 vizesiyle ABD’de çalışmak

Vize sahibi, yalnızca şirket içinde Amerikalı işvereni altında formda belirtilen işleri yapabilir, yani ekstra gelir sağlayacak işleri yapamaz: UBER, Amazon paket dağıtımı, kasiyerlik vs.

L-1 vizesi ile aile üyeleri de Amerika’ya gidebilir mi?

Vizeye başvuran kişinin eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları da L-2 vizesi alarak Amerika’da yaşayabilirler. Vize sahibinin eşi I-765 formu ile çalışma izni başvurusu yaparak Amerika’da yasal olarak çalışabilir. Çocuklar ise eğitimini Amerika’da devam ettirebilir fakat çalışma izni alamaz.

 

L-1 vizesi için istenen belgeler nelerdir?

L-1 vizesi için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

NOT: Bu belgelerin bir kısmını I-129 formuyla birlikte sunmanız gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Bu belgeleri başvuru yapmadan önce eksiksizce toplamanızı öneririz. Başvuru yaparken tarafınıza gelecek yönergelere göre aşama aşama belgeleri sunabilirsiniz.

Belgelerde eksiklik olması, vize başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Dolayısıyla vize başvurunuzun onaylanma şansını yükseltmek için ALO’ya ulaşın belgelerinizi sizin adınıza eksiksiz toplayalım!

L-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

L-1 vizesi başvuru ücreti nedir?

L-1 vizesi başvurusunda toplamda ödemeniz gereken miktar $190’dır.

    • DS-160 ile vize başvuru ücreti: 190$
    • $460’lık I-129 form ücreti, işveren tarafından ödenir.

L-1 vizesinin avantajları nelerdir?

L-1 vizesi hakkında önemli ipuçları

L-1 vizesi için eğitim veya dil koşulu var mı?

L-1 vizesi için herhangi bir lise, lisans, yüksek lisans gibi bir eğitim şartı veya dil şartı yoktur. Fakat L-1 Vize sahibinin son üç sene içerisinde en az bir yıl işverenin ABD dışındaki bağlı şirketlerinde çalışmış olması gerekmektedir.

L-1 vizesi Green Card alınabilir mi?

L-1 Vizesi bir çifte niyet (“dual-intent”) vizesidir. Yani her ne kadar göçmen olmayan bir vize olsa da Amerika içinden L-1 vizenizi istihdam temelli Green Card’a çevirmenize olanak verir. Green Card almanın yolları çeşitlidir: işvereninizden iş teklifi alarak istihdam temelli Green Card alabilir, Amerikan vatandaşı/ Green Card sahibi biriyle evlenerek evlilik yollu Green Card alabilir veya çekilişe katılarak kazandığınız takdirde Green Card alabilirsiniz.

L-1 vizesi kaç kişiye veriliyor?

L1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir. 

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) L1 vizesine 75,157 kişi başvurmuştur. 72,958 kişi L1 vizesi alırken, 1,199 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 429 kişiye L1 vizesi verilmiştir. 

2021 mali yılında** (fiscal year) ise L1 vizesine 26,406 kişi başvurmuştur. 24,863 kişi L1 vizesi alırken, 1,543 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 204 kişiye L1 vizesi verilmiştir. 

* Ekim 2021-Eylül 2023

** Ekim 2020- Eylül 2021

L-1A vizesi yönetici ve müdürler için verilirken; L-1B vizesi ise alanında uzman olan nitelikli çalışanların başvurabileceği bir vize türüdür.

Hayır. L-1A vizesi için herhangi bir yıllı kontenjan sınırı yoktur. Şartları sağlayan herkese verilebilir.

Evet. İşvereninizin kontrol ve idaresi altında olduğunuz müddetçe Amerika içinde işvereninizin başka bir ofisinde çalışabilirsiniz.

Eşler I-765 formu ile çalışma iznine başvurabilir. Çalışma izni alındığı takdirde, eşler herhangi bir işte çalışabilir. Fakat, L-2 Vizesi ile gelen çocuklar Amerika’da çalışma izni alamayacaktır.

Evet! USCIS’in belli başlı başvurular için öngördüğü bir yol olan “Premium Processing Service” aracılığıyla başvurunuzu hızlandırmanız mümkün. 2022 itibarıyla ekstra 2.500 $ ödeyerek başvurunuzun 15 gün içerisinde incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “I-907, Request for Premium Processing Service” formu ile başvuru yapabilirsiniz.

İşveren adına geniş bir yelpazede, çeşitli konularda sıkı bir denetime tabi olmaksızın karar alma yetkisine sahip yöneticiler ile çalışanları denetleyen ve şirketi, şubeyi, birimi idare eden ve yönetimsel karar alırken doğrudan bir gözetim ve kontrol altında olmayan müdürler L-1A vizesi alabilirler.

Uzmanlık; işveren şirketin ürün ve hizmetleri, ar-ge süreci, teknik bilgiler veya bunların uluslararası pazarlardaki uygulamaları hakkında bilgi ve deneyim olarak tanımlanır. L-1B Vizesi’ne başvuracak kişi işveren şirketin faaliyetleriyle ilgili olarak ileri düzeyde bilgi veya uzmanlığa sahip olmalıdır.

Bir uzmanlık gerektiren işte çalışabilecek nitelikli çalışanlar L-1B Vizesi’ne başvurabilirler. Başvuracak kişi, uzmanlık gerektiren bir lisans derecesine sahip olmalı veya bu alanda deneyimli olmalıdır, ayrıca yapacağı işle ilgili Amerika’daki tüm izin, ruhsat ve lisans gerekliliklerini taşımalıdır.

Evet, ilk etapta verilen süre bittikten sonra Amerika içinden I-539 formu doldurularak süre uzatımı mümkündür. L-1A vizesi, 7 yıla kadar uzatılabilirken L-1B vizesi 5 yıla kadar uzatılabilir.

Bize şimdi ulaşın!