Amerika'da meslekleriyle ilgili eğitici ya da bilgilendirici faaliyetlerde bulunacak yabancı medya kuruluşu temsilcileri I vizesi alabilirler. I medya vizesi başvuru şartları, başvuru süreci, avantajlar ve I vizesiyle Amerika'da çalışmak hakkında her şeyi öğrenin!
I medya vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

I medya vizesi nedir?

I vizesi, yabancı medya organlarının temsilcilerinin, meslekleriyle ilgili eğitici ya da bilgilendirici faaliyetlerde bulunmak amacıyla, geçici olarak Amerika’ya gelirken almaları gereken göçmen olmayan bir vizedir. Bu vizeden yararlanabilecek meslekler arasında muhabirler, film ekipleri, editörler ve benzer meslekler yer alır. 

I vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

I medya vizesinin şartları nelerdir?

I medya vizesini kimler alabilir?

Medya vizesi, basın, radyo, film ve matbaa endüstrilerinin çalışanları dahil olmak üzere, yabancı medyanın temsilcileri içindir. I vizesini alan kişiler, yabancı medyanın işlevi için gerekli olan bilgilendirme veya medya faaliyetlerinde bulunmak üzere geçici olarak Amerika’ya geliyor olmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetler bilgi verici nitelikte olmalı ve genellikle haber toplama süreci ve güncel olayların haberleştirilmesi ile ilişkili olmalıdır.

 I vizesi alabilecek kişiler, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, aşağıdaki gibidir:

NOT: Katıldığı seminer, konferans veya toplantıyla alakalı ülkesine döndüğünde rapor hazırlamayacak medya temsilcileri B-1/B-2 vizesi almalıdır. 

I medya vizesi nasıl alınır?

I vizesine Amerika içinden başvurabileceğiniz gibi ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla başvurabilirsiniz. 

Amerikan Konsolosluğu Aracılığıyla I Vize Başvurusu

1. ADIM: I Vizesine Başvuru

İnternet üzerinden DS-160 Formunu doldurarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

2. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile I vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi işiniz, deneyimleriniz ve Amerika’da ne yapacağınızla alakalı olabilir.
 

3. ADIM: Başvuru Sonucu

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa I vizeniz pasaporta basılıp adresinize yollanır. Hemen mülakat sonrası kabul alabilir veya daha sonra vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alabilirsiniz.

 

 
 
 

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla I Vizesi Başvurusu

Eğer Amerika’da, göçmen olmayan bir statüyle (B-1/B-2, J-1 vs.) bulunuyorsanız Amerika içinden I vizesine başvurabilirsiniz. 
 
 

1. ADIM: I Vizesine Başvuru

 I-539 formunu doldurarak Change of Status (statü değişimi) başvurusu yapabilir ve statünüzü I yapabilirsiniz. I-539 formu, USCIS’in sitesinden doldurulabilir veya fiziki olarak doldurulup USCIS’e postalanabilir.
 
 
 

2.ADIM: Biyometrik Randevusu

Vize başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 
 
 
 

3. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.
 
 
 

4. ADIM: Başvuru Sonucu

 USCIS, vize başvurunuz hakkında kararını mektupla veya internet üzerinden tarafınıza iletir.

I vizesiyle mi ilgileniyorsunuz? Amerika’da basın mensubu olarak faaliyetler bulunmak için vize hazırlığınızı profesyonel ekibimizle hemen başlatabilirsiniz, bize ulaşın! 

I medya vizesi için gereken belgeler nelerdir?

I vize başvurusunda mülakat esnasında aşağıdaki belgelerin sunulması gerekir:

I vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

I medya vizesi ne kadar süre geçerlidir?

I vizesi, genelde Amerika’da aynı işveren ve medya kuruluşunda çalışmaya devam ettiği sürece geçerlidir. Bu durumda kalış sürenizi uzatmak için başvuru yapmanıza gerek kalmaz. Eğer girişinizde verilecek I-94 formu üzerinde kalış süreniz için belirli bir bitiş tarihi yazıyorsa kalış sürenizi uzatmak için I-539 formu doldurmanız gerekir. 

I medya vizesi başvurusu ne kadar sürer?

Amerikan Konsolosluğu aracılığıyla yapılan vize başvurularında, başvuru süresi, ülkedeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaklaşık 2-3 ay içinde I vizesi başvurularının sonuçlandırıldığınız söyleyebiliriz. Her ne kadar yaklaşık süre versek de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

Amerika içinden yapılan başvurularda ise USCIS’in I-539 formlarını sonuçlandırma süresi önem arz eder ve sürekli olarak değişkenlik gösterir. Bu sebeple I-539 formunun güncel ve ortalama sonuçlandırılma süresini USCIS’in sitesinden takip etmenizi öneririz.

I medya vizesi

I medya vizesi başvuru ücreti nedir?

Ülkenizdeki ABD konsolosluğu aracılığıyla I vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $160’dır. (DS-160 form ücreti)

Amerika içinden yapılacak I vize başvurusu ücreti $455’dır. ($370 I-539 form ücreti, $85 biyometrik ücreti)

I medya vizesinin avantajları nelerdir?

I medya vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

I vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları da I vizesi alarak vize sahibine eşlik edebilirler. Ayrıca aile bireyleri Amerika’da okuyabilir.

I medya vizesi kaç kişiye veriliyor?

I vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) I vizesine 11,046 kişi başvurmuştur. 9,917 kişi I vizesi alırken, 1,129 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 80 kişiye I vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise I vizesine 4,890 kişi başvurmuştur. 4,550 kişi I vizesi alırken, 340 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 47 kişiye P1 vizesi verilmiştir.

Ekim 2021-Eylül 2023*, Ekim 2020- Eylül 2021**

I medya vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Direkt olarak I vizesiyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Örneğin, alanınızda kurduğunuz ilişkiler ve başarılarınız sonucu iş teklifi aldınız diyelim. Amerikan vatandaşı işvereninizin sponsorluğu ile Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Bunun dışında ABD vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilirsiniz; Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz…

 

 

Hayır, I vize sahipleri yalnızca vizenin alınma amacı olan etkinlik veya medya kuruluşlarında çalışabilir. 

Hayır, I vizesi için herhangi bir İngilizce yeterliliği aranmaz.

Hayır, çalışamazlar. I vizesi, çalışma izni vermez ancak Amerika’da eğitim görebilirler. 

Bize şimdi ulaşın!