H-2B vizesinin, başvuru şartları, başvuru süreci, avantajları ve önemli ipuçları hakkında her şeyi öğrenin!

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

H-2B vizesi nedir?

H-2B vizesi, yabancı işçilerin, Amerikalı bir işveren veya acente altında geçici ve tarım işi olmayan alanlarda çalışmasını sağlayan göçmen olmayan çalışma vizesidir.

H-2B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

H-2B vizesinin şartları nelerdir?

H-2B vize süresi ne kadardır?

H-2B vize sahibi, geçici çalışma sertifikasında izin verilen süre kadar Amerika’da kalabilir. Yeni bir iş bulan H-2B vize sahibi, vize süresini 1 yıla kadar uzatabilir ve toplamda en fazla 3 sene kalınabilir.

H-2B vizesiyle ABD'de çalışmak

H-2B vizesiyle Amerikan vatandaşı işveren veya acente altında geçici süreliğine çalışmanızı gerektiren işlerde çalışabilirsiniz. Geçici süreliğine ihtiyaçtan kasıt: tek seferlik ihtiyaç, dönemlik ihtiyaç, yüksek talep döneminde ihtiyaç veya aralıklı ihtiyaçtır. Örneğin, garsonluk, aşçılık, temizlik görevlisi, resepsiyonist…

 

H-2B vize başvurusu ne kadar sürer?

H-2B vizesinin kaç günde çıkacağı hakkında kesin bir şey söylemek zor olsa da ortalama 2-4 ay içinde sürecin sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

H-2B vizesi hakkında önemli ipuçları

H-2B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

H-2B vizesi için istenen belgeler nelerdir?

Bu belgeler vize başvurunuz sırasında götürmeniz gereken temel belgelerdir. Amerikalı sponsor işvereninizin dolduracağı formlar için diploma, sertifika, CV gibi belgeler toplamanız gerekebilir.

H-2B vizesi başvuru ücreti nedir?

2023 itibarıyla H-2B vize başvurusu için $205 DS-160 form ücreti ödenir. Bunun dışındaki ücretler işveren tarafından ödenir.

H-2B vizesinin sağladığı olanaklar nelerdir?

H-2B vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

Evet, H-2B vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları da H4 vizesi alarak ABD’ye gidebilirler.

H-2B vizesi ile Green Card

Yalnızca H-2B vizesine sahip olmak size Green Card başvurusu yapma hakkı vermez. Başka temellere dayanarak Green Card alabilirsiniz. Örneğin, Amerikalı bir işverenden tam zamanlı iş teklifi alıp diğer şartları da sağlayarak istihdam temelli Green Card alabilir, Amerikan vatandaşı/Green Card sahibi aile bireyiniz varsa aile temelli Green Card alabilir veya Green Card çekilişine katılarak çekilişi kazanırsanız Green Card başvurusu yapabilirsiniz… Fakat H-2B vizesini alırken asıl ikametinize döneceğinizi beyan edip kanıt sunduğunuz için Green Card mülakatında bu durum karşınıza çıkabilir.

H-2B vizesi kotası nedir?

H-2B Vizesi yalnızca belirli sayıda kişiye verilmektedir yani kotaya tabidir. 2022 itibarıyla H-2B Vizesi için yıllık kota 66.000 olarak belirlenmiştir. Kalışını uzatmak isteyen, işverenini değiştiren veya çalışma şartlarını değiştiren kişiler kotaya tabi değildir. 2023 yılı için 66.000 kişilik kotaya 64.716 ek kota gelmiştir. Bu ek kotadan yalnızca dilekçede belirttiği geçici çalışanların hepsini işe alamazsa zarar görecek işyerleri yararlanabilir.

Hayır, çalışamazlar çünkü H-4 vizesi H-2B vize sahiplerinin eşine ve çocuklarına çalışma izni vermemektedir.

Amerika’da geçici çalışma izniniz dolana kadar kalabilir ve sonrasında geçici çalışma iznini en fazla 1 senelik sürelerle yeniletebilirsiniz. Kalabileceğiniz maksimum süre 3 senedir.

3 senelik süre sonunda Amerika’dan çıkış yapmanız ve kesintisiz olarak Amerika dışında 3 ay geçirmeniz gerekir. Yalnızca 3 aylık süre sonunda Amerika’ya H-2B vizesiyle yeniden kabul edilebilirsiniz. 3 senelik sürenin hesaplanmasında Amerika dışında geçirdiğiniz sürelerin sayılmama ihtimali olabilir. 3 senelik sürenin hesaplanmasına dair detaylı bilgi için alttaki soruya bakabilirsiniz.

H-2B vizesi sahibi olarak normalde Amerika dışında geçirdiğiniz süreler de maksimum kalabileceğiniz süre hesaplanırken sayılır ve 3 yıllık süreden düşülür. Fakat bazı durumlarda H-2B vizesi sahibiyken Amerika dışında geçirdiğiniz süreler, USCIS tarafından, “interrupted stay” olarak tanımlanabilir. Interrupted stay olarak tanımlanan süre, 3 yıllık süreden düşmeyecektir. Bunun için Amerika dışında geçirdiğiniz sürelere ilişkin kanıtları USCIS’e sunarak 3 senelik sürenizin işlemesinin durduğunu kanıtlamanız gerekir.

Amerika dışında geçirdiğiniz sürenin sayılmaması için aşağıdaki kategorilerden birine giriyor olmalısınız:

 

  • H-2B statüsünde Amerika’da 18 ay veya daha az süredir bulunuyorsunuz ve Amerika dışında en az 45 gün en fazla 3 ay süreyle kaldınız. Örneğin, H-2B vizesiyle 3 aydır Amerika’dasınız diyelim. Türkiye’ye döndünüz ve 50 gün kaldıktan sonra Amerika’ya geri döndünüz. Bu sürenin vize süreniz içinde sayılmamasını kanıt sunarak talep edebilirsiniz. USCIS talebinizi haklı bulursa vizenizin süresi bu sürelerde işlememiş sayılır.
  • H-2B statüsünde Amerika’da 18 aydan fazla 3 seneden az süredir bulunuyorsunuz ve Amerika dışında en az 2 ay en fazla 3 ay kaldınız. Örneğin, H-2B vizesiyle 28 aydır Amerika’dasınız diyelim. Türkiye’ye döndünüz ve 70 gün kaldıktan sonra Amerika’ya geri döndünüz. Bu sürenin vize süreniz içinde sayılmamasını kanıt sunarak talep edebilirsiniz. USCIS talebinizi haklı bulursa vizenizin süresi bu sürelerde işlememiş sayılır.

Yapacağınız işe tek seferlik ihtiyaç, dönemlik ihtiyaç, yüksek talep döneminde ihtiyaç veya aralıklı ihtiyaç duyulmuş olmalıdır. Örneğin, garsonluk, aşçılık, temizlik görevlisi, resepsiyonist…

Yalnızca H-2B vizesine sahip olmak size Green Card başvurusu yapma hakkı vermez. Başka temellere dayanarak Green Card alabilirsiniz. Örneğin, Amerikalı bir işverenden tam zamanlı iş teklifi alıp diğer şartları da sağlayarak istihdam temelli Green Card alabilir, Amerikan vatandaşı/Green Card sahibi aile bireyiniz varsa aile temelli Green Card alabilir veya Green Card çekilişine katılarak çekilişi kazanırsanız Green Card başvurusu yapabilirsiniz…

H-2B vizesi, tarım alanında olmayan geçici işler için alınabilir. H-1B vizesi ise, bilişim teknolojileri, finans, mühendislik, mimarlık ve hukuk gibi alanlarda lisans derecesi veya eşdeğer eğitime sahip olan kişilerin alanlarında çalışmasına olanak sağlayan göçmen olmayan çalışma vizesidir. H-1B vizesi hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

H-2B vizesi alabilmek için katılmanız gereken herhangi bir çekiliş yoktur fakat yıllık kota vardır. 

Bize şimdi ulaşın!