EB-4 Green Card, Amerika'da kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, dini görevlerde çalışacak kişilere verilen bir göçmen vizesidir. EB-4 Green Card şartları, başvuru süreci, avantajları ve Amerikan vatandaşlığına giden yol hakkında her şeyi öğrenin!
eb-4 din görevlileri için green card

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

EB-4 Green Card nedir?

EB-4 Green Card, din görevlileri de dahil olmak üzere “özel göçmenler” için verilen bir Amerika göçmen vizesidir. Bu göçmen vizesiyle, din görevlileri, Amerika’da kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda din görevlisi olarak çalışmak üzere gelebilirler. 

 

EB-4 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

EB-4 Green Card başvuru şartları nelerdir?

EB4 kategorisindeki Green Card için müstakbel işverenin varlığının kanıtlanma zorunluluğu olsa da başvuru sahibi kendi adına I-360 formunu doldurabilir. Hem müstakbel işveren açısından hem de başvuru sahibi açısından sağlanması gereken bazı koşullar vardır. 

Müstakbel işverenin sağlaması gereken koşullar:

Başvuru sahibinin sağlaması gereken koşullar:

ÖNEMLİ: Yukarıdaki şartlardan birinin, dini açıdan önemli ölçüde yük getirdiğine inanan başvuru sahipleri Religious Freedom Restoration Act kapsamında başvuru yapabilirler. Böylece o şarttan muafiyet talep edilebilir. Muafiyet talebi için yazılı talep hazırlanarak kanıtlayıcı belgelerle ve I-360 formuyla birlikte gönderilmelidir. Bunun için muafiyet talep ettiğiniz koşulun aşağıdaki durumlara uyması gerekir:

  • Başvuru sahibinin samimi olarak sahip olduğu dini inancı tarafından yasaklanan bir faaliyete katılmayı gerektiriyor.
  • Başvuru sahibinin samimi olarak sahip olduğu dini inancın gereklerini yerine getirmeyi engelliyor.

EB-4 Green Card nasıl alınır?

Gereken şartları sağladıktan sonra EB-4 Green Card’a Amerika içinden başvurabileceğiniz gibi ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla başvurabilirsiniz. İşverenin öncelikle çalışanı adına, ABD Çalışma Bakanlığı’ndan (DOL) Çalışma Sertifikası (Labor Certification) alması gerekir.

ABD Konsolosluğu Aracılığıyla Green Card Başvurusu

1. ADIM: I-360 Formunun Doldurulması

Amerikalı işverenin veya başvuru sahibinin I-360 formunu doldurup ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) göndermesiyle başvuru süreci başlar.

2. ADIM: Vize Bülteni (Visa Bulletin) Kontrolü

Her sene verilecek Green Card sayısı sınırlıdır bu sebeple fazla başvuru olduğu seneler sıra oluşmaktadır. Bir sonraki adıma geçebilmek için öncelikle vize bültenini ziyaret ederek Green Card başvuru sıranızın gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir. I-360 formunun gönderildiği tarih “Priority Date” olarak kabul edilir ve bu tarihe göre sıraya alınırsınız. 

3. ADIM: DS-260 Formu ile Green Card Başvurusu

I-360 formu onaylandıktan ve vize bültenine göre sıranız geldikten sonra internet üzerinden DS-260 Formunu doldurarak Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. ADIM: Tıbbi Muayene

Mülakat randevusu öncesinde elçilik onaylı bir doktordan tıbbi muayene raporu almanız gerekir. İlgili doktorların bilgilerine konsolosluğun sitesinden ulaşabilirsiniz.

5. ADIM: Mülakat

DS-260 formu ile Green Card başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi başarınız ve deneyimlerinizle alakalı olabilir.

6. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu CEAC’nin sitesinden göçmen vizesi başvuru numaranızı (Immigrant Visa Case Number) girerek kontrol edebilirsiniz. Green Card başvurunuz onaylandıysa, konsolosluk memuru size bir bilgi paketi verir. “Visa Packet” olarak geçen bu paketi kesinlikle açmamalısınız. Amerika’ya vardıktan sonra paketi sınır kapısında yer alan memura verirsiniz ve memur evrakınızı inceledikten sonra sizi ülkeye kabul edip etmeyeceğine karar verir. Varışınızdan sonraki 45 gün içinde basılan Green Card’ınız Amerika’daki adresinize yollanır.

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla Green Card Başvurusu

Eğer Amerika’da, göçmen olmayan bir statüyle bulunuyorsanız ve statünüzün süresi I-360 formu onaylanana kadar dolmayacaksa Amerika içinden EB-4 Green Card’a başvurabilirsiniz. I-360 formunun USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

1. ADIM: I-360 Formunun Doldurulması

Amerikalı işverenin veya başvuru sahibinin I-360 formunu doldurup ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) göndermesiyle başvuru süreci başlar.

2. ADIM: Vize Bülteni (Visa Bulletin) Kontrolü

Her sene verilecek Green Card sayısı sınırlıdır bu sebeple fazla başvuru olduğu seneler sıra oluşmaktadır. Bir sonraki adıma geçebilmek için öncelikle vize bültenini ziyaret ederek Green Card başvuru sıranızın gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir. I-360 formunun gönderildiği tarih “Priority Date” olarak kabul edilir ve bu tarihe göre sıraya alınırsınız. 

3. ADIM: I-485 Formu ile Green Card Başvurusu

I-360 formu onaylandıktan ve vize bülteninde sıranız geldikten sonra I-485 formunu doldurarak Adjustment of Status yoluyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Formun yanında, kopyasını eklemeniz gereken doğum sertifikası, sabıka kaydı, evlilik cüzdanı gibi birçok belge vardır.

4.ADIM: Biyometrik Randevusu

Green Card başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size biyometrik randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Biyometrik randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 

4. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.

5. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu USCIS’in sitesinden kontrol edebileceğiniz gibi +800-375-5283 numaralı telefondan USCIS iletişim merkezini arayarak da öğrenebilirsiniz. Başvurunuza dair karar alındığında USCIS tarafınıza yazılı bir karar mektubu yollar. Başvurunuz kabul olmuşsa bu mektuptan bir süre sonra Green Card’ınız postalanır. Eğer başvurunuz reddedilmişse mektupta reddedilme nedenleri de yer alır.

Amerika’da din görevlisi olarak Green Card almak mı istiyorsunuz? Karmaşık başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz!

eb-4 din görevlileri için green card

EB-4 Green Card geçerlilik süresi nedir?

Green Card’lar genellikle 10 sene süreli olarak verilir ve bu süre sonunda yenilenebilir.

EB-4 Green Card ile Amerika’da çalışmak

EB-4 Green Card ile Amerika’da kâr amacı gütmeyen bir dini kuruluşta çalışılabilir. Din görevlilerine verilen EB-4 Green Card ikiye ayrılır:

  • İmam (Ministers of Religion/ SD-category)
  • Diğer din görevlileri (Certain Religious Workers/SR-category): Bu kategori, dini bir faaliyete alışılmış bir şekilde katılmayı içerir. Sahip olunan rol, mezhep içinde dini bir meslek olarak tanınmalıdır. Örneğin, dini eğitmenler, misyonerler, ayin görevlileri, dini danışmanlar, ilahiyatçılar, dini hastanelerde veya dini sağlık tesislerinde çalışanlar, kutsal kitap çevirmenleri veya dini tercümanlar yer alabilir.

EB-4 Green Card sahibinin aile üyeleri de Green Card alabilir mi?

Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları da EB-4 kategorisi kapsamında başvuru sahibiyle birlikte Green Card alarak Amerika’da yaşayabilirler.

 

EB-4 Green Card için gereken belgeler nelerdir?

EB-4 kategorisindeki Green Card için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

NOT: Bu belgelerin bir kısmının I-360 formuyla birlikte sunulması gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Başvuru yaparken tarafınıza gelecek yönergelere göre aşama aşama belgeleri sunabilirsiniz. Bu sebeple tüm belgeleri başvuru yapmadan önce eksiksizce toplamanızı öneririz.

Belgelerde eksiklik olması, Green Card başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Green Card alma şansınızı yükseltmek için başvurunuzu ALO ile yürütebilirsiniz, belge toplama aşamasında da profesyonel ekibimizle yanınızdayız!

EB-4 Green Card başvurusu ne kadar sürer?

Green Card başvurusu yaklaşık 15 ay ila 5 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değildir, sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

I-360 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

EB-4 Green Card başvuru ücreti nedir?

Eğer konsolosluk aracılığıyla başvuru yapıyorsanız, Green Card başvurusu 2023 itibarıyla minimum $1250’dır (DS-260 Formu, I-360 Formu, Muayene Bedellleri, USCIS Immigrant Fee…). 

Eğer Amerika içinden başvuru yapıyorsanız, Green Card başvurusu 2023 itibarıyla minimum $1460’dır (I-485 Formu, I-360 Formu, Biyometrik Randevusu). 

NOT: Başvuru esnasında doldurmanız gereken formlar durumunuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir ve ekstra masraflar çıkabilir.

EB-4 Green Card'ın avantajları nelerdir?

EB-4 Green Card hakkında önemli ipuçları!

EB-4 Green Card ile Amerikan vatandaşlığı alınabilir mi?

Green Card sahibi olarak Amerika’da 5 sene ikamet ettikten sonra Amerikan vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 2.5 sene Amerika’da fiziki olarak bulunmuş olmanız da şarttır. Amerikan vatandaşlığı şartları ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Hayır gerekmiyor, EB-4 din görevlisi kategorisinden yapılacak Green Card başvurusu için işverenin adınıza PERM alması gerekmemektedir. Buna karşın müstakbel işveren kuruluşa dair gerekli kanıtları sağlanmalıdır.

Evet! İlk olarak işveren veya başvuru sahibi tarafından I-360 Formu ile başvuru yapılarak istihdam temelli Green Card’a başvuru sürecinin başlatılması gerekir. Ardından I-485 Formu ile Amerika içerisinden Green Card başvurusu yapabilirsiniz..

Yukarıda bahsedilen delillerden mümkün olduğunca yararlanmanızda ve olabildiğince fazla veri toplamanızda fayda vardır. Bununla beraber genel olarak sizin üstünüz ve alanda yetkinliği olan bir başka kişi tarafından yazılmış olan referans mektupları da, önemli ölçüde bir fayda sağlamaktadır. Bu başvuru sürecinde olabildiğince titiz davranmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla başvurunuzu ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuyla yürütmeniz mutlaka tavsiye edilir.

Her iki vize de din görevlililerinin Amerika’da kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışması için verilir. Fakat EB-4 Green Card bir göçmen vizesiyken R-1 vizesi geçici bir çalışma vizesidir.

2023 mali yılı için toplamda 197.000 istihdam temelli Green Card kontenjan olarak belirlenmiştir. Bu kontenjana, 2022 yılında verilmemiş yani açıkta kalmış istihdam temelli Green Card sayısı da eklenir. Toplam sayının %7.1’i ise EB-4 kategorisi için ayrılmıştır. Yani 2023 yılı için EB-4 Green Card kategorisine verilen kontenjan minimum 14.000 civarında olacaktır.