Utku Galip Akcok (Founder of ALO) - EB-1C Visa

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

EB-1C Vizesi Nedir?

EB-1C Green Card vizesi, istihdam yoluyla ABD’ye göç etmenizi sağlayan 3 EB-1 vize türünden biridir. Bu vize, çok uluslu bir şirkette çalışan kişilerin, şirketin ABD’deki iştiraki, ortağı veya yan kuruluşunda yönetici veya idareci pozisyonlarında çalışabilmesi için verilir.

 

Ayrıca, yabancı şirketlerin Amerika’da start-up kurması için yöneticilerin veya idarecilerin Amerika’ya gönderilmesini sağlayan bir göçmen çalışan vizesidir.

Önemli Bilgiler

 • EB-1C vizesi, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmenin en hızlı ve en kolay yollarından biridir. ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS) tarafından "öncelikli vize" kategorisinde yer alan EB-1C vizesi, diğer vize türlerine kıyasla çok daha kısa bir bekleme süresine sahiptir.
 • EB-1C vizesi almak için PERM (İşgücü Sertifikası) sürecinden geçmenize gerek yoktur.
 • EB-1C vizesini alan kişi, ailesini ve 21 yaşın altındaki çocuklarını da E-14 ve E-15 göçmen statüsü altında Amerika’ya getirebilir.
 • EB-1C vizesi ile ABD'ye göç ettikten sonra, belirli şartları sağlayarak Amerikan vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

EB-1C Vizesini Kimler Alabilir?

EB-1C vizesi Amerika’da idareci ve yönetici pozisyonlarında çalışacak kişilere verilen istihdam bazlı bir vizedir. EB-1C Green Card vizesini almak isteyen kişinin ve vize için sponsor olacak çok uluslu şirketin USCIS’ın belirlediği kriterleri geçmesi gerekmektedir. 

EB-1C vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

EB-1C Vizesine Başvurmak İçin Kriterler

 1. Amerika’da Faaliyet: İşveren Amerikan şirketi, Amerika’da en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olmalıdır.
 2. İdareci/Yönetici Pozisyonu: İşveren şirket, Green Card alacak çalışan kişiyi idareci/yönetici pozisyonu için istihdam etmelidir.
 3. Tecrübe: Green Card alacak kişi, adına başvuru yapılmadan önceki 3 yıl içerisinde en az 1 yıldır çalışıyor olmalıdır.
 4. Şirketler Arası Bağ: Green Card alacak kişinin adına başvuru yapılmadan önceki 3 yıl içerisinde çalıştığı şirketin, Amerika’da bulunan işveren şirket ile arasında bir bağ bulunmalıdır. Amerika’daki işveren, çok uluslu şirketin, kurumun veya tüzel kişiliğin bir bağlı ortağı, hakim şirketi veya iştiraki olmalıdır.

EB-1C Vizesi Başvuru Süreci

2024 yılı itibarıyla, EB-1C Green Card başvurularının standart işlem süresi yaklaşık 6 ila 12 aydır.

 

Başvuru sürecinizi kısaltmak isterseniz, başvurunuzla birlikte I-907 Formunu doldurup yollayarak, I-140 formunuzun 15 gün içerisinde sonuçlandırılmasını ekstra $2805 kaşılığında talep edebilirsiniz.

Çalıştığınız şirketin Amerika’da bağlı olduğu şirkette, yönetici/idareci pozisyonunda çalışarak Green Card almak mı istiyorsunuz? Karmaşık başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz! 

EB-1C çok uluslu şirket yöneticileri için Green Card

EB-1C Green Card Nasıl Alınır?

EB-1C Green Card almak için öncelikle çalıştığınız şirketin Amerika’da bağı bulunan şirketten yönetici veya idareci pozisyonu için iş teklifi almış olmanız gerekir. Ardından EB-1C Green Card vizesini almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 

 

EB-1C vize başvurunuzu Amerika içinden yapabileceğiniz gibi ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla da yapabilirsiniz. Başvurunuzda kullanacağınız formlar başvuru yerinize göre değişiklik gösterse de, EB-1C vizesini almak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekecektir. 

EB-1C Green Card Sürecine Basit Bir Bakış

 1. Adım: EB-1C vizesine uygun olduğunuzu kanıtlamak için gerekli kanıtları içeren bir dosya hazırlıyoruz. 
 2. Adım: İşvereniniz sizin için I-140 formunu dolduruyor ve hazırladığımız dosya ile beraber USCIS’e başvuruyor. 
 3. Adım: I-140 formunuz işleme girdikten sonra USCIS size teyit bildirimi gönderiyor. Gerekirse, biyometrik randevu ve/veya mülakat için de bilgilendirme alıyorsunuz. Son olarak, vize kararcretiyle ilgili resmi bir bildirim geliyor.

 

EB-1C Green Card vize başvurunuzun başarısı, eksiksiz ve doğru belgelere bağlıdır. Eksik veya hatalı belgeler, başvurunuzun gecikmesine veya reddedilmesine neden olabilir. Bu nedenle, yetkin bir göçmenlik avukatı ile çalışarak belgelerinizin kusursuz olduğundan emin olmanızı ve vize alma şansınızı artırmanızı tavsiye ederiz.

EB-1C Green Card için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Geçerli Pasaport: ABD’ye seyahat edebilecek durumda olmalı ve diğer pasaport şartlarını karşılamalıdır. Ayrıca, pasaportunuzun biyografik veri sayfasının fotokopisini de sunmanız gerekebilir.
 • Tamamlanmış DS-260 Formu Onay Sayfası: Konsolosluk yoluyla başvuru yapıyorsanız, daha önce doldurduğunuz bu formun onay sayfasını mülakata getirmeniz gerekmektedir.
 • Vizeye Başvuran Kişi Daha Önce ABD’ye Geldiyse Giriş Kaydı: I-94 Formu.
 • Makbuzlar: I-140 başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz, DS-260 başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz ve başvuru sürecinde yaptığınız diğer giderlerin makbuzları.

NOT: Bu belgelerin bir kısmı formlarla birlikte sunulmalı, bir kısmı ise mülakata getirilmelidir. Başvuru yaparken tarafınıza iletilecek yönergelere göre, belgeleri aşama aşama sunabilirsiniz. Bu nedenle, başvuru yapmadan önce tüm belgeleri eksiksiz toplamanızı öneririz. Belgelerde eksiklik olması, Green Card başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Green Card alma şansınızı artırmak için başvurunuzu ALO ile yürütebilir, belge toplama aşamasında da profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz!

EB-1C Green Card ile ABD’de çalışmak

EB-1C vizesi ile Amerika’da çalışmak isteyen bireylerin çalışabileceği belli başlı pozisyonlar bulunmaktadır. Çok uluslu şirkette çalışan kişiler Amerika’daki şirkete yönetici veya idareci pozisyonuda çalışmaya geliyor olmalıdır. USCIS, yönetici kavramını “personel müdürü” veya “birim/bölüm müdürü” olmak üzere ikiye ayırmaktadır.

EB-1C Vizesinde Personal Müdürü Ne Anlama Gelir?

Personel müdürü; departmanı denetleme yetkisine sahip olan, çalışanların yaptığı işleri denetleyen, personel ile ilgili işe alma veya çıkarma işlemlerinde bulunabilen, çalışanların yaptığı işler üzerinde takdir yetkisi kullanabilen yetkili olarak değerlendirilir. Diğer bir deyişle, sadece belli çalışanların işlerini gözetlemek, personel müdürü olmak için yeterli değildir.

EB-1C Vizesinde Birim/Bölüm Müdürü Ne Anlama Gelir?

Birim/Bölüm müdürü; departmanı denetleme yetkisine sahip olan, iş organizasyonun işleyebilmesi için gerekli tedbirleri alan, iş hiyerarşisi içerisinde üst düzey tabakada yer alan, çalışanların yaptığı işler üzerinde takdir yetkisi kullanabilen kişi olarak değerlendirilmektedir.

EB-1C Vizesinde İdareciler Ne Anlama Gelir?

İdareci; bir iş organizasyonu içerisinde yönetimsel işleri yürütmede önemli bir rolü bulunan, organizasyonun hedeflerini ve politikalarını belirleyen, karar alma konusunda takdir yetkisi bulunan, sadece çok üst düzey yetkililerden emir/talimat alan kişi olarak değerlendirilir. Diğer bir deyişle, bir kişinin sadece idareci isminin olması veya tek başına bir işletmeyi idare ediyor olması bu kapsamda değerlendirilmeyebilir.

Bu kavramları daha iyi anlamak için ALO Ekibimizle iletişime geçerek EB-1C göçmen vizesine uygunluk sağlayıp sağlamadığınızı öğrenebilirsiniz!

Şirketler Arası Bağ

Eğer Amerika’daki işvereniniz, çalıştığınız şirketin, kurumun veya tüzel kişiliğin bir bağlı ortağı, hakim şirketi veya iştiraki ise arada organik bir bağın bulunduğu kabul edilir.

Diğer bir deyişle, Green Card’a başvurmadan önce çalıştığınız yer ile Amerika’ya gelince çalışacağınız yerin aynı çatı altında birleşmesi gerekir. Yani ”hukuki bağlamda” aynı/yakın kurumdan veya kişiden emir alıyor olmalısınız.

Bununla birlikte Amerika’da çalışacağınız şirket ile gelmeden önce çalıştığınız şirketin farklı tüzel kişilikleri olması gerekir. USCIS, yabancı menşeili bir firmanın Türkiye’deki şubesindeki çalışanını, bu kapsamda değerlendirmemektedir.

EB-1C Vizenizi Beraber Alalım

Çok uluslu şirketlerde yönetici ve idareci pozisyonunda çalışacak olanlara verilen EB-1C vizesi, kısa bekleme süresi ve avantajlarıyla çok tercih edilen vize türlerinden birisidir. 

 

Eğer yukarıdaki şartları sağladığınızı düşünüyorsanız, EB-1C vizesi ile ABD’ye göç etme sürecinizi birlikte yürütmek için bize danışmaktan çekinmeyin. Unutmayın, Amerika’da yalnız değilsiniz!

Utku Galip Akçok
Utku Galip Akçok

Avukat Utku Galip Akçok, ALO’nun kurucusudur. O da sizin gibi bir göçmen olarak Amerika’ya gelmiştir ve bugün California ve New York'ta lisanslı bir avukattır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. PERM Sertifikası, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından verilen ve belli kategorilerden yer alan yabancı işçilerin çalışabilmesini sağlayan bir izindir. Ancak EB-1C vizesi üzerinden Green Card’a başvururken PERM İş Sertifikası almanıza gerek olmaz.

Bu sorunun cevabı, ayrılma nedeninize ve ayrıldıktan sonra yapacağınız planlarınıza bağlı olarak değişir. Amerikan Göçmenlik Hukuku, Green Card sahibi olmanızı işvereninizin yanında çalışmaya bağlar. Bu nedenle, Green Card’ı almadan önce işten ayrılmanız veya aldıktan sonra kısa bir süre çalışmanız, iptal ile sonuçlanabilir.

Ancak, yeni işinizde de uzun süreli çalışmayı planlıyorsanız ve Amerika’ya geldikten sonra bu alana katkıda bulunmaya niyetliyseniz, Green Card’ınızın iptal edilme ihtimali düşüktür. Durumunuza özel bilgi almak için ALO Ekibimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Eğer Amerika’daki işvereniniz, çalıştığınız şirketin, kurumun veya tüzel kişiliğin bir bağlı ortağı, hakim şirketi, iştiraki ise arada organik bir bağın bulunduğu kabul edilir.

Diğer bir deyişle, aslında bu vize ile Green Card’a başvurmadan önce çalıştığınız yer ile Amerika’ya gelince çalışacağınız yerin aynı çatı altında birleşmesi gerekir. Yani ”hukuki bağlamda” aynı/yakın kurumdan veya kişiden emir alıyor olmalısınız.

Bununla birlikte Amerika’ya geleceğiniz zaman çalışacağınız şirket ile gelmeden önce çalıştığınız şirketin farklı tüzel kişilikleri olması gerekir. USCIS, yabancı menşeili bir firmanın Türkiye’deki şubesindeki çalışanını, bu kapsamda değerlendirmemektedir.

Yukarıda bahsedilen delillerden mümkün olduğunca yararlanmanızda ve olabildiğince fazla veri toplamanızda fayda vardır. Bununla beraber genel olarak sizin üstünüz ve alanda yetkinliği olan bir başka kişi tarafından yazılmış olan referans mektupları da, önemli ölçüde bir fayda sağlamaktadır. Bu başvuru sürecinde olabildiğince titiz davranmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla başvurunuzu ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuyla yürütmeniz mutlaka tavsiye edilir.

Bize şimdi ulaşın!