EB-1B Vizesi, çalıştığı alan üzerinde üstün bir başarı sergileyen akademisyenlere ve araştırma görevlilerine verilen Green Card’lardan birisidir. Bu vizeye başvuracak olan kişiler, söz konusu çalıştığı alanda akademik başarılarının olduğunu ispatlamakla mükelleftirler.

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

Sağladığı Haklar

 • Green Card sahibi kişi, 10 yıla kadar Amerika’da yasal olarak yaşayabilir. Bu 10 yılın sonunda kartın yenilenmesi mümkündür.
 • Green Card sahibi kişi, Amerika dışına seyahat edebilir ve geri döndüğünde de Green Card ile ülkeye giriş yapabilir.
 • Green Card sahibi kişi, Amerika sınırları içerisinde kendisine gelen iş teklifi doğrultusunda bir araştırma pozisyonunda veya daimi kadroda görev alabilir.
 • Green Card sahibi kişi, 5 yıl boyunca Amerika’da daimi olarak yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.

Başvuru Şartları

   • Çalıştığınız akademik alanda en az 3 yıllık bir eğitim veya araştırma tecrübenizin olması
   • Amerika’ya gelince bu başarı gösterdiğiniz akademik alan üzerinde çalışacak olmanız
   • Çalıştığınız akademik alanda bir iş teklifi almış olmanız*
   • Çalıştığınız akademik alandaki başarınızın uluslararası düzeyde biliyor olması**. Bunun için aşağıdaki 6 durumdan en az 2 tanesinin ispatlanması gerekir:
    • Bu alanda almış olduğunuz büyük, bilinen veya değerli bir ödül
    • Bu alanda başarı göstermiş kişilerin parçası olduğu bir kurum, kuruluş, organizasyon veya federasyona üye olmak
    • Bu alanda yaptığınız bir çalışmanın, akademik dünyada başka profesyonel yayınlar içerisinde yer alması veya bunlara atıfta bulunulması
    • Bu alanda başkalarının ortaya koyduğu eserleri (tek başınıza veya bir grupla) bir eleştirmen veya hakem olarak incelemiş olmak
    • Bu alana yapılmış olan yeni/orjinal bir bilimsel veya pedagojik katkının sunulmuş olması
    • Gerek üniversite düzeyinde gerek uluslararası düzeyde süreli yayınlar veya kitaplar içerisinde yer almak veya bu alanlar üzerinde bir yazarlık görevinde bulunmak

 

*İşvereninizin niteliğine göre kendisinin göndermesi gereken belli belgeler bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi için lütfen “Sıkça Sorulan Sorular” Başlığındaki 1’nci soruya göz atın.

**”Akademik alan” kavramını anlamak için lütfen “Sıkça Sorulan Sorular” Başlığındaki 2’nci soruya göz atın.

Aile Bireyleri

Adına başvuruda bulunulan kişinin eşi ile 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları, EB-1 vizesi kapsamı altında başvuruda bulunarak Amerika’ya gidebilirler. Bu kişiler de üstün akademik başarıya sahip olan akrabaları sayesinde Green Card alabilirler. Söz konusu eş ile çocuğun alacağı vizeler de sırasıyla E-14 ile E-15’tir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Eğer işvereniniz üniversite veya onun dengi bir kuruluştan ise, bu durumda sizin “kadrolu akademisyen” veya “araştırmacı” olarak alındığınızı gösteren belgelerin işvereniniz tarafından sunulması yeterlidir.
 • Eğer işvereniniz özel sektörden birisiyse, bu durumda işvereninin söz konusu olguları da ispatlaması gerekir:
  • Çalıştığınız akademik alanda daimi olarak alınacak olmanız
  • İşvereninizin sizi almak istediği alanda en az üç tane araştırmacının tam zamanlı olarak çalışıyor olması
  • İşe alınmanız için gerekli olan diğer belgelerin hazırlanmış olması
 • USCIS açısından akademik alan, bir üniversite veya eş değeri bir kurumda çalışmak üzere belirlenmiş ve spesifikleştirilmiş uzmanlık alanıdır. Bu alan, içinde bulunduğu disiplinin tamamını kapsamak zorunda değildir; ancak tek bir ders veya çok detaylı bir araştırma konusu kadar da dar olmamalıdır.
 • Örneğin bir hukuk profesörünün akademik anlamda başarılı sayılması için bütün hukuk kurallarını ve hukuk sistemini bilmesi aranmamaktadır. Kendisi bir ceza hukukçusu olup da uzmanlığını o alanda yaptıysa ve uluslararası hukuka da katkısını o alanda sunduysa, akademik alanını bu şekilde gösterebilir. Hatta ceza hukuku içerisinde de belli başlı dallar üzerinde yoğunlaşması da kabul edilmektedir; örneğin ceza hukukunda bilişim suçlarında bir uzman olabilir. Bununla birlikte bu alan, ceza hukukunda çok ayrıntılı bir tez konusu olacak derecede de dar olmamalıdır.
 • Bu durum tamamen olaydan olaya göre değişebilmektedir. Amerikan Hukuku, size bu başvuruda Green Card verirken işvereninizin yanında çalışmanız ve akademik alana bir takım katkılar sunmanızı beklemektedir. Dolayısıyla Green Card’ınızı almadan önce söz konusu işten ayrılmanız veya aldıktan sonra çok az bir süre çalışmanız, Green Card’ınızın geri alınmasına neden olabilir.
 • Bu soruyla alakalı genel olarak şunlar belirtilebilir: Eğer adınıza I-140 Başvurusu yapılırken çalışmayı planladığınız işte daimi veya en azından uzun soluklu kalma niyetiniz varsa; Amerika’ya geldikten sonra da önemli bir süre bu alanda çalışıp katkı sağlamanız durumunda Green Card’ınız sizden alınmayabilir. Bu konuda daha sağlıklı bilgi almak için ALO Ekibimizle iletişime geçebilirsiniz!

Evet! Ancak ilk olarak I-140 Formu ile yaptığınız başvurunun onaylanması gerekir. Ardından Amerika dışındaysanız DS-260; Amerika içerisindeyseniz İ-485 Formu ile başvurmanız gerekir. Ancak Green Card’a başvuru yapmadan önce mutlaka Visa Bulletin sayfasına bakmalısınız, ve ona göre başvuru yapmalısınız.

 • Eğer Amerika dışından başvuruyorsanız I-140 Formu, DS-260 Formu, Muayene Bedellleri, USCIS Immigrant Fee Bedeli vb. gibi tutarları ödemelisiniz. Bunların hepsi göz önüne alınırsa 2022 itibariyle aşağı yukarı $1515’lık bir maliyetinizin olacağı söylenebilir.
 • Eğer Amerika içinden başvuruyorsanız I-140 Formu, I-485 Formu, Muayene Randevusu, Biyometrik Randevusu vb. gibi tutarları ödemelisiniz. Bunların hepsi göz önüne alınırsa 2022 itibariyle aşağı yukarı $1925’lık bir maliyetinizin olacağı söylenebilir.

Evet! USCIS’in belli başlı başvurular için öngördüğü bir yol olan “Premium Processing Service” aracılığıyla bu mümkün. Burada $2500 ödeyerek I-140 Formunuzun en geç 15 takvim günü içerisinde incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “I-907, Request for Premium Processing Service” Formunu doldurmalı ve göndermelisiniz.

Yukarıda bahsedilen delillerden mümkün olduğunca yararlanmanızda ve olabildiğince fazla bilgi/belge toplamanızda fayda vardır. Bununla beraber genel olarak sizin üstünüz ve alanda yetkinliği olan bir başka kişi tarafından yazılmış olan referans mektupları da önemli ölçüde bir fayda sağlamaktadır. Bu başvuru sürecinde olabildiğince titiz davranmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuna başvurmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz!

Kaynakça

Bize şimdi ulaşın!