Utku Galip Akcok (Found of ALO) - respectable immigration lawyer.

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

EB-1B Green Card Vizesi Nedir?

EB-1B Green Card vizesi, akademik alanda üstün başarı sergileyen akademisyen veya araştırmacılara verilen, İstihdam Temelli bir göçmen vizesidir. EB-1B Green Card vizesi; İşgücü Sertifikasyonu (PERM) gerektirmediği için popüler bir seçim olan EB-1 vize tipinin bir alt kategorisidir. 

 

Her İşe Dayalı Göçmenlik Vize kategorisi müracaatında olduğu gibi EB-1B Green Card vizesi için bazı koşullar bulunmaktadır:

 • Alanınızda uluslararası tanınırlığınızın olması.
 • Alanınızla ilgili en az 3 yıl öğretim veya araştırma tecrübeniz bulunması.
 • ABD’de alanınızla ilgili çalışmaya devam etmeye niyetli olmanız.
 • Aşağıda açıklanan 6 kriterden en az 2 tanesinin karşılamanız.

 

Ayrıca başvuru sahibi, alanında çalışmak üzere Amerikalı bir işverenden iş teklifi almış olmalıdır. Önemli Bilgiler

 • EB-1B vizesi, ABD Göçmenlik Bürosu (USCIS) tarafından “öncelikli vize” türlerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, diğer vize türlerine kıyasla bekleme süresi oldukça kısadır.
 • EB-1B vizesi almak için bir İşgücü Sertifikasyonu alınmasına ihtiyaç yoktur ama vizeye başvuran kişinin ABD’li bir işverenden iş teklifine sahip olması ve belirli bir akademik alanda en az 3 yıllık bir öğretim veya araştırma tecrübesine sahip olması gerekir.
 • Bu göçmen vizesine başvuracak kişilerin, başarılı oldukları alandaki çalışmalarını Amerika’da ilerletme niyeti olmalıdır.
 • Gerekli kriterleri sağlıyorsanız, diğer vize türlerine göre daha basit bir başvuru süreci ile Amerika vizesi alabilirsiniz.
 • EB-1B vizesi ile ABD'ye göç ettikten sonra, belirli şartları sağlayarak Amerikan vatandaşlığına başvurabilirsiniz.
 • EB-1B vizesi ile vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki evlenmemiş çocukları da, E-14 ve E-15 göçmen statüsü ile Amerika’da yaşayabilir.

EB-1B Yeşil Kart Vizesini Kimler Alabilir?

EB-1B vizesi; en az 3 yıllık tecrübesi bulunan ve alanında uluslararası seviyede başarısı olan akademisyen veya araştırmacılara verilmektedir. Ayrıca çalışmalarınızı ABD’de sürdüreceğinizi USCIS’e kanıtlamanız da gerekmektedir. 

 

Bu maksatla aşağıda açıklanan kriterlerin belge yoluyla ispatlanması gerekmektedir.  

EB-1B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

EB-1B Green Card Vizesine Başvurmak İçin Kriterler

EB-1B Yeşil Kart Vizesi almak için USCIS tarafından belirlenen aşağıdaki kriterleri sağlıyor olmanız gerekir:

 • Belirli bir akademik alanda üstün başarılarınız karşılığında uluslararası tanınırlığa sahip olduğunuzu göstermelisiniz.
 • Bu akademik alanda en az 3 yıllık öğretim veya araştırma deneyimine sahip olmalısınız.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ne, bir üniversitede, yüksek öğretim kurumunda veya özel bir işverende kadrolu (tenure) veya kadro yolu (tenure track) öğretim görevlisi ya da benzer bir araştırma pozisyonunda çalışmak için girecek olmalısınız.

 

Ayrıca aşağıda listelenen 6 kriterden en az 2’sini karşılamalı ve ABD’deki potansiyel işvereninizden bir iş teklifi sunmalısınız.

 1. Alanınızda büyük, bilinen veya değerli bir ödül aldınız.
 2. Alanınızda sadece başarı göstermiş kişilerin parçası olabileceği bir kurum, kuruluş, organizasyon veya federasyona üyesiniz.
 3. Alanınızda yaptığınız bir çalışma, akademik dünyada başka profesyonel yayınlar içerisinde yer aldı veya bunlara atıfta bulunuldu.
 4. Alanınızda başkalarının ortaya koyduğu eserleri (tek başınıza veya bir grupla) bir eleştirmen veya hakem olarak incelediniz.
 5. Alanınıza yeni/orijinal bir bilimsel veya pedagojik katkı sundunuz.
 6. Alanında uluslararası yayınlamara sahip bilimsel dergilerde yayınlanmış makale veya bilimsel kitapların yazarlığına dair kanıtınız var.

Özel İşverenler için Ek Hususlar:

İşveren Gereklilikleri: Araştırma pozisyonunuz özel bir işveren ile ise, bu işverenin kanıtlanmış bir başarı siciline sahip olması ve en az üç tam zamanlı araştırmacı çalıştırması gerekir.

Labor Certification Gerekmez: EB-1B Vizesinin önemli bir avantajı, Labor Certification (İşgücü Sertifikasyonu) gerektirmemesidir.

EB-1B Green Card Nasıl Alınır?

Gerekli diğer şartlarla beraber; EB-1B Green Card’ını almak için öncelikle çalıştığınız alanda Amerikalı bir işverenden iş teklifi almış olmanız gerekir. Daha sonra gereken tüm şartları sağladığınızı kanıtlayan bir dosya oluşturulmakta ve I-140 formuyla beraber değerlendiriilmesi için USCIS’a gönderilmektedir.

 

2024 yılında EB-1B vizesini almak ortalama olarak 4 ay (bazı durumlarda 3 yıla kadar uzayabilmektedir) sürmektedir. Süreci hızlandırmak için I-907 (Öncelikli İşlem Talep Formu) ile birlikte $2.805’lık ilave ücreti yatırmanız durumunda USCIS 15 takvim günü içerisinde müracaatınızı karara bağlamaktadır.

 

Bundan sonraki süreç Amerika’nın içinde veya dışında olmanıza göre farklılık gösterecektir.

 

Önemli Bilgiler:

 • Amerika içinde EB-1B Yeşil Kart başvurunuz I-485 (Adjustment of Status) başvurusu ile yapılır.
 • Amerika dışında EB-1B Yeşil Kart başvurunuz DS-260 başvurusu ile yapılır.
 • Amerika içinden EB-1B vizesine başvururken, vize bültenine ve durumunuza göre I-140 ve Yeşil Kart başvurunuz aynı anda (concurrent filing) yapılabilir. 

Amerika İçinden EB-1B Green Card’a Başvurmak

Gerekli diğer şartlarla beraber; EB-1B Green Card’ını almak için öncelikle çalıştığınız alanda Amerikalı bir işverenden iş teklifi almış olmanız gerekir. Daha sonra gereken tüm şartları sağladığınızı kanıtlayan bir dosya oluşturulmakta ve I-140 formuyla beraber değerlendiriilmesi için USCIS’a gönderilmektedir.

 

2024 yılında EB-1B vizesini almak ortalama olarak 4 ay (bazı durumlarda 3 yıla kadar uzayabilmektedir) sürmektedir. Süreci hızlandırmak için I-907 (Öncelikli İşlem Talep Formu) ile birlikte $2.805’lık ilave ücreti yatırmanız durumunda USCIS 15 takvim günü içerisinde müracaatınızı karara bağlamaktadır.

 

Bundan sonraki süreç Amerika’nın içinde veya dışında olmanıza göre farklılık gösterecektir.

1. EB-1B Vizesine Başvuru ve Dosya Gönderimi

 • Halihazırda ABD’de ikamet ediyorsanız, dosyanız ve I-140 (Yabancı Çalışan için Göçmen Dilekçesi) formunuz ABD Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) gönderilir.

 • I-140 formu, ABD’de kalıcı ikamet için uygun olduğunuzu USCIS’e kanıtlamayı hedefler.

2. USCIS’in Dosyanızı Değerlendirmesi ve Onaylaması

 

Not: Vize bültenine ve durumunuza göre I-140 ve Yeşil Kart başvurunuz aynı anda yapılabilir. 

3. USCIS ile Mülakat Süreci

 • I-485 formunu inceledikten sonra USCIS sizi mülakata çağıracaktır. 

 • Mülakatınız onaylanırsa Green Card’ınız basılacak ve size gönderilecektir.

 

Not: Green Card’ınızı aldıktan sonra, aile üyeleriniz için gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz. Aile üyelerinizin Green Card alma süreci, sizin başvurunuzdan ayrı olarak değerlendirilecektir

Amerika Dışından EB-1B Green Card’a Başvurmak

1. EB-1B Vizesine Başvuru ve Dosya Gönderimi

 • ABD dışında yaşıyorsanız, öncelikle I-140 formunun onaylanması gerekir. Bunun için dosyanız ve I-140 (Yabancı Çalışan için Göçmen Dilekçesi) formunuz ABD Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) gönderilir.

2. USCIS’in Dosyanızı Değerlendirmesi ve Onaylaması

3. Ulusal Vize Merkezi (NVC)

 • NVC size bir e-posta ile kullanıcı adı ve şifre gönderir ve bu bilgiler ile DS-260 formunu doldurmanız ister.

 • NVC belgeleri kontrol eder ve eksiklik yoksa yaşadığınız adrese göre dosyanızı size en yakın ABD Konsolosluğu’na gönderir.

4. Mülakat ve Vize Alım Süreci

 • Daha sonra ABD Konsolosluğu’ndan randevu almanız ve vize mülakatı gerçekleştirmeniz gerekecektir.

 • Mülakatınız onaylanırsa, size bir “Vize Paketi” verilir ve bu paketle ABD’ye giriş yapabilir ve Green Card’ınıza kavuşabilirsiniz.

 

Not: Green Card’ınızı aldıktan sonra, aile üyeleriniz için gerekli belgeler hazırlanacaktır. Aile üyelerinizin Green Card alma süreci, sizin başvurunuzdan ayrı olarak değerlendirilecektir

 

Akademi alanında üstün başarınıza dayanarak Green Card almak mı istiyorsunuz? Karmaşık başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz! 

EB-1B akademisyen green card

EB-1B Vizesi: Püf Noktaları

 • Kullandığınız kanıtların geçerliliğini kanıtlamak için alanında uzman profesör ve araştırmacılardan referans mektupları almanız, EB-1B vize başvurunuzun onaylanma şansını arttıracaktır.

EB-1B Green Card ile ABD’de çalışmak

Akademik alanda Green Card alan kişiler, Amerika’da doğrudan uzmanlık alanlarında çalışmalıdır. EB-1B vizesine başvuru aşamasında, Amerikan vatandaşı bir işverenden alanınızda çalışacağınıza dair bir iş teklifi veya çalışmalarınızı bu alanda yürüteceğinize dair başka kanıtlar sunmanız bu konuda yardımcı olacaktır.

 

Örneğin, bir hukuk profesörü, ceza hukuku alanında uzmanlaşmış ve uluslararası hukuka da bu alandaki katkılarıyla öne çıkmış olabilir. Bu durumda, akademik alanı ceza hukuku olarak kabul edilir.  

 

Ancak, uzmanlık alanı çok dar olmamalıdır. Örneğin, “bilişim suçlarında kullanılan şifre kırma teknikleri” gibi bir konu, EB-1B vizesi için yeterli kabul edilmeyebilir.

EB-1B Vizenizi Akcok Law Office (ALO) ile Alın

Akcok Law Office (ALO), göçmenlikle ilgili bir çok alana ilaveten İstihdama Dayalı Göçmenlik vize müracaatlarını başarılı olarak sürdürmektedir.

 

Eğer gerekli şartları sağladığınızı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz veya konuyla ilgili online testimizi doldurursanız biz sizimle iletişime geçiyor olacağız.  

 

EB-1B Green Card vizesi başvurunuzda kullanacağınız belgelerin doğru ve eksiksiz olması başarının anahtarıdır. Eksik, yanlış veya hatalı belgeler, başvurunuzun gecikmesine veya reddedilmesine neden olabilir. Akcok Law Office (ALO) gibi yetkin bir göçmenlik avukatı ile çalışarak, EB-1B Green Card vizesi alma şansınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Utku Galip Akçok
Utku Galip Akçok

Avukat Utku Galip Akçok, ALO’nun kurucusudur. O da sizin gibi bir göçmen olarak Amerika’ya gelmiştir ve bugün California ve New York'ta lisanslı bir avukattır.

Sıkça Sorulan Sorular

EB-1B Green Card başvurusu için kesin bir süre vermek maalesef mümkün değildir. Süre, çeşitli faktörlere bağlı olarak 4 ay ila 3 yıl arasında değişebilir.

Evet, EB-1B Green Card vizesi ile Amerikan vatandaşlığı alınabilir. 5 yıllık ikamet süresi boyunca, toplamda en az 2,5 yıl ABD’de fiziken bulunduktan sonra gerekli kriterleri sağlıyorsanız Amerikan vatandaşlığı almak için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Bu sorunun cevabı duruma göre değişiklik gösterir. Amerika’da EB-1B Green Card ile bulunuyorsanız işinizden ayrılmak riskli olabilir çünkü başvurunuzda işvereninizle çalışmaya ve alana katkıda bulunmaya devam edeceğinizi belirtmiştiniz. 

 

İşe başladıktan sadece kısa bir süre sonra işten ayrılmak Green Card’ınızın iptal edilmesine neden olabilir.  Diğer Green Card türlerinde durum farklı olabilirken, EB-1B Green Card vizesinde işinizden ayrılmadan önce USCIS’e bilgi vermeniz gerekebilir. Kesin bilgi için bir göçmenlik avukatına danışmanız önemlidir. Akcok Law Office olarak size durumunuz özelinde bilgi ve danışmanlık sağlayabiliriz.

O-1 vizesi; bilim, sanat, iş, spor veya eğlence gibi alanlarda olağanüstü yetenek veya başarıya sahip kişilere yöneliktir. Her iki vize türü de bir sponsor veya iş teklifinin olmasını gerektirir, ancak aralarında bazı önemli farklılıklar mevcuttur.

 

En önemli olarak; O-1 vizesi geçici bir vizedir ve başlangıçta 3 yıl için verilir, vize sahibi her yıl birer yıllık uzatma için başvurabilir. EB-1B vizesi ise ABD’de daimi ikamet hakkı (Green Card) sağlar.

EB-1B Green Card alma şansınızı artırmak için yukarıda bahsedilen kriterlerle ilgili mümkün olduğunca fazla ve gerçek delil toplamanız ve sunmanız önemlidir. Alanında yetkin kişiler tarafından yazılmış referans mektupları da şansınızı önemli ölçüde yükseltebilir. 

Başvurunuzu Akcow Law Office (ALO) gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuyla yürütmeniz mutlaka tavsiye edilir.

EB-1B vizesini almak için doktoranızın olmasına gerek yoktur. İçeriğimizde saydığımız gerekli kriterleri karşılamanız durumunda EB-1B vizesini alabilirsiniz. 

Kalıcı İşgücü Sertifikasyonu, kısaca PERM, işverenlerin, yabancı uyruklu bir kişiyi Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi bir işte çalıştırmasına olanak tanıyan ve ABD Çalışma Bakanlığı (DOL) tarafından verilen bir sertifikadır.

Bize şimdi ulaşın!