EB-1A Vizesi, fen bilimlerinde, sanatta, eğitimde, ticaret hayatında veya spor alanlarında olağanüstü yetenekli olan kişilere verilen Green Card’lardan birisidir. Bu vizeye başvuracak olan kişiler, söz konusu alanda olağanüstü bir yeteneklerinin olduğunu ispatlamakla yükümlüdürler.

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

Sağladığı Haklar

 • Green Card sahibi kişi, 10 yıla kadar Amerika’da yasal olarak yaşayabilir. Bu 10 yılın sonunda kartın yenilenmesi mümkündür.
 • Green Card sahibi kişi, Amerika dışına seyahat edebilir ve geri döndüğünde de Green Card ile ülkeye giriş yapabilir.
 • Green Card sahibi kişi, Amerika sınırları içerisinde olağanüstü yetenekli olduğu alanda gelişimine devam edebilir ve bu alana katkı sağlayabilir.
 • Green Card sahibi kişi, 5 yıl boyunca Amerika’da daimi olarak yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.

Başvuru Şartları

 • E-1 Vizesi’ne şirket sahibi veya şirket ortağı olmak isteyen iş insanları başvurabileceği gibi bu şirketlerde istihdam edilecek nitelikli çalışanlar da başvurabilir. Başvuracak kişinin iş insanı veya nitelikli çalışan olmasına göre başvuru şartları değişkenlik gösterebilecektir.

   

  İş insanları için;

  • E-1 Vizesi’ne başvuracak kişi, Amerika ile arasında ticari anlaşma olan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.
  • E-1 Vizesi’ne başvuracak kişinin uluslararası ticari faaliyetleri başlamış olmalıdır.
  • Uluslararası ticaret “önemli” ölçüde olmalı ve bu ticaret hacminin en az %50’si, Amerika ile anlaşma ülkesi arasında olmalıdır.
   • Önemli bir ticarette aranılan belirli bir ciro eşiği veya finansal taahhüt bulunmamaktadır. Buna karşın Amerika ile anlaşma ülkesi arasında düzenli bir ticari akış olmalıdır.
   

  Nitelikli çalışanlar için;

  • E-1 Vizesi’ne başvuracak kişi, Amerika ile arasında ticari anlaşma olan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.
  • E-1 Vizesi’ne başvuracak kişi işvereni ile aynı uyruğa sahip olmalıdır.
   • İşverenin tüzel kişi olması halinde, şirketin en az %50 hissesinin sahibinin anlaşma ülkelerinden birinin vatandaşı olması gerekmektedir. Bu durumda E-1 Vizesi’ne başvuracak nitelikli çalışanın da bu kişiyle aynı uyruğa sahip olması gereklidir.
  • Nitelikli çalışanın üst düzey yönetici, denetleyici veya uzmanlık gerektiren bir pozisyonda çalışması gerekmektedir.

 

Aile Bireyleri

Bu başvuruda bulunan kişinin eşi ile 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları, EB-1 vizesi kapsamı altında başvuruda bulunarak Amerika’ya gidebilirler. Bu kişiler de olağanüstü yeteneğe sahip olan akrabaları sayesinde Green Card alabilirler. Söz konusu eş ile çocuğun alacağı vizeler de sırasıyla E-14 ile E-15’tir.

Sıkça Sorulan Sorular

Olağanüstü yetenek kavramı; fen bilimlerinde, sanatta, eğitimde, ticaret hayatında veya spor alanlarında ortalamanın çok üzerinde bir başarı göstermek anlamına gelmektedir. Burada kişi, söz konusu alanla uğraşan kişilere nazaran çok küçük bir yüzdelik dilim içerisinde yer aldığını ispatlamakla mükelleftir. Örneğin: Avrupa Şampiyonasında madalya kazanmak.

Kişinin, olağanüstü yeteneğini kazandığı alan üzerinde “doğrudan” yoğunlaşması anlamına gelmektedir ve önemli bir kavramdır. Çünkü USCIS, bu kavram üzerinde sıkı bir inceleme yapmakta ve başvuruları ona göre karara bağlamaktadır. Kişinin, olağanüstü yeteneğini kazandığı alanla ilişkili diğer bölümler, doğrudan onay alamayabilirler.

Bunun en büyük örneği spor alanlarında karşımıza çıkar. Örneğin bir kişi, atlet olarak çok büyük ve tanınmış bir sporcu olmasına rağmen Amerika’ya geldiğinde oradaki hedefi atletizm alanında bir koç veya eğitmen olmak olabilir. Bu durumda bir atlet ile bir koçun yetenekleri ve çalışma alanları aynı olarak değerlendirilmeyebilmektedir. Bu durumda USCIS, başvuruları reddedebilmektedir (Her ne kadar birbirleriyle yakın alanda olsalar bile).

Dolayısıyla kişinin yapması gereken en önemli husus, Amerika’ya geldiğinde bağlantılı olarak çalışacağı alanda biraz tecrübe biriktirmesi, bundan sonra Green Card’a başvurmasıdır. Yani kişi, Türkiye’de bir atlet olarak tanındıktan sonra da yine Türkiye’de koç olursa, EB-1A vizesinin onay alma şansını arttırabilir.

Aynı alanda çalışacağınızı ispatlamak için çeşitli verilerden yararlanabilirsiniz: Beraber çalışmayı düşündüğünüz işverenlerin mektupları, niyetinizi ortaya döken sözleşmeler, Amerika’ya gelince ne yapacağınıza dair gönderdiğiniz yazılı beyanlar, vb…

Hayır. Söz konusu olağanüstü yeteneğinizin devamlılık arz ediyor olması ve başvuru anınızda da hala mevcut olması yeterlidir. ABD Göçmenlik Hukuku, bu bağlamda herhangi bir yaş sınırlaması koymamıştır. Hatta olağanüstü yeteneğinizin “devamlılık arz ediyor” olarak nitelendirilebilmesi için öngörülmüş olan bir süre de yoktur. Bu konuda incelemeyi yapan göçmenlik memuru, dosyadaki verilere ve sizin durumunuza göre hareket edecektir.

Hayır. Bu vizeye başvurmak için herhangi bir işverenden iş teklifi almış olmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, olağanüstü yeteneğinize odaklanacağınızı ve çalışmalarınızı o alan üzerinde gerçekleştireceğinizi göstermeniz gerekir. Dolayısıyla iş teklifleri veya görüşmeleriniz, bu hususta büyük bir yol gösterici olabilir.

Evet! Ancak ilk olarak I-140 Formu ile yaptığınız başvurunun onaylanması gerekir. Ardından Amerika dışındaysanız DS-260; Amerika içerisindeyseniz İ-485 Formu ile başvurmanız gerekir. Ancak Green Card’a başvuru yapmadan önce mutlaka Visa Bulletin sayfasına bakmalısınız, ve ona göre başvuru yapmalısınız.

 • Eğer Amerika dışından başvuruyorsanız I-140 Formu, DS-260 Formu, Muayene Bedellleri, USCIS Immigrant Fee Bedeli vb. gibi tutarları ödemelisiniz. Bunların hepsi göz önüne alınırsa 2022 itibariyle aşağı yukarı $1515’lık bir maliyetinizin olacağı söylenebilir.
 • Eğer Amerika içinden başvuruyorsanız I-140 Formu, I-485 Formu, Muayene Randevusu, Biyometrik Randevusu vb. gibi tutarları ödemelisiniz. Bunların hepsi göz önüne alınırsa 2022 itibariyle aşağı yukarı $1925’lık bir maliyetinizin olacağı söylenebilir.

Evet! USCIS’in belli başlı başvurular için öngördüğü bir yol olan “Premium Processing Service” aracılığıyla bu mümkün. Burada $2500 ödeyerek I-140 Formunuzun en geç 15 takvim günü içerisinde incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “I-907, Request for Premium Processing Service” Formunu doldurmalı ve göndermelisiniz.

Yukarıda bahsedilen delillerden mümkün olduğunca yararlanmanızda ve olabildiğince fazla veri toplamanızda fayda vardır. Bununla beraber genel olarak sizin üstünüz ve alanda yetkinliği olan bir başka kişi tarafından yazılmış olan referans mektupları da, önemli ölçüde bir fayda sağlamaktadır. Bu başvuru sürecinde olabildiğince titiz davranmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuna başvurmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz!

Kaynakça

Bize şimdi ulaşın!