M-1 vizesiyle Amerika'da mesleki eğitim alabilir ve ardından uygulamalı eğitimle bilgilerinizi pratiğe dökebilirsiniz. M-1 vizesinin başvuru şartları, başvuru süreci, avantajları ve önemli ipuçları hakkında her şeyi öğrenin!
M-1 mesleki eğitim vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

M-1 mesleki eğitim vizesi nedir?

M-1 mesleki eğitim vizesi, Amerika’da mesleki eğitime katılacak kişilerin alması gereken göçmen olmayan (geçici) vizedir. Amerika’da mesleki eğitim veren (akademik olmayan) bir okuldan kabul almak şarttır. Aşçılık, teknik, mekanik ve kozmetoloji gibi alanlarda mesleki eğitim alınabilir.

M-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

M-1 mesleki eğitim vizesinin şartları nelerdir?

M-1 mesleki eğitim vizesi nasıl alınır?

Amerika M1 vizesi, ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla alınabileceği gibi ABD içinden Change of Status yoluyla da alınabilir. Aşağıda bahsedeceğimiz başvuru süreçleri, SEVP onaylı bir okuldan kabul aldıktan sonrasını kapsar.

 

 

ABD Konsolosluğu Aracılığıyla M-1 Vizesi Başvuru Süreci:

 1. I-20 Formunu temin etmek. Bu form kabul edildiğiniz okuldan alınır.
 2. DS-160 formunu internet üzerinden doldurmak. DS-160 formu konsolosluk aracılığıyla yapılan göçmen olmayan vize başvuruları içindir ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden doldurulabilir.
 3. Mülakat randevusu almak. DS-160 formunu doldurduktan sonra karşınıza çıkacak yönergeleri izleyerek bu site üzerinden vize mülakat randevusu alabilirsiniz. Mülakat randevularının ne zamana verileceği ABD konsolosluklarının işlem yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir.
 4. Mülakat için gerekli belgeleri toplamak.
 5. Mülakata katılmak. Mülakatta gerekli belgeleri sunmaya, eğitim planlarınızla ilgili soruları yanıtlamaya ve ülkenize dönme niyetinizi göstermeye hazır olun.
 6. Başvuru sonucunu öğrenmek. Mülakatın hemen ardından veya birkaç hafta sonra vizenizin onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.
 

 

ABD İçinden Change of Status Yoluyla M-1 Vizesi Başvuru Süreci:

Eğer ABD’de, eğitime izin olmayan ve Change of Status’e uygun bir statüyle (B-1/B-2, J-1 vs.) bulunuyorsanız ABD içinden M-1 vizesine başvurabilirsiniz.

 

 1. I-20 Formunu temin etmek. Bu form kabul edildiğiniz okuldan alınır.
 2. I-539 formunu internet üzerinden doldurmak veya posta yoluyla göndermek. I-539 formu ABD içinden USCIS aracılığıyla yapılan statü değişikliği başvuruları içindir. USCIS’in sitesinden doldurulabilir veya fiziki olarak doldurulup USCIS’e postalanabilir.
 3. Biyometrik randevusuna katılmak. USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırır. Randevu bilgileri USCIS tarafından gönderilecek mektupta yer alır. Eğer başvurunuzu internet üzerinden yaptıysanız USCIS hesabınız üzerinden bilgilendirilirsiniz.
 4. Gerekli görülürse mülakata katılmak. USCIS mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.
 5. Başvuru sonucunu öğrenmek. USCIS, vize başvurunuz hakkında kararını mektupla veya internet üzerinden yollar.

M-1 vizesi için gereken belgeler nelerdir?

M-1 vize başvurusunda mülakat esnasında aşağıdaki belgelerin sunulması gerekir:

M-1 vizesi ne kadar süre geçerlidir?

M-1 vizesi, eğitimi tamamlamak için gereken süre boyunca geçerlidir. Ek olarak program tamamlandıktan sonra alanınızda uygulamalı eğitime katılarak vize sürenizi 1 sene daha uzatabilirsiniz.  

M-1 mesleki eğitim vizesiyle kalış süresi 1 senelik uzatmalar yapılarak en fazla 3 sene 30 gün uzatılabilir.

M-1 vizesi başvurusu ne kadar sürer?

ABD Konsolosluğu aracılığıyla yapılan vize başvurularında, başvuru süresi, ülkedeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. İstanbul’daki ABD konsolosluğu yaklaşık 2-3 ay içinde M-1 vizesi başvurularını sonuçlandırmaktadır.

ÖNEMLİ: Her ne kadar yaklaşık süre verilse de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

M-1 vizesiyle Amerika'da çalışmak mümkün mü?

Amerika mesleki eğitim vizesi öğrencileri ancak mesleki eğitimlerini tamamladıktan sonra uygulamalı eğitime katılarak Amerika’da çalışabilirler. Yani istihdam eğitim alanlarıyla ilgili olmalı ve herhangi bir işe başlamadan önce Atanmış Okul Yetkilisi (Designated School Official) ve USCIS tarafından onaylanmalıdır.

M-1 vizesi hakkında önemli ipuçları!

M-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

M-1 vizesi başvuru ücreti nedir?

Ülkenizdeki ABD konsolosluğu aracılığıyla M1 vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $185’dır. (DS-160 form ücreti)

ABD içinden Change of Status yoluyla M1 vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $370’dır. (I-539 form ücreti $370, biyometrik ücreti 1 Ekim 2023 itibarıyla kaldırılmıştır.)

Ek olarak her iki başvuru türü için gereken SEVIS kaydı ücreti $350’dır ve başvuru yapmadan önce ödenir.

*Change of Status, ABD’de geçerli bir statüyle bulunurken statünün ABD içinden değiştirilmesidir. Örneğin, okula kabul aldıktan sonra B2 turist vizesiyle ABD’ye gidip statünüzü, ABD içinde J1 statüsüne çevirebilir ve M-1 vizesiyle mesleki eğitim alabilirsiniz. 

M-1 vizesinin avantajları nelerdir?

M-1 vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

M-1 vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları M-2 vizesi alabilirler. M-1 vize sahibiyle birlikte gelen çocukları M-1 vize sahibinin öğrenci statüsü devam ederken Amerika’da okula (public elementary, public secondary school vs.) gidebilirler.

M-1 vizesi için İngilizce bilme şartı var mı?

Evet, uluslararası öğrenci olarak İngilizce seviyeniz kabul aldığınız eğitim kurumununun gerektirdiği İngilizce yeterliliği seviyesini karşılamalıdır. Dersleri anlayacak ve kavramları tartışacak düzeyde İngilizce yeterliliği aranır. TOEFL, IELTS gibi sınavlarla İngilizce yeterliliği kanıtlanabilir.

M-1 vizesi kaç kişiye veriliyor?

M1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) M1 vizesine 7,188 kişi başvurmuştur. 4,554 kişi M1 vizesi alırken, 1,265 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 23 kişiye M1 vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise M1 vizesine 5,819 kişi başvurmuştur. 5,271 kişi M1 vizesi alırken, 1,917 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 37 kişiye M1 vizesi verilmiştir.

Ekim 2021-Eylül 2023*, Ekim 2020- Eylül 2021**

M1 vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Direkt olarak M1 vizesiyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Örneğin, ABD’de iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; ABD vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilirsiniz; Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz. 

 

Green Card kategorileri hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Kabul edildiğiniz programın başlamasından en erken 120 gün öncesinde M-1 vizesini alabilirsiniz.

Örneğin, I-20 Formu’nda okulunuzun başlangıç tarihi 30.09.2022 ise M-1 vizesini en erken 30.05.2022’de alabilirsiniz.

M-1 vizesiyle Amerika’ya en erken okulunuzun başlamasından 30 gün önce girebilirsiniz.

Örneğin, okulunuz 30.09.2022 tarihinde başlayacaksa Amerika’ya en erken 01.09.2022 tarihinde girebilirsiniz.

Eğitim programınız tamamlandıktan sonra, kendi ülkenize dönüş hazırlıklarınız için 60 günlük bir ek süreniz vardır. Eğer bu 60 günü de geçerseniz Amerika’da yasadışı olarak (unlawful presence) bulunmaya başlayabilirsiniz. (Unlawful Presence ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

 

F-1 vizesi ilkokuldan doktoraya kadar olan eğitim kademelerinde ve dil okullarında eğitim görmek isteyen öğrencilerin alması gereken göçmen olmayan bir vizedir. Akademik öğrenci vizesi olarak da bilinir.

M-1 vizesi ise mesleki eğitim almak isteyen öğrencilerin alması gereken göçmen olmayan bir vizedir.

F-1 vizesi hakkında detaylı bilgi için diğer yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Aşçılık kursları, teknik kurslar, mekanik kurslar ve kozmetoloji kursları vb. alanlar M-1 vizesi kapsamına giren alanlardır.

Bize şimdi ulaşın!