Nişanlısı Amerikan vatandaşı olanlar için ABD’ye yerleşmenin ve Green Card almanın en pratik yollarından birisi, K-1 vizesi almaktır. K-1 vizesi alarak ABD’de evlenebilir ve Green Card başvurusu yapabilirsiniz. K-1 vizesinin şartları, başvuru süreci ve avantajları hakkında her şeyi öğrenin!

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

K-1 nişanlı vizesi nedir?

K-1 Nişanlı Vizesi, nişanlısı Amerikan vatandaşı olan kişilerin Amerika’ya giderek Green Card başvurusu yapabilmesi için çıkarılmıştır. Fakat vize sahibinin, Amerika’ya girişten sonraki 90 gün içinde, Amerikan vatandaşı partneriyle evlenmesi şart. Aksi halde vize sahibinin Amerika’dan ayrılması gerekmekte. Evlendikten sonra ise sıra, Amerika içinden evlilik yoluyla Green Card başvurusu yapmakta.

K-1 nişanlı vizesine kimler başvurabilir?

K-1 nişanlı vizesine yalnızca Amerikan vatandaşlarının nişanlıları başvurabilir. Ayrıca vize sahibinin, Amerika’ya girişinden sonraki 90 gün içinde partneriyle evlenmeye niyetli olması şarttır.

K-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

K-1 nişanlı vizesinin şartları nelerdir?

K-1 vizesi başvurusu için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır:

K-1 nişanlı vizesi nasıl alınır?

1. ADIM: I-129F Formu’nun Doldurulması

İlk olarak Amerikan vatandaşı partner tarafından “I-129F, Petition for Alien Fiancé(e)” formu doldurulmalı ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna (USCIS)’e gönderilmelidir. Bu form, partnerlerin arasındaki nişanlılık ilişkisinin ispatlanması için gönderilmektedir.

Form internet üzerinden doldurulabileceği gibi fiziki olarak doldurulup posta yoluyla USCIS ofisine yollanabilir.

2. ADIM: K-1 Nişanlı Vizesine Başvuru

I-129F formu onaylanırsa, onaylanmış form yaşadığınız yerdeki ABD konsolosluğuna gönderilir. Bu aşamada başvurunuza devam edebileceğinize dair Amerikan vatandaşı nişanlınıza bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirmeyi aldıktan sonra göçmen partner olarak internet üzerinden “DS-160” Formunu doldurarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile K-1 vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakatta, forma doldurduğunuz bilgilere ilişkin sorular gelebileceği gibi partnerinizle ilişkinizin gerçekliğini sorgulamaya yönelik sorular da gelebilir. Bunun için ilişkinize dair fotoğraf veya bilet gibi kanıtlar sunmanız gerekebilir.

ÖNEMLİ: Mülakat randevunuzu oluşturduktan sonra ve mülakat tarihinden önce bir doktor tarafından muayene edilmiş olmalısınız. Muayene randevusu almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Elçilik tarafından onaylanmış doktor (panel physician), muayenenizi gerçekleştirdikten sonra muayene raporunuzu ya bir zarf içerisinde size teslim edecek ya da elçiliğe mail olarak atacaktır.

4. ADIM: Onay ve ABD’ye Geliş

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alırsınız.

Konsolosluk görevlisi; vizenizi, pasaportunuzu ve daha önceden sunduğunuz dokümanları zarfa koymuş bir şekilde iletir. Vize paketi denen bu paketi kesinlikle açmamalısınız. Bunun sebebi paketin, DHS Immigration Official (ABD İç Güvenlik Bakanlığı Göçmenlik Görevlisi) tarafından ülkeye giriş yaptığınız zaman açılacak olmasıdır. Memur, belgelerinizi inceledikten sonra ABD’ye girmenize karar verirse sıradaki adım, 90 gün içinde nişanlınızla evlenmektir.

6. ADIM: Green Card Başvurusu

Partnerinizle evlendiyseniz sizi tebrik ederiz, artık Green Card başvurusu yapabilirsiniz! Bu noktada “I-485” formunu doldurup USCIS’e göndererek Green Card başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evlilik yoluyla Green Card hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

K-1 vize süresi nedir?

K1 vizesi, 90 günlüğüne geçerlidir. Bunun yanında 90 gün içinde, nişanlınızla Amerika’da evlenerek Green Card başvuru sürecini başlatmanız beklenir, aksi halde ABD’yi terk etmelisiniz.

K-1 nişanlı vizesi süre uzatımı yapılabilir mi?

K-1 vizesi 90 gün sürelidir ve 90 gün içinde partneriyle evlenmeyen göçmen partnerin ABD’den ayrılması gerekir. Dolayısıyla K-1 vizesi için süre uzatımı mümkün değildir.

K-1 vizesiyle ABD’de çalışmak mümkün mü?

Vize sahibi, K-1 vizesiyle Amerika’da çalışmak için I-765 Formu ile çalışma izni başvurusu yaparak çalışma izni alabilir ve 90 günlük süre boyunca Amerika’da çalışabilir. 90 gün içinde evlenip Green Card başvurusu yaptıktan sonra, Green Card başvuru sürecinde çalışabilmek için ayrı bir çalışma izni başvurusu yapılması gerekir. (Green Card başvurusunun sonuçlanması uzun sürebilmektedir bu sebeple çalışma izni başvurusu yapmanız yapmanız önerilir.)

K-1 vize başvurusu ne kadar sürer?

K-1 vize başvurusu yaklaşık 12 ila 20 ay arasında sonuçlanmaktadır fakat sürelerin dönemsel olarak değişiklik gösterebileceğini belirtmek isteriz. USCIS’in sitesinden güncel olarak I-129F formunun sonuçlandırılma sürelerini takip edebilirsiniz. Örneğin, 2023 itibarıyla USCIS Kaliforniya Ofisi’nin I-129F formunu sonuçlandırma süresi ortalama 16.5 aydır.

 

K-1 nişanlı vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

Vizeye başvuran kişinin 21 yaşından küçük bekar çocukları da K-2 vizesi alarak ABD’ye giriş sağlayabilir. Ayrıca, bekar olduğu sürece ebeveyniyle birlikte Green Card başvurusunda bulunabilir.

 

K-1 vizesi için istenen belgeler nelerdir?

K-1 vize başvurusu için sunmanız gereken belgeler, başvuru adımlarına göre farklılık gösterir: 

1. I-129F Formu Doldurulurken:

2. Mülakata Getirilecek Belgeler:

Belgelerde eksiklik olması, vize başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Dolayısıyla vize başvurunuzun onaylanma şansını yükseltmek için ALO’ya ulaşın belgelerinizi sizin adınıza eksiksiz toplayalım!

K-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

K-1 nişanlı vizesinin sağladığı olanaklar nelerdir?

K-1 vizesi başvuru ücreti nedir?

K-1 vizesi başvurusunda toplamda ödemeniz gereken miktar $970’dır.

NOT: Bu başvurunun yalnızca K-1 vizesini kapsadığını belirtmek isteriz.

K-1 nişanlı vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

K-1 nişanlı vizesi ile Green Card alınabilir mi?

K-1 nişanlı vizesi sahibi, Amerika’ya girişinden sonraki 90 gün içinde nişanlısıyla evlendikten sonra, Amerika içinden Adjustment of Status yoluyla Green Card başvurusu yapabilir. 

Evlilik yoluyla Green Card hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

K-1 nişanlı vizesi kaç kişiye veriliyor?

K1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) K1 vizesine 24,543 kişi başvurmuştur. 21,351 kişi K1 vizesi alırken, 3,192 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 109 kişiye K1 vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise K1 vizesine 23,373 kişi başvurmuştur. 19,218 kişi K1 vizesi alırken, 4,155 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 100 kişiye K1 vizesi verilmiştir.

*Ekim 2021-Eylül 2023

** Ekim 2020- Eylül 2021

Evet, alabilirler. ABD göçmenlik hukukuna göre tüm evlilikler kanun önünde eşittir. Çift, evliliğini ABD gibi eşcinsel evlililiğin yaygın olduğu bir ülkede yapmayı niyetlediği sürece, K-1 vizesinden yaralanabilir. Eşcinsel çiftlerin başvuru sürecinde ibraz edebileceği belgeler hazırlanırken dikkat edilmelidir. ALO gibi bir uzman göçmenlik avukatından destek almanızı tavsiye ederiz.

90 günlük sürenin geçmesinin ardından K-1 vizeniz sona erer. Bu durumda da ABD’den ayrılmanız gerekir; aksi durumda Amerikan Göçmenlik Hukukunu ihlal etmiş olabilirsiniz ki bu, sınır dışı edilmenize (deportation) ve ilerleyen süreçte ABD’ye gelişlerinizde sıkıntılar çıkmasına neden olabilir.

Hayır. Nişanlılık vizesi, yalnız Amerikan vatandaşlarının nişanlıları içindir. 

K-1 vizesiyle ABD’ye ayak basmanızdan sonraki 90 günlük süreçte çalışmanız mümkündür. Green Card başvurusu yaparken ise “I-765, Application for Employment Authorization” formuyla çalışma izni başvurusu yaparak Green Card alana kadar da çalışma izni elde edebilirsiniz. 

Bize şimdi ulaşın!

Amerika ile ilgili haberlerimizden hemen haberdar olun!